Skocz do zawartości

Zasilanie do taśmy LED


Zaroowek

Pomocna odpowiedź

Z tego co widać na 2 zdjęciu to ta taśma składa się z segmentów po 4 LED - czyli będzie na 12V.

 Tylko w twojej nie da się ich łączyć tak jak te co znasz – pod rezystorem widać, że jest przerwa w miedzi i pewnie jest tak, że taki modulik ma z jednej strony + z drugiej - (to chyba jest na ostatnim zdjęciu ale jednak lepiej widać na nim papier toaletowy niż LEDy 😅 ).

Czyli możesz je polutować szeregowo, przyłożyć n*12V i będzie działać. Chyba że przylutujesz segmenty równolegle - końcówkami (na zmianę +/-) do tych miedzianych szyn po bokach. W ten sposób jedna szyna stanie się + druga - i będzie działać z 12V.

Jakbyś wysłał zdjęcia "pod kątem" gdzie widać coś więcej i bez papieru toaletowego to może uda się powiedzieć 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

heheheh no tak papier toaletowy robił za stojak dla telefonu 🙂
takie foto więcej da coś?
z tego co się dowiedziałem to one były normalnie podobno pod 220V 😮
Chciałbym aby cała taśma świeciła.

IMG_20190122_180921.jpg IMG_20190122_180847 (1).jpg IMG_20190122_180847 (2).jpg

IMG_20190122_180847.jpg IMG_20190122_180829.jpg IMG_20190122_180839.jpg

IMG_20190122_180937.jpg IMG_20190122_180850.jpg IMG_20190122_180930 (1).jpg

IMG_20190122_180930.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Zaroowek, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

Możesz pokazać gdzie dokładnie kupiłeś ten pasek? Może faktycznie dokumentacja producenta będzie tutaj przydatna 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Również wydaje mi się, że to jest taśma na 230V, ale nie dam za to głowy przy takiej jakości zdjęć. Tego typu zasilanie tasiemek jest właśnie przy zasilaniu z 230V, tzn. te miedziane druty po bokach taśmy. Do zasilania trzeba mieć specjalny kabel z wtyczką, który ma wbudowany mostek prostowniczy. Ten kabel zakończony jest specjalnym gniazdem z dwoma otworkami w głębi tworzywa, a Twoja taśma powinna mieć zakończenie z dwoma wystającymi bolcami.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Na 5 zdjęciu widać przerwę. Może przelicz ile jest diod/modułów po 4 pomiędzy łączeniami.
Ale jak chcesz mieć na 12V to i tak pozostaje pociąć i polutować każdą 4 do tych szyn.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź wszystkim.
A więc tak, taśmę dostałem od znajomego, wygląda na ucięta nożem. Tak jak kolega @Sabre  piszę wydaje mi się że jest właśnie tak samo. Ogólnie to nie mam zamiaru jej ciąć, wole do robić wtyczkę i normalnie je do kontaktu wpinać. Tylko nie wiem czy wystarczy taka ilość diód co jest, żeby bezpiecznie to działało.

@Treker  jak wspomniałem, taśmę dostałem w takim stanie, nic więcej.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak jak napisałem, musi być wtyczka z mostkiem prostowniczym. Poszukaj informacji w sieci. To jest niebezpieczne, bo mówimy o napięciu maksymalnym około 320V więc kombinowanie samemu może się źle skończyć. Segmenty taśmy powinny być całe, a ten który już jest przycięty raczej nie przeżyje napięcia z sieci.

Jeżeli nie wiesz co robisz, to raczej nie bierz się sam za to bo to niebezpieczne!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

W jaki sposób twoim zdaniem losowi ludzie z Internetu zgadujący na podstawie nieostrych zdjęć rolki papieru toaletowego zwiększają bezpieczeństwo tego przedsięwzięcia? Jak dostałeś od znajomego, to zapytaj tego znajomego co to jest i jak to się podłącza. A jak rzeczywiście nie wiadomo co to za cudo, bo "z tira spadło", to wypada chyba zacząć od początku — pomierzenia parametrów, zrobienia schematu, przetestowania z zabezpieczonym zasilaczem laboratoryjnym, etc., bo za chwilę będziemy mieli w gazecie nagłówki "Spalił dom bo mu doradzili na Forbocie".

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@Zaroowek inaczej pisząc, to prawdopodobnie nie są takie standardowe i popularne LEDy, jak te, które się teraz często stosuje np. w domach. Ciężko więc dać Ci sensowną poradę bez żadnych konkretnych informacji na temat tych diod. Tutaj nie ma zbyt wiele miejsca do majsterkowania. Jeśli to są faktycznie LEDy pod 230V, to po prostu musisz mieć odpowiedni przewód tego typu (losowy sklep, pierwszy z brzegu na jaki trafiłem): https://www.ledkia.com/pl/kup-akcesoria-do-tasm-led-220v-240v-ac/352-kabel-z-prostownikiem-ip65-do-tasm-led-220v-ac.html Do tego u Ciebie dochodzi jeszcze problem tego uszkodzenia paska, co na pewno będzie problematyczne - nikt nie chce mieć Cie "na sumieniu" 😉

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, Zaroowek napisał:

@deshipu Poniosła Cie trochę wyobraźnia ''kolego'' z tymi nagłówkami. Jeżeli zdjęcie taśmy led z wysokości 8 cm jest dla Cebie za daleko i sobie nie radzisz to co ty chcesz doradzić?

Cóż, z dwojga złego lepiej w tę stronę. Za brak wyobraźni można dostać nagrodę Darwina. Pośmiertnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.