KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Nowy Bluetooth 5.1 z możliwością dokładnej lokalizacji

Nowy Bluetooth 5.1 z możliwością dokładnej lokalizacji

Grupa Bluetooth SIG wprowadziła do swojego standardu nowe, ciekawe możliwości. Zarówno specyfikacja, jak i narzędzia dla inżynierów są już dostępne.

Nowe funkcje dodane do Bluetooth 5.1 mogą sprawić, że standard ten znajdzie znacznie więcej zastosowań praktycznych.

Bluetooth to bez wątpienia jedna z najbardziej popularnych technologii bezprzewodowych na świecie. Szacuje się, że rocznie produkowane są 4 miliardy urządzeń kompatybilnych z tym standardem, a sama społeczność trzymająca pieczę nad jego rozwojem skończy w tym roku 21 lat.

Kolejne wersje Bluetooth przynosiły wiele innowacji, dzięki współpracy ponad 34 tys. firm połączonych w Bluetooth SIG (ang. Special Interest Group), technologia ta stała się bardzo dobrze udokumentowana, znormalizowana i rozpowszechniona. Pora na kolejną aktualizację standardu!

Bluetooth 5.1 pozwoli zlokalizować dowolny przedmiot w magazynie

Bluetooth 5.1 pozwoli zlokalizować dowolny przedmiot w magazynie

O ile do tej pory Bluetooth SIG skupiał się na tematyce przesyłania dźwięku, zwiększania transferu, poprawiania zasięgu i oszczędzania energii, to najnowsza wersja jest pod tym względem rewolucyjna.

Bluetooth 5.1 z opcją lokalizacji urządzeń

Nowe funkcje umożliwiają m.in. dokładne wyznaczanie odległości między dwoma urządzeniami, a także określanie kierunku, w którym znajduje się odbiornik. Liczba potencjalnych zastosowań jest ogromna, a trendy w branżach przemysłowych i "gadżeciarskich" zapewne szybko zamienią tę nową technologię w mniej lub bardziej praktyczne narzędzia.

Pomiar odległości i określanie kierunku to podstawy wyznaczania lokalizacji - być może już nigdy niczego nie zgubimy, bo każdy ważny obiekt wyposażymy w tag, który sam nam powie, gdzie dokładnie się znajduje.

Być może będziemy w stanie precyzyjnie określić gdzie dokładnie w budynku znajdują się określone osoby i to niezależnie od tego, czy szukamy kolegi w biurze, czy ratujemy komuś życie podczas pożaru. Pojawił się też pomysł, że możliwe jest ograniczenie liczby kradzieży, bo przecież trudno jest coś ukraść, jeśli właściciel przedmiotu zawsze wie, gdzie on się znajduje.

Technologia ta jest już odpowiednio udokumentowana, Bluetooth SIG udostępnił też niezbędne narzędzia dla developerów. Pozostaje nam tylko czekać, aż na rynku pojawią się pierwsze urządzenia wykorzystujące nowe możliwości, a moduły z BT 5.1 zagoszczą również w hobbystycznych projektach. Macie jakieś pomysły jak wykorzystać nowe możliwości standardu Bluetooth?

PyGo – przenośna i energooszczędna sieć o zasięgu do 12 km
PyGo – przenośna i energooszczędna sieć o zasięgu do 12 km

PyGo to płytki IoT z działającą implementacją MicroPythona, które wykorzystują technologię LoRa do tworzenia sieci o zasięgu do 12... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

bezprzewodowa, bluetooth, komunikacja

Trwa ładowanie komentarzy...