Skocz do zawartości

Prosba o sprawdzenie prostego schematu


Mazicort

Pomocna odpowiedź

Jest dobrze, dodaj jeszcze kondensator 100nF ceramiczny pomiędzy VCC i GND mikroprocesora blisko jego "nóżek" i takim samym kondensatorem połącz reset z masą.

Ale jedną rzecz zauważyłem dziwną. Jeżeli wykorzystujesz serwa do napędu, musisz je przerobić (bo one mają tylko zakres 180 stopni w każdą stronę, jak sie mylę to mnie poprawcie). Wtedy otrzymujesz serwo z dwoma wyprowadzeniami (jak silnik) i musisz je podłączyć do uC przez mostek H.

Co do Eagle'a, to też nie znalazłem tego przycisku w bibliotekach w schematach, ale w bibliotekach do PCB jest on w bibliotece SWITCH, Description: TACT SWITCH.

EDIT Sorry ale mam dzisiaj zły dzień, poza tym uC nigdy nie pracowałem, ale czy reset to nie jest przypadkiem pin 1? jeżeli tak to musisz dodać identyczny zespół jak przy pinie 12 + ten kondensator o którym pisałem, przyciskiem będziesz mógł wtedy resetować procesor (jak nie chcesz to możesz go wtedy nie dawać).

Link do komentarza
Share on other sites

Kurcze, czegos nie rozumiem.

W dokumentacji proca mam napisane:

Reset input. All I/O pins are reset to 1s as soon as RST goes high. Holding the RST pin high for

two machine cycles while the oscillator is running resets the device.

Each machine cycle takes 12 oscillator or clock cycles.

Co znaczy "are reset to 1s"?

Z tego opisu rozumiem, że jak będzie low to procesor normalnie pracuje. Czyli podlaczajac bezposrednio do GND pozbawiam sie mozliwosci resetu procesora, ale dziala normalnie, tak? Nie rozumiem poprostu tego polaczenia, dodatkowo z tym kondenstatorem :/ Gdybym dał tak samo jak przy pinie 12, byłoby na stałe przez pull-upa do 5V.

Edit. Tak, pin 1 to reset.

Edit2. Serwa przerobiłem tak, że zablokowałem potencjometr i usunąłem ograniczenie, ale zostawiłem elektronikę. Przez to steruję nimi bezpośrednio z procesora za pomocą PWM.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie znam angola na tyle żeby odczytać ten fragment i zrozumieć go w 100%, ale zrobiłem ci rysunek.

R1-10k

C1-100nF

Dołączasz tak samo do resetu w swoim procesorze.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Kurcze, dopiero w tym raczkuje, także głupio mi jest podważać Twoje zdanie, ale wydaje mi się, że nie masz racji. Tzn. Dla atmegi schemat jak najbardziej poprawny, ale do tego 89c4051 reset na stałe powinien być LOW, a HIGH powoduje reset. Odwrotnie niż w atmedze. Schemat powinien wiec (imo ofc, ja dopiero zaczynam wiec moge sie mylic!) wygladac tak (wg Twojego rysunku + switch):

Wtedy bedzie ok, nie ?

Link do komentarza
Share on other sites

wydaje mi się, że nie masz racji

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to stwierdzenie jest prawdziwe 🙂 Przyznaje się bez bicia, że nie mam pojęcia o tym procesorze, widze że ty już coś na nim robiłeś (ja tylko na ATtiny2313 i ATmega8). W tych okolicznościach nie gwarantuje działania układu i wycofuje sie w tył, niech sprawdzi ktoś, kto się zna na tym uC.

Edit. Masz rację, pooglądałem sobie schematy na googlach i niektórzy dołączają reset do plusa za pomocą małego kondensatorka, ale znalazłem też coś takiego:

coś takiego

Link do komentarza
Share on other sites

Nawyk, nie wyj z bólu tylko powiedz mi czy moje rozumowanie jest poprawne 😃

//Edit

2xup

No, czyli tak jak mówiłem 🙂

Dzięki za sprawdzenie, sam bym o tym kondensatorku nie wiedział 🙂

//Edit2.

