Skocz do zawartości

Elebot - robot dla początkujących.


Treker

Pomocna odpowiedź

No to wydrukuj sobie schemat i id z nim do elektronicznego. Zaznaczaj sobie markerem/podkreślaczem elementy, które już kupiłeś. Ja tak robię przy buowaniu jakiegoś urządzenia ze schematu na płytce stykowej/uniwersalnej.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, tworzę właśnie schemat płyty głównej do takiego robota, a że jestem początkujący to trochę się wzoruję na schematach dodanych w załącznikach. Mam pytanie (a właściwie 2 😉) co do schematu płyty głównej avr, a konkretnie dotyczących stabilizatora napięcia:

1. Dlaczego na wejściu stabilizatora jest +5V a na wyjściu VCC? Nie powinno być na odwrót?

2. Po między wejściem stabilizatora a GND mamy pojemność CI = 100,1 uF, a pomiędzy wyjściem a GND CO = 220,1 uF. Tymczasem w dokumentacji stabilizatora znalazłem CI = 0,33 uF, a CO = 0,1 uF. Mógłby ktoś mi wyjaśnić potrzebę użycia kondensatorów o takich pojemnościach?

Edit 1: Dzięki Jacobs. Już wszystko jasne.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Generalnie nie wiem który to schemat, a wszystkich nie chce mi się ściągać, ale...

1. To zależy tylko i wyłącznie od stosowanych oznaczeń i generalnie nie ma znaczenia. Ważne żeby na pcb było dobrze połączone.

2. W datasheecie masz pojemności przykładowe, nikt nie gwarantuje że każdy układ będzie dla nich działał. Stosuje się też czasami 4 kondensatory (2 ceramiczne i 2 elektrolity) dla lepszej filtracji napięcia. W przypadku zasilania bateryjnego i tego obwodu pojemność kondensatorów nie musi być dokładna. Możliwe że są zwiększone ze względu na skoki napięcia od silnika, etc.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Treker, mam jedno pytanie czy jak zastosuje do napędu 4x Tower Pro SG-5010 to bedą jakiś zakłócenie które by prowadziły do utraty łączności, czy wszystko jest w "rękach" anteny ? w schemacie nadajnika radia wkradł się błąd chyba, otóż przy pinie 1. procesora jest C3 i C6 i one chyba powinny być na odwrót przyłączone tzn. "+" do góry.

nadajnik.thumb.JPG.e74724b07c2c551500ff17294e843bdf.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, jest to mój pierwszy robocik. Po zmontowaniu robota okazało się że coś jest nie tak i nie działa, mogli byście spojrzeć i spróbować mi pomóc? Chodzi o podłączenie.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, jest to mój pierwszy robocik. Po zmontowaniu robota okazało się że coś jest nie tak i nie działa, mogli byście spojrzeć i spróbować mi pomóc? Chodzi o podłączenie.

Ehh niestety nie pomogę ponieważ jest ciepło i nie pijam herbaty, w przeciwnym wypadku na pewno bym pomógł wróżąc z fusów ... może więcej szczegółów które by nam mogły pomóc, bo tak z tych zdjęć to nic sensownego nie wynika!

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.