Skocz do zawartości

Jak prawidłowo podłączyć czujnik ruchu 501?


nigraS

Pomocna odpowiedź

Podłączyłem czujnik ruchu do fontanny dla kota, jednak nie działa - nie uruchamia się.

By to sprawdzić podłączyłem listwę LED i również nie działa tak jak powinno.

Diody swiecą się cały czas i nie gasną. Dodatkowo świecą się niepełnym kolorem.

Jest to listwa na 12V, zasilacz też na 12V.

Proszę o poradę co gdzie źle robię, że czujnik ruchu nie reaguje.

IMG-20190414-170146.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, nigraS napisał:

Dodatkowo świecą się niepełnym kolorem.

Obawiam się, że nie był to dobry pomysł. Co prawda czujnik może być zasilany 4-20V, to prąd jaki z niego wyciągniesz nie koniecznie musi być wystarczający. Lepiej (i jest to wielokrotnie sugerowane w internecie) sterować ledy przez klucz tranzystorowy albo przekaźnik.

1 godzinę temu, nigraS napisał:

jednak nie działa - nie uruchamia się.

A próbowałeś pokręcić potencjometrami, które są w czujniku? Jeden odpowiada za odległość (ten bliżej zworki), drugi za odstęp czasu (chyba można to nazwać histerezą). Jak masz możliwość to zmierz jaki prąd pobiera czujnik. Zworka powinna być na L (bliżej krawędzi płytki).

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem w którą stronę kręcić potencjometrami więc w różnych pozycjach je ustawiałem i żadnej różnicy nie zauważyłem.

 

Jak sprawdzić jaki prąd pobiera czujnik?

Mam multimetr UNI-T UT33D. Czy pokrętło ustawić mam na 20 V?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jak masz multimetr to sprawdzenie czujnika jest bardzo proste.

pir.thumb.png.c1a955ed2426c59481c45d554312bba6.png

Zakładasz soczewkę na czujnik(bo na foto jest ściągnięta). Zworkę przestawiasz na H, potencjometr od Sensitivity na połowę skali, potencjometr od delay prawie max w lewo (odwrotnie to ruchu wskazówek zegara). Podłączasz przewody od czujnika do płytki stykowej. Miernik ustawiasz na 20V  DC wpinasz w płytkę kolejne przewody do GND i Output i łączysz je z miernikiem (najlepiej krokodylkami). Podłączasz zasilanie do czujnika czyli GND-  Power+. Teraz  w ciągu pierwszych 45-60 sekund czujnik przejdzie kalibrację a na mierniku powinieneś
2-3 razy zaobserwować wartość ~3V , która będzie utrzymywać się przez ~8 sekund.

To by było tyle jeśli chodzi o samo sprawdzenie. Natomiast sam czujnik nie bardzo nadaje się do zastosowań zewnętrznych ponieważ sam powiew ciepłego powietrza będzie go wzbudzał nie mówiąc już o promieniowaniu UV. Nawet Stosując go w domu najlepiej zamontować go w mało przewiewnym zacienionym miejscu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

32 minuty temu, slon napisał:

Stosując go w domu najlepiej zamontować go w mało przewiewnym zacienionym miejscu. 

...i jak najdalej od wszelkich grzejników (miałem taki czujnik zamontowany pod sufitem, jakieś 30 cm od kaloryfera i to jeszcze na sąsiedniej ścianie, zimą bezużyteczny).

Link do komentarza
Share on other sites

Pojawia się 3.60 - 3.70V czyli działa.

Czujnik będzie wyłącznie w domu.
Ma włączać fontannę gdy kot się zbliży.

Ale skoro fontanna jest na 12V, a czujnik oddaje ~3V to nic z tym już nie zrobię?

Link do komentarza
Share on other sites

@nigraS tranzystor będzie kosztował kilka groszy, a przekaźnik w porywach kilka złotych. Chyba raczej nie są to kwoty, którymi trzeba się przejmować. Jeśli czujesz się mniej pewnie z elektroniką to pewnie wykorzystanie przekaźnika będzie dla Ciebie łatwiejsze 😉 Zerknij tutaj: Kurs elektroniki – #9 – elementy stykowe, przekaźniki

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Sprawdź specyfikacje, wiesz ile V i A potrzebujesz, wiesz co możesz uzyskać z czujnika. Zajrzyj do dokumentacji układu i wszystko stanie się jasne 🙂
A jak nie wyszukaj hasło "przekaźnik Arduino", taki jak znajdziesz na 90% będzie dobry.

Albo weź gotowiec: https://botland.com.pl/pl/czujniki-ruchu/7567-czujnik-ruchu-pir-z-przekaznikiem-12v-20a.html?search_query=PIR+z+przekaznikiem&results=1

Edytowano przez szczawiosław
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.