Skocz do zawartości

Motor shield arduino, ADC?


Chester11-86

Pomocna odpowiedź

Witam Wszystkich,

Przeszukując stronę botland.com.pl pod względem nakładek na arduino uno do sterowania silników DC napotkałem na taki shield:

https://botland.com.pl/pl/arduino-shield-kontrolery-silnikow-i-serw/1215-arduino-motor-shield-7630049200371.html

Zaciekawiła mnie informacja dotycząca: "pomiaru natężenia prądu, jaki pobierają podłączone silniki".

Czy na tej płytce jest jakiś układ, który umożliwia ten pomiar?

Czy podobny układ mogę sam stworzyć mając tylko mostek L298N? 

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, Chester11-86 napisał:

Czy podobny układ mogę sam stworzyć mając tylko mostek L298N? 

Tak - mam to zrobione w sterowniku zasłon (już chyba piętnaście razy o tym pisałem). Potrzebujesz na każdą gałąź jakiegoś małego rezystora, ja mam 0.2 oma  ale dobierz to do prądu (żeby za dużo się na nim nie wytracało, L298N i tak ze dwa wolty zabiera).

Aha, ostrzegam: moduł z tym scalakiem nie ma wyprowadzonego wyjścia pomiarowego!

Link do komentarza
Share on other sites

Przepraszam pomyliłem się z numerem chodziło mi o układ L293N, ale to chyba nie robi wielkiej różnicy? 

Ethanak, możesz się pochwalić swoim projektem ewentualnie schematem? 

Czekam właśnie na silniki, które chcę docelowo wykorzystać ale do tego czasu ćwiczyłbym sobie program na płytce 😁

Link do komentarza
Share on other sites

 

1 godzinę temu, Chester11-86 napisał:

Przepraszam pomyliłem się z numerem chodziło mi o układ L293N, ale to chyba nie robi wielkiej różnicy? 

Niestety robi... to zupełnie inny układ, nie ma wyjść pomiarowych.

Tylko zdecyduj się, bo moduł który opisywałeś to L298P (czyli praktycznie to samo co L298N), skąd L293?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przyznaję rację, przeczytałem datasheet'y obu układów i układ L293 porażka, natomiast L298 posiada dwa wyprowadzenia do kontroli. 

Czy układ logiczny L298 mogę zasilić napięciem 9V? 

Link do komentarza
Share on other sites

masz pod nosem datasheeta a ja siedzę  600 km od domu z telefonem...

o ile pamiętam to nie (ja mam przetwornicę ustawioną na 7.5v, zasilam tym samym napięciem silmiki i logikę, nie pytaj dlaczego bo się wstydzę) ale lepiej sprawdź.

Link do komentarza
Share on other sites

No i znowu masz rację, logikę trzeba zasilić 7V:

image.thumb.png.f813e30087639bc4cafb0a464efb3d53.png

A silniki będą 6V 😅

Myślałem aby kupić gotowy układ:

image.thumb.png.9ca6926c984e25ebe6d3a23b08e5d6c4.png

ale niestety nie posiada wyjść do kontroli prądu. Zastanawiam się nad zakupem shieldu i będzie po problemie 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

grg0 masz rację trzeba się trzymać tabelki ELECTRICAL CHARACTERISTICS 🙂

Znalazłem gdzieś w szafie układ L298N, podłączyłem wszystko na 5V i działa, o dziwo silnik się zatrzymuję po przekroczeniu odpowiedniej wartości jaką sobie zadam.

Rezystor jaki miałem pod ręką to 0,56Om ale bardzo się cieszę ponieważ poznałem sens działania układu oraz sposobu pomiaru ADC. 

Teraz tylko pozostało czekać na silniki, obliczyć dokładnie wszystkie wartości, dobrać odpowiednie rezystory i sprawdzić jak zachowuje się gotowy układ. 

 

Niestety wystąpił inny problem 😞 zauważyłem, że zawiesza się program i czasem trzeba kilkakrotnie naciskać przycisk na pilocie aby aktywowała się odpowiednia komenda. Postaram się opisać to w innym wątku aby nie zaśmiecać tego tematu, natomiast jeżeli zakończę pracę obiecuję wrzucić tutaj ostateczny kod programu dla potomnych 🙂

Pozdrawiam serdecznie!

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.