Skocz do zawartości

Serwo odłączane mosfetem - prośba o analizę szkicu.


DeK

Pomocna odpowiedź

Posiadam serwo FS5109M któremu chcę odcinać zasilanie za pomocą mosfetu. Na razie zrobiłem rysunek i wstępnie podłączyłem wszystko niestety nie dysponuję rezystorami, które muszę dopiero zamówić. Proszę o rzucenie okiem na rysunek i ewentualne poprawki.

Docelowo serwo ma otwierać zawór i planem jest stworzenie dość energooszczędnego rozwiązania ewentualnie dodanie ładowania ogniwami słonecznymi. Na razie sterowanie odbywa się za pośrednictwem przycisku na potrzeby testowania. Pierwsze naciśnięcie obraca serwo (otwiera zawór), drugie naciśnięcie powraca na pozycję pierwotną (zamyka zawór). Jaki byłby najlepszy mosfet do tego celu? Dysponuję BF245A, ewentualnie mogę dokupić coś innego przy okazji zamówienia rezystorów.

2019-04-15_02h48_32.png

Link do komentarza
Share on other sites

@DeK, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

10 godzin temu, DeK napisał:

Posiadam serwo FS5109M któremu chcę odcinać zasilanie za pomocą mosfetu.

Mierzyłeś już jaki prąd maksymalnie pobiera to serwo podczas przekręcania zaworu?

Link do komentarza
Share on other sites

Serwo kupiłem u Was w sklepie, a w zasadzie to trzy 🙂 
Ze specyfikacji jaką znalazłem w sieci wynika, że w trybie bezczynności pobiera przy 4,8V 5mA, a przy 6V 7mA. Przy pracy bez obciążenia na 4,8V 160 mA, na 6V 190mA.
Przy obciążeniu  4,8V 1500 mA, a przy 6V 2000mA. Ale pomiarów jeszcze nie robiłem.
Mam w zasadzie dwa zawory jeden z tworzywa, który pracuje dość lekko i jeden stalowy, który pracuje ciężko i chyba zastosuję to z tworzywa, mimo, że ma znacznie mniejszy przepływ.

Próbowałem wstępnie mimo braku rezystorów odpalić na wspomnianym mosfecie ale serwo dostaje zasilanie mimo ustawienia sygnału z pinu 8 na LOW.

Link do komentarza
Share on other sites

@DeK "u nas" raczej nie kupiłeś, bo Forbot nie prowadzi sprzedaży. Zakładam, że zamówiłeś więc w Botlandzie, który jest dystrybutorem zestawów do naszych kursów 😉

Zmierz dla pewności faktyczny prąd pobierany przez to serwo, gdy rusza zaworem to będzie można dobrać odpowiedni układ. Pamiętaj, że przy samych "rozruchu" serwa może być sporo większy pobór prądu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Tak w Botlandzie, sądziłem, że stanowicie jeden organizm 😛
Zaworu nie mam jeszcze podpiętego bo wymaga to zrobienia specjalnego mocowania więc tutaj nie jestem w stanie określić faktycznego obciążenia jakie generuje serwo w połączeniu  z zaworem. Najwyżej kupiłbym po prostu szerszy zakres  mosfetów by mieć w razie czego możliwość dopasowania. Jedyne co mnie martwi to fakt, że według podpięcia jak na rysunku nie działa poprawnie. Czy zatem wspomniany BF245A jest niewłaściwy?  Nie dobierałem go świadomie po prostu taki znalazłem w domu.

Edytowano przez DeK
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Jakie parametry są kluczowe dla doboru odpowiedniego mosfeta? Załóżmy, że prąd jaki pobiera serwo podczas obciążenia to 1000mA, jak w oparciu o tą wartość należy dobrać mosfet? Napięcie jakim serwo może być zasilane, według specyfikacji to 4.8V~6V.

Edytowano przez DeK
Link do komentarza
Share on other sites

Tu masz 2 schematy które pokazują jak zrobić klucz na MOSie P i N. Ważne jest aby był ten rezystor który odprowadza ładunki albo na VCC albo GND, bez niego nie będzie możliwa zmiana stanu. Na początek zbuduj taki układ aby sprawdzić czy tranzystor działa jak sterujesz bramką stykając ją raz z masą raz z zasilaniem.

Arduino ma ograniczenia prądowe i dla pewności daj szeregowo z bramką MOSFETa rezystor 1k tuż na wyjściu Arduino.

Jeżeli nie zadziała, to możesz sprobowac sterować MOSFET dodatkowym TTLem np tak:

FLHBBOFHTOUDLAZ.LARGE.thumb.jpg.dd5487f23162f8e8a1b9685450caa6c2.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.