Skocz do zawartości

Aplikacja arduino nie uruchamia się


spider4

Pomocna odpowiedź

Witam.

Mam problem z uruchomieniem aplikacji arduino. Po kliknięciu ikony programu na chwilkę pojawia się obrazek startowy arduino, po kilku sekundach znika i nic więcej się nie dzieje.

Problem dotyczy każdej aplikacji, niezależnie czy pobranej ze strony arduino, czy ze sklepu windows.

Próbowałem też zainstalować starsze wersje i jest tak samo. Nie pomaga uruchamianie jako administrator samej aplikacji ani instalatora. Pobrałem i zainstalowałem java runtime environment. Nic to nie dało. Przywróciłem system do ustawień fabrycznych i dalej to samo. Wcześniej aplikacja pracowała na tym komputerze, ale przed wysłaniem do serwisu wyczyściłem system. Po ponownym zainstalowaniu już się nie uruchamia.

Komputer to hybryda lenovo miix 300. System operacyjny win10 32bit. Do serwisu został wysłany z powodu problemów z klawiaturą. Klawiatura została wymieniona.

Znalazłem opis podobnego problemu: https://forum.pasja-informatyki.pl/42514/arduino-ide-nie-chce-sie-otworzyc , ale żadne z zaproponowanych rozwiązań nie działa.

 

Edytowano przez spider4
Link do komentarza
Share on other sites

@spider4, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

9 minut temu, spider4 napisał:

Mam problem z uruchomieniem aplikacji arduino. Po kliknięciu ikony programu na chwilkę pojawia się obrazek startowy arduino, po kilku sekundach znika i nic więcej się nie dzieje.

Szczerze mówiąc to nie pamiętam, aby kiedykolwiek ktoś zgłaszał tutaj taki problem... Dziwna sprawa. Masz tam jakiegoś antywirusa, może on coś blokuje?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Jak sprawdziłem to miałem pliki avasta, który pracował tylko w tle. Ale nigdy go nie instalowałem. Musiał się do czegoś doczepić. Usunąłem go za pomocą narzędzia do usuwania oprogramowania avast. Nic to nie dało. Głównie dlatego zdecydowałem się przywrócić system do stanu fabrycznego. Arduino ze sklepu Windows było pierwszą instalowaną aplikacją... mam aktywnego defendera systemowego.

Przechwytywanie.PNG

Edytowano przez spider4
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, spider4 napisał:

Witam.

Mam problem z uruchomieniem aplikacji arduino. Po kliknięciu ikony programu na chwilkę pojawia się obrazek startowy arduino, po kilku sekundach znika i nic więcej się nie dzieje.

Problem dotyczy każdej aplikacji, niezależnie czy pobranej ze strony arduino, czy ze sklepu windows.

Próbowałem też zainstalować starsze wersje i jest tak samo. Nie pomaga uruchamianie jako administrator samej aplikacji ani instalatora. Pobrałem i zainstalowałem java runtime environment. Nic to nie dało. Przywróciłem system do ustawień fabrycznych i dalej to samo. Wcześniej aplikacja pracowała na tym komputerze, ale przed wysłaniem do serwisu wyczyściłem system. Po ponownym zainstalowaniu już się nie uruchamia.

Komputer to hybryda lenovo miix 300. System operacyjny win10 32bit. Do serwisu został wysłany z powodu problemów z klawiaturą. Klawiatura została wymieniona.

Znalazłem opis podobnego problemu: https://forum.pasja-informatyki.pl/42514/arduino-ide-nie-chce-sie-otworzyc , ale żadne z zaproponowanych rozwiązań nie działa.

 

Cześć,

odinstaluj Arduino i zainstaluj ponownie w katalogu C:\Kat\ (dla przykładu). Uruchom "command line" - np. wpisz command po kilknieciu lupki na pasku systemowym Win10 (na prawo od ikonki windows) - najlepiej jako administrator. Gdy linia poleceń się uruchomi wydaj komendy:

C:\

cd C:\Kat\

i arduino.exe aby uruchomić arduino ide.

Wyłącz antywirus Windows - sprawdzanie systemu plików w czsie rzeczywistym.

Może w oknie linii poleceń wypisze Ci komunikat błędu - powód dla którego nie może się uruchomić. Jeśli nie to masz problem. Jaką wersję Java runtime zainