Kurs elektroniki II – #5 – tranzystory unipolarne (MOSFET)

Kurs elektroniki II – #5 – tranzystory unipolarne (MOSFET)

Tranzystory bipolarne poznaliśmy wykonując kilka ćwiczeń praktycznych podczas I poziomu kursu podstaw elektroniki. Tranzystory innego typu były dla nas wtedy tylko ciekawostką

Pora to zmienić, dlatego w tym artykule powiemy więcej o tranzystorach unipolarnych. Przekonasz się, że są to bardzo użyteczne podzespoły, które warto stosować!

Przed dalszą lekturą artykułu upewnij się, że znasz materiał  z 7. części kursu elektroniki. Zostały tam omówione i opisane tranzystory bipolarne. Jak już powinieneś wiedzieć, posiadają one trzy elektrody, a ich załączenie polega na przepuszczeniu przez bazę prądu o odpowiedniej wartości. Charakteryzowały się posiadaniem trzech warstw półprzewodnika i - co za tym idzie - dwóch złącz półprzewodnikowych.

Tranzystory unipolarne występują w wielu różnych odmianach, każda z nich diametralnie różni się od pozostałych. W ramach kursu zostaną omówione tylko tranzystory typu MOSFET (Metal-Oxide Semiconductor Field-Effect Transistor), ponieważ to one są najczęściej stosowane jako klucze załączające podzespoły pobierające dużą moc (np.: silniki).

1_unipolarne_podzial

Warto w tym miejscu nadmienić, że większość układów scalonych jest produkowana z użyciem wyłącznie tranzystorów unipolarnych. Są one również stosowane w pamięciach. Jakie właściwości o tym decydują? O tym w dalszej części artykułu!

Zestaw elementów do kursu

 999+ pozytywnych opinii  Gwarancja pomocy  Wysyłka w 24h

Chcesz zrozumieć elektronikę? Zamów zestaw elementów do wykonania wszystkich ćwiczeń z kursu i przejdź do praktyki!

Zamów w Botland.com.pl »

MOSFET - budowa tranzystora

Tranzystory typu MOSFET składają się z:

 • bramki G (ang. gate) w postaci metalizowanej powłoki,
 • izolatora z tlenku krzemu, oddzielającego bramkę od innych podzespołów,
 • podłoża B (ang. body) - półprzewodnik domieszkowany przeciwnie do rodzaju kanału,
 • drenu D (and. drain) i źródła S (ang. source), które są obszarami w podłożu o domieszkowaniu przeciwnym do niego.

4_przekroj_mosfet

Domieszkowanie polega na wprowadzeniu do czystego krzemu (najczęściej są to tranzystory krzemowe) dodatkowych atomów. Atomy te wmontowują się w jego sieć krystaliczną i diametralnie zmieniają właściwości elektryczne.

Odrobina teorii dla ciekawskich

Jeżeli dodamy do krzemu donorów, czyli atomów posiadających o jeden elektron walencyjny więcej niż krzem (np. fosfor), wówczas uzyskamy półprzewodnik typu N. W takim półprzewodniku nośnikiem prądu stają się wolne elektrony, pochodzące od domieszki. Półprzewodnik typu P powstaje po dodaniu akceptorów, czyli atomów posiadających o jeden elektron walencyjny mniej od krzemu (np. aluminium). W ten sposób powstają dziury, czyli umowne byty o ładunku dodatnim.

Przykładowo, tranzystory z kanałem typu N (do takich zalicza się BS170, na którym będziemy działąć) posiadają podłoże typu P, a dren i źródło są typu N. Analogicznie wykonane są tranzystory z kanałem typu P: podłoże jest domieszkowane donorami, a dren i źródło akceptorami.


Zasada działania tranzystora MOSFET

Z uwagi na popularność, poniżej omówione zostały tranzystory z kanałem wzbogaconym, w których kanał powstaje po przyłożeniu napięcia między bramkę a źródło.

Przez wyłączony tranzystor, w obwodzie dren-źródło nie płynie prąd. Dzieje się tak, ponieważ dren znajduje się na potencjale wyższym, niż stykające się z nim podłoże (zwarte ze źródłem), co polaryzuje utworzone tam złącze p-n zaporowo. Innymi słowy: znajdująca się tam "niechcący" dioda zostaje zatkana.

Ta dioda jest często umieszczana na schematach ideowych, wewnątrz tranzystora MOSFET. Co widać na poniższej ilustracji:

2_zlacze_pn_mosfet

Sytuacja zaczyna się zmieniać, jeżeli do bramki zaczniemy przykładać napięcie dodatnie względem źródła. Bramka jest odizolowana od pozostałych elementów tranzystora, dlatego nie płynie przez nią prąd. Naprzeciw bramki, po drugiej stronie izolatora, znajduje się podłoże zawierające dużo nośników dodatnich. Dodatni potencjał bramki odpycha je wgłąb podłoża, przez co w obszarze pod bramką pozostają atomy domieszek i elektrony, przyciągnięte z całego podłoża.

Skąd się wzięły te elektrony? One w półprzewodniku typu P znajdują się w sposób naturalny (pochodzą od krzemu), ale ich liczebność jest wiele tysięcy razy mniejsza niż dziur. Kiedy warstwa elektronów robi się odpowiednio gruba, tworzy się kanał, przez który może płynąć prąd między drenem, a źródłem. Kanał ten jest typu N, ponieważ tworzą go elektrony - stąd drugi człon nazwy.

Kiedy tranzystor zaczyna przewodzić?

Zasadne jest postawienie pytania: przy jakim napięciu bramka-źródło przez tranzystor może płynąć prąd? Parametr ten nazywa się napięciem progowym (UT) - po jego przyłożeniu, w tranzystorze tworzy się kanał. W rzeczywistości, prąd przez tranzystor płynie przy dowolnym napięciu bramka-źródło, jednak może on mieć baaaardzo małą wartość.

Najlepiej sprawdzić to "dla treningu" w dokumentacjach kilku tranzystorów. Przykładowo, poniższy zrzut jest fragmentem noty katalogowej układu 2N7000, który jest bardzo podobny do BS170.

ke_II_nota

Najważniejsze parametry tranzystorów MOS

Tranzystory MOSFET mają, podobnie jak bipolarne, całe mnóstwo rozmaitych parametrów. Skupię się na tych, które są najistotniejsze z punktu widzenia sterowanego włącznika, czyli zastosowania, do którego najczęściej wykorzystują go majsterkowicze.

 • Rezystancja otwartego kanału - jeżeli napięcie UGS jest kilkukrotnie wyższe od progowego, wówczas utworzony kanał jest na tyle szeroki, że dalsze jego poszerzanie niczego nie zmienia, ponieważ w grę wchodzą inne ograniczenia, jak szerokość obszaru drenu czy rezystancja kontaktów. W tym stanie, tranzystor zachowuje się jak rezystor, o rezystancji od kilku omów do kilku miliomów. Im mniejsza jest ta rezystancja, tym mniejsze będą straty mocy.
 • Maksymalne napięcie bramka-źródło - bramkę od źródła oddziela bardzo cienka warstwa dielektryka, który może zostać przebity, jeżeli przyłoży się do niego zbyt wysokie napięcie.

 • Maksymalny prąd drenu - czyli maksymalny prąd, jaki może załączać tranzystor.
 • Maksymalne napięcie dren-źródło - analogicznie, jak przy maksymalnym UGS, tak samo przekroczenie dopuszczalnego UDS może zniszczyć tranzystor.
 • Maksymalna moc strat - wynika z nagrzewania tranzystora podczas przepływu prądu.

Jak szybko uszkodzić MOSFETa?

W przeciwieństwie do tranzystorów bipolarnych, tranzystory MOSFET są bardzo wrażliwe na ładunki elektrostatyczne. Gromadzą się one wszędzie, w tym i na powierzchni naszego ciała.

Charakterystyczne kopanie prądem człowiek wyczuwa przy różnicach potencjałów rzędu tysięcy woltów. Takie same napięcia mogą odkładać się w strukturze tranzystora, wszak bramka jest doskonale odizolowana od drenu i źródła.

Czemu o tym piszę? Wystarczy zajrzeć do jakiejkolwiek noty katalogowej tranzystora tego typu aby dowiedzieć się, że maksymalne napięcie UGS to zaledwie 20V! Można je bardzo łatwo przekroczyć nawet nie będąc tego świadomym - wystarczy nieuważnie dotknąć tranzystor w suchym pomieszczeniu.

5_przebicie

Poza tym, tranzystory tego typu najlepiej jest wlutowywać do układu na samym końcu. Ich wyprowadzenia najlepiej zewrzeć np. folią aluminiową, którą zdziera się po zamontowaniu.

Zastosowanie tranzystorów MOSFET

Tranzystorów unipolarnych używać będziemy głównie jako sterowane napięciem przełączniki. Wyjdą tutaj na jaw dwie największe zalety:

 1. brak poboru prądu przez bramkę,
 2. niska rezystancja otwartego kanału, co przekłada się na mniejsze straty.

Oczywiście najlepiej będzie sprawdzić to w praktyce. Do wykonania eksperymentu potrzebne będą:

 • buzzer,
 • tranzystor BS170,
 • 4 baterie AA z koszykiem,
 • płytka stykowa,
 • przewody połączeniowe,
 • rezystory: 100R, 10kΩ, 1M.

Dla przypomnienia opis wyprowadzeń tranzystora BS170, który pojawił się już w 7 części kursu elektroniki poziom I:

Opis wyprowadzeń tranzystora BS170,(po lewej widok od dołu, czyli od strony nóżek)

Opis wyprowadzeń tranzystora BS170,
(po lewej widok od dołu, czyli od strony nóżek)

Zmontuj układ według poniższego schematu, wstawiając na początek rezystor R o wartości 10kΩ. Dla bezpieczeństwa powinieneś zewrzeć sreberkiem wyprowadzenia tranzystora i zdjąć je tuż przed podłączeniem baterii.

Tranzystor MOSFET w praktyce - ćwiczenie.

Tranzystor MOSFET w praktyce - ćwiczenie.

Na płytce stykowej całość może wyglądać następująco:

Tranzystor MOSFET - układ z rezystorem 10k.

Tranzystor MOSFET - układ z rezystorem 10k.

Czy buzzer piszczy? Zmierz prąd przez niego płynący oraz napięcie między drenem i źródłem tranzystora. Możesz też zmierzyć napięcie między wyprowadzeniami opornika.

Odłącz baterię, zewrzyj nogi tranzystora i wymień rezystor na inny, np. o wartości 1MΩ. Zdejmij srebrną folię, ponownie podłącz baterię i wykonaj pomiary. Spróbuj również z innymi wartościami rezystorów, np. 100Ω. Co zaobserwowałeś?

Tranzystor MOSFET - układ z rezystorem 1M.

Tranzystor MOSFET - układ z rezystorem 1M.

Co się stanie, jeżeli podłączysz bramkę poprzez rezystor do masy - tak, jak na poniższym schemacie? Sprawdź jak układ zachowuje się w praktyce! Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu!

Tranzystor MOSFET w praktyce - ćwiczenie 2.

Tranzystor MOSFET w praktyce - schem. 2.

Połączenie na płytce stykowej może wyglądać przykładowo, tak jak poniżej:

Tranzystor MOSFET - drugi układ w praktyce.

Tranzystor MOSFET - drugi układ w praktyce.

W tym doświadczeniu, tranzystor był sterowany bardzo silnie: jego napięcie UGS kilkukrotnie przekraczało wartość napięcia progowego.

Stało się tak, ponieważ źródło podłączono do masy, a bramkę do napięcia zbliżonego do +6V, podczas gdy napięcie progowe tego tranzystora to 2-3V. Z kolei, połączenie bramki ze źródłem spowodowało zanik kanału i brak przepływu prądu, ponieważ UGS = 0.

Kiedy stosować MOSFETy?

Tranzystory bipolarne i unipolarne, to wdzięczne elementy, ale zachodzi pytanie: kiedy je stosować? Każde z nich ma swoje wady i zalety, dzięki czemu w niektórych aplikacjach jedne zyskują przewagę nad drugimi.

Używanie tranzystorów bipolarnych jest z pewnością warte uwagi, gdy układ zasilany jest niskim napięciem (np. 1,5V czy 3,3V), ponieważ do działania wystarczy mu napięcie rzędu 0,7V. Tranzystor unipolarny może jeszcze nie być w pełni otwarty w takich warunkach.

Tranzystory MOSFET są zalecane do sterowania obciążeniami pobierającymi prądy rzędu amperów, ponieważ sterownik nie musi dostarczać mu prądu, wystarczy ustawienie odpowiednio wysokiego potencjału.

Ponadto, stosowanie tranzystorów unipolarnych jest zalecane w miejscach, gdzie liczy się pobór prądu. W niektórych zastosowaniach, zwłaszcza w układach zasilanych z małych baterii, nawet te kilka mikroamperów pobieranych przez bazę potrafi wyraźnie skrócić czas pracy.

Między emiterem i kolektorem w pełni włączonego (nasyconego) tranzystora bipolarnego, odkłada się ustalone napięcie - typowo 0,2V, ale wartość ta może być większa dla tranzystorów dużej mocy. Tranzystory unipolarne cechują się jedynie rezystancją otwartego kanału, przez co spadek napięcia na nich jest zależny od płynącego prądu.

Na koniec jeszcze jedna uwaga praktyczna. Jeżeli musimy wysterować np. 10 superjasnych diod świecących, każda przez odrębny tranzystor, to tranzystorów bipolarnych należałoby użyć dziesięć, wraz z dziesięcioma rezystorami, po jednym do bazy każdego z nich. Tymczasem, użycie MOSFETów wyeliminuje konieczność stosowania dodatkowych rezystorów, co zaoszczędzi miejsce na płytce.

Kwestia rezystora

Na wielu schematach można zobaczyć następujący obrazek: w szereg z bramką włączony jest rezystor o wartości kilkunastu-kilkudziesięciu omów, jak na przykładowym, poniższym schemacie.

6_schemat555_bez

Mimo, iż prąd stały praktycznie nie płynie przez bramkę (wynika jedynie z niedoskonałości dielektryka), to prąd zmienny robi to z wielką przyjemnością. Dzieje się tak, ponieważ między bramką a pozostałymi elektrodami znajduje się izolator. Skutkuje to pojawieniem się tam pojemności o całkiem znaczącej wartości.

7_poj_wejsciowa

Te kondensatory trzeba naładować podczas włączania tranzystora oraz rozładować, chcąc tranzystor wyłączyć. Producenci starają się, by pojemności te były jak najmniejsze, ponieważ tylko wtedy można szybko je przeładować. Dla omawianego BS170 Fairchild Semiconductor podaje 40pF pojemności wejściowej, czyli zsumowaną wartość obydwu wyróżnionych kondensatorów.

Z kolei, popularny BUZ11 ma pojemność wejściową na poziomie 2nF, czyli pięćdziesięciokrotnie większą! Dodanie rezystora wydłuża wprawdzie czas przeładowywania tej pojemności, lecz zmniejsza prąd płynący przez wyjście sterownika.

Najpopularniejsze tranzystory MOSFET

W sklepach dostępne jest kilkaset rodzajów tranzystorów MOSFET, liczba ogółem produkowanych typów jest wielokrotnie większa. Dla początkujących przydatne będą jednak te, które są tanie i łatwo dostępne w handlu detalicznym. Oto kilka z nich:

IRFZ44N - można go łatwo przykręcić do radiatora, cechuje się niską rezystancją otwartego kanału (17,5mΩ) i potrafi przewodzić duże prądy (do 49A). Niestety, ma dosyć wysokie napięcie progowe (2...4V), dlatego zalecam sterowanie go z wyższego napięcia, np. 12V.

IRL2703 - jest nieco słabszy (maksymalny prąd drenu 24A) i posiada wyższą rezystancję otwartego kanału (40mΩ), za to jego napięcie progowe wynosi ok 1V, przez co można się pokusić o sterowanie go wprost z mikrokontrolera zasilanego napięciem 5V.

BSS123 - dostępny jest w niewielkiej obudowie montowanej powierzchniowo (SMD), co może utrudnić montaż początkującym elektronikom. Jego parametry nie są zachwycające: rezystancja otwartego kanału rzędu 10Ω (przy UGS = 4,5V) i maksymalny prąd drenu wynoszący 170mA. Doskonale nadaje się do bezpośredniego sterowania z mikrokontrolerów zasilanych napięciem 5V.

8_pinouty_3_mosow

Podsumowanie

Tranzystory unipolarne to olbrzymi zbiór elementów, które należy bez wahania stosować. Niniejszy artykuł miał na celu przekrojowe omówienie najistotniejszej grupy (dla majsterkowiczów), czyli tranzystorów typu MOSFET z kanałem wzbogacanym. Inne, jak np. JFET, nie zostaną omówione w tym kursie. Jeśli będzie taka potrzeba, to zajmiemy się nimi w przyszłości.

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.8 / 5. Głosów łącznie: 289

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!

Najważniejsze minimum, jakie należy zapamiętać z tej lekcji, to informacja, że tranzystory MOSFET,  to układy, gdzie płynący prąd zależy od wartości przyłożonego napięcia. Co ważne, ze źródła sterującego nie pobierają one praktycznie żadnego prądu!

Nawigacja kursu

Nie chcesz przegapić kolejnych części kursu? Skorzystaj z poniższego formularza i zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach!

Autor kursu: Michał Kurzela
Redakcja: Damian (Treker) Szymański

elektronika, kurs, kursElektroniki2, mosfet, tranzystory

Trwa ładowanie komentarzy...