Skocz do zawartości

Odległość urządzeń od siebie


jugan1

Pomocna odpowiedź

Witam,

Myślę nad takim problemem: mam 2 urządzenia: nadajnik oraz odbiornik. Chciałbym, aby nadajnik przesyłał informację o odległości od odbiornika. Urządzenia te jednak mogłyby być w różnych pozycjach względem siebie ( mówię o współrzędnych xyz ). Chciałbym wysyłać po prostu czas z nadajnika do odbiornika ( załóżmy, że byłby odpowiedni format takiej wiadomości ), dzięki czemu znałbym długość czasu przesyłu. I teraz pytanie: czy to ma sens? Rozumiem, że szybkość komunikacji radiowej wynosi tyle samo, co prędkość dźwięku? Macie może inny pomysł na rozwiązanie tego zadania? 

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

27 minut temu, jugan1 napisał:

Witam, I teraz pytanie: czy to ma sens? Rozumiem, że szybkość komunikacji radiowej wynosi tyle samo, co prędkość dźwięku? Macie może inny pomysł na rozwiązanie tego zadania?

Pozdrawiam

Cześć,

nie prędkość dźwięku tylko prędkość światła (a dokładnie rozchodzenia się fali elektro-magnetycznej w powietrzu). Nie jest to równoznaczne z samą prędkością przesyłu wiadomości tym kanałem - trzeba doliczyć czas na rozkodowanie wiadomości w kontrolerze.

Pozrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Albo, jeśli między tymi urządzeniami jest co innego niż powietrze, (na przykład ściana), to w tym innym ośrodku. A jak to jeszcze jest niejednolite, to dochodzą odbicia, interferencje i inne ciekawe efekty. Generalnie problem należy do tych trudnych do rozwiązania.

Link do komentarza
Share on other sites

Światło podczerwone czy ultrafioletowe to też fala tylko o innej długości od tej elektro-magnetycznej. Prędkość fali wynosi ok. 300 000 km/s (ściślej: 2,997× 10^8 m/s)) . Fala z taką prędkością rozchodzi się w próżni i powietrzu. Jak napotka jakąś przeszkodę to część tej fali przenika a część odbija się . Jeśli nie miał byś żadnej przeszkody to taką prędkość masz gwarantowaną i nie musisz do tego żadnego urządzenia dorabiać. Jeśli masz już jakieś przeszkody to jest problem i rozumiem, że chcesz teraz wyłapać ile ułamków sekund leci fala i wtedy ocenisz w jakiej odległości jesteś od nadajnika ? Tak z ciekawości po co Ci to ? 🙂 Wyłapywanie ułamków sekundy brzmi ciekawie i tylko ciekawie ... Zrób sobie eksperyment weź nadajnik podczerwieni np taki z pilota, odbiornik podczerwieni, skieruj na siebie wiązkę nadajnika do odbiornika i ślij jakiś sygnał, potem w uC np. Arduino serial monitor sprawdzaj ile czasu potrzebujesz by wyświetlić to co wysłałeś, a w nadajniku w momencie wysłania wyświetlaj dokładny czas w sekundach, coś może na tej podstawie uda Ci się wywnioskować.. Podjerzewam że nie wyłapiesz tego czasu przesyłu, a jedynie sprawdzisz ile czasu potrzebujesz na wykonanie pętli programu do wysłania jej na serial monitor .

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@jugan1 przydałaby się chyba dwie informacje:

  1. O jakich odległościach mowa? Jest różnica między mechanizmem działającym do 10 m, a takim do 10 km.
  2. Jakiej precyzji pomiaru oczekujesz?

Najnowszy Bluetooth będzie wspierał lokalizowanie urządzeń, może w Twoim przypadku wystarczy? Więcej » Nowy Bluetooth 5.1 z możliwością dokładnej lokalizacji

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, daniel89 napisał:

Światło podczerwone czy ultrafioletowe to też fala tylko o innej długości od tej elektro-magnetycznej.

Światło o dowolnej długości nadal jest falą elektro-magnetyczną 😉

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi!