"Moderator nie spamuje, tylko wyraża swoją opinię" 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Reset input. All I/O pins are reset to 1s as soon as RST goes high.

Czyli piny wejścia-wyjścia są ustawiane na logiczne jedynki, gdy na RST podamy stan wysoki.

Na schemacie masz 12MHz kwarc, jeden cykl maszynowy to 12 cykli oscylatora, czyli cykl maszynowy trwa 1us.

Holding the RST pin high for

two machine cycles while the oscillator is running resets the device.

Each machine cycle takes 12 oscillator or clock cycles.

Czyli na pinie reset stan wysoki musi trwać co najmniej 2us, aby wywołać reset procesora.

Racja, przyzwyczajenie z AVR 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ee, niski? Nie przejezyczyles sie ?

Holding the RST pin high for

two machine cycles while the oscillator is running resets the device.

Each machine cycle takes 12 oscillator or clock cycles.

Link do komentarza
Share on other sites

Schemat przy resecie nie jest poprawny, w procesorach 89Cxxxx nie stosowało się podciągania do GND pinu Reset,wystarczy switch podłączony do Vcc.

mazicort, nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale ten procesor wymaga specjalnego programatora równoległego, w którym podczas programowania używa się 2 napięć: 5 i 12V. Więc każde przeprogramowanie wiąże się z wyjmowaniem procesora z układu i wkładaniem go do programatora. Programator taki jest opisany m.in. tu. Zajrzyj na stronę EdW, wszystko jest opisane tutaj w cyklu Bascom College.

Prościej byłoby użyć nowszego procesora, np ATtiny2313 czy chociażby nieśmiertelnej ATmega8.

Link do komentarza
Share on other sites

Ale jedną rzecz zauważyłem dziwną. Jeżeli wykorzystujesz serwa do napędu, musisz je przerobić (bo one mają tylko zakres 180 stopni w każdą stronę, jak sie mylę to mnie poprawcie). Wtedy otrzymujesz serwo z dwoma wyprowadzeniami (jak silnik) i musisz je podłączyć do uC przez mostek H.

Temat wiele razy omawiany, jednak można. Mój pierwszy robot tak się poruszał, na forum jest co najmniej jeszcze jedna konstrukcja, która działa na lekko przerobionych serwach tylko.

Link do komentarza
Share on other sites

Ale jedną rzecz zauważyłem dziwną. Jeżeli wykorzystujesz serwa do napędu, musisz je przerobić (bo one mają tylko zakres 180 stopni w każdą stronę, jak sie mylę to mnie poprawcie). Wtedy otrzymujesz serwo z dwoma wyprowadzeniami (jak silnik) i musisz je podłączyć do uC przez mostek H.

Temat wiele razy omawiany, jednak można. Mój pierwszy robot tak się poruszał, na forum jest co najmniej jeszcze jedna konstrukcja, która działa na lekko przerobionych serwach tylko.

Wiem że tak można, myślałem tylko że jak to jest pierwszy linefollower to wykorzystuje serwo po tej prostszej i bardziej popularnej przeróbce. Ale jeżeli mazicort potrafi już przerobić elektronikę serwa w ten sposób to bardzo dobrze rokuje mu na przyszłość 😉

Link do komentarza
Share on other sites

@KD93

Heh, w przeróbce serwa nic trudnego przecież 🙂 Uznałem że łatwiej wysterować to programem, niż komplikować układ mostkiem. Anyway, co się przy tych mechanizmach nakląłem - nigdy więcej blokowania potencjometru w microserwach! Nawet po dokładnym ustawieniu potencjometru i tak pracują z odrobinę inną prędkością. I nagle stało się dla mnie jasne dlaczego tak mało popularne są konstrukcje bez H-bridgeow...

@Sabre

Dzięki za schemat podłączenia tego 4051. Zdaję sobie sprawę z tych utrudnień, jednak procesory serii '51 programowałem już wcześniej, dlatego wybrałem ten układ. Kolejne zdecydowanie będą powstawały na ATmegach. (o ile dotrwam do kolejnych 😃 )

Testował, kalibrował etc. będę to na płytce z innym '51, obsługującym ISP przez USB, a 4051 z już działającym programem pójdzie poprostu do gotowej płytki.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.