Skocz do zawartości

Maxi-Brzydal. Robot freestyle.


Technowsky

Pomocna odpowiedź

Witam, przedstawiam mój pierwszy projekt DIY opisany na Forbocie. Robota nazwałem Maxi-Brzydal, ponieważ podwozie i nadwozie na którym wykonałem robota jest wizualnie zniszczone i nie wygląda ciekawie.

 Maxi w całej okazałości

Robot może być sterowany za pomocą Bluetooth i posiada funkcję omijania przeszkód, którą można włączyć i wyłączyć z poziomu aplikacji.  Robot posiada sterowanie "jak czołg", regulację prędkości,  sterowanie chwytakiem (trzema serwami), włącznik lamp i włącznik trybu omijania przeszkód. Panel sterowania zrobiłem w aplikacji Bluetooth Electronic od keuwl.  Sama aplikacja nie potrzebuję żadnych dodatkowych bibliotek i wszystko odbywa się za pomocą komend monitora szeregowego, czyli Serial.read itd.

Panel sterowania do robota

MECHANIKA i ZASILANIE:

Robot został zbudowany za starym podwoziu od jakiegoś pojazdu RC(Podwozie znalazłem w piwnicy bez baterii silników i z uszkodzoną elektroniką).  Podwozie jest bardzo fajne, ponieważ posiada pompowane, gumowe opony, które świetnie sprawują się na powierzchniach wszystkich typów.  Całość napędzają dwa silniki 12V, które są w stanie uciągnąć około 2-kilogramową konstrukcję. W przedniej części znajduję się chwytak sterowany za pomocą 3 serw TowerPro MG-995 wykonany z aluminium.  Co do zasilania zwykłe "laptopówki" nie dawały wystarczająco mocy więc wybór padł na akumulator żelowy 12V 1.3Ah pozwalający wykorzystać potencjał silników w 100%.  Taki akumulator kosztował mnie jakieś 20zł.  

image.thumb.png.b64869c99cf465b3361657a068daf5c1.png image.thumb.png.db7e3c476d2c44f16a6ca7d779bd88a7.png

ELEKTRONIKA:

Mózgiem całego robota jest klon bardzo popularnego Arduino NANO z procesorem Atmega328 na pokładzie, który w zupełności wystarcza do tego typu robota. Kod zabiera jakieś 45% pamięci. Do komunikacji z telefonem lub komputerem wykorzystałem moduł BT o nazwie XM-15 . Moduł ten ma większy zasięg od popularnych HC-05 i HC-06,  a jest tak samo łatwy w obsłudze. do sterowania silnikami posłużyłem się dwoma sterownikami VNH2SP30 osadzonymi na shildzie do Arduino UNO. Użyłem tych sterowników ponieważ silniki potrzebują aż 5A, a ten sterownik może dać 30A. Płytkę PCB wytrawiłem sam w domu rysując odpowiednie ścieżki i wyszła całkiem dobrze. Na płytce oprócz arduino, sterownika silników i modułu BT znajduję się kilka dodatkowych złączy zasilania, wyjścia do podłączenia serw oraz dość duży kondensator (chodzi o to, że przy maksymalnej mocy silników przy ruszaniu bez niego potrafiło zrestartować arduino i rozłączyć moduł BT,  teraz jest Soft Start, ale kondensator został). Na czerwonym nadwoziu zamontowane są trzy czujniki ultradźwiękowe HC-SR04 do wykrywania przeszkód, dwie lampy LED 12V i mały woltomierz do sprawdzania naładowania akumulatora. 

image.thumb.png.6e6a9e3af2c752ac66956586393f50e0.pngimage.thumb.png.fb2f9e912b999d1c1bf78025fe50949a.png

image.thumb.png.40e4f4ae65bd5e0d57a726088f5d645c.png

Jest to mój pierwszy wpis na forum więc proszę o wyrozumiałość dla młodego, dopiero uczącego się, pasjonata robotyki i programowania. Liczę na konstruktywną krytykę od tych bardziej doświadczonych i wskazówki co mogę zrobić lepiej. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć. Pozdrawiam wszystkich czytelników, Technowsky!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

@Technowsky, właśnie zaakceptowałem Twój opis, możesz go teraz zgłosić do akcji rabatowej umieszczając link w temacie zbiorczym. Dziękuję za przedstawienie ciekawego projektu, zachęcam do prezentowania kolejnych DIY oraz aktywności na naszym forum 🙂

Naprawdę oryginalna konstrukcja masz jakiś filmik, na którym widać jak całość się porusza?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.