Lubię po prostu wymyślić sobie jakiś problem ( jak tutaj ), a następnie myśleć nad rozwiązaniem. Za dużo o elektronice nie wiem, ale dzięki temu zawsze czegoś się nauczę. Jeżeli miałaby być to prędkość światła to ten pomysł odpada 😄 Myślałem o odległościach do 25 metrów z tolerancją błędu +-0.5 metra. Oczywiście chętnie też poczytam o opcjach dla np. 1 kilometra.

 

Zrodziło się kilka pytań

1) Czy wszystko jest falą elektromagnetyczną ? Mówię o dźwięku, świetle, podczerwieni, ultrafiolet

2) Czy gps mógłby tutaj pomóc? Znalazłem ciekawy moduł na botlandzie i tolerancja wynosi 3 metry. Hmmm. Czy są jeszcze dokładniejsze gpsy? Czy coś takiego mogłoby tutaj zadziałać ( zakładając, że tolerancja mogłaby być np. 2 metry zamiast 0.5 metra) ?

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, daniel89 napisał:

Prędkość fali wynosi ok. 300 000 km/s (ściślej: 2,997× 10^8 m/s)) . Fala z taką prędkością rozchodzi się w próżni i powietrzu.

W powietrzu ta prędkość jest nieco mniejsza niż w próżni — dlatego zachodzą efekty soczewki w atmosferze. Do tego powietrze powietrzu nierówne i prędkość fal elektromagnetycznych w nim zależy od jego ciśnienia, dokładnego składu, wilgotności, oraz oczywiście częstotliwości tej fali, czyli koloru światła etc. — przecież to nawet nie jest jeden związek chemiczny, tylko mieszanina.

12 minut temu, jugan1 napisał:

1) Czy wszystko jest falą elektromagnetyczną ? Mówię o dźwięku, świetle, podczerwieni, ultrafiolet

Dźwięk generalnie rzecz biorąc jest falą mechaniczną — zazwyczaj zmiany ciśnienia w powietrzu. Światło, zarówno widzialne jak i poczerwone lub ultrafioletowe, a także fale radiowe, mikrofale (takie jak w mikrofalówce), promienie Roentgena, etc. to wszystko fale elektromagnetyczne.

Z drugiej strony, pytanie może być potraktowane filozoficznie, bo jeśli przyjrzysz się oddziaływaniom na poziomie elementarnym, to rzeczywiście są tylko cztery rodzaje oddziaływań, z czego dwa mają tak krótki zasięg, że są bezpośrednio niewykrywalne — więc każde oddziaływanie które zobaczysz jest albo elektromagnetyczne, albo grawitacyjne. Nawet jak się opierasz o stół, to fakt, że twoja ręka nie przechodzi przez niego na wylot zawdzięczamy oddziaływaniu elektromagnetycznemu. Więcej informacji znajdziesz na https://pl.wikipedia.org/wiki/Oddziaływania_podstawowe

12 minut temu, jugan1 napisał:

2) Czy gps mógłby tutaj pomóc? Znalazłem ciekawy moduł na botlandzie i tolerancja wynosi 3 metry. Hmmm. Czy są jeszcze dokładniejsze gpsy? Czy coś takiego mogłoby tutaj zadziałać ( zakładając, że tolerancja mogłaby być np. 2 metry zamiast 0.5 metra) ?

To zależy do czego to ma służyć. Istnieją czujniki GPS o bardzo wysokiej dokładności — używane między innymi przez skoczybruzdy — ale po pierwsze są bardzo drogie, a po drugie muszą stać nieruchomo przez spory kawał czasu żeby zebrać dość danych na taką dokładność.

Edytowano przez deshipu
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, deshipu napisał:

Nawet jak się opierasz o stół, to fakt, że twoja ręka nie przechodzi przez niego na wylot zawdzięczamy oddziaływaniu elektromagnetycznemu. Więcej informacji znajdziesz na https://pl.wikipedia.org/wiki/Oddziaływania_podstawowe

 

I tutaj odkryłeś matrixa 🙂 to żart nie bierz do siebie 😛.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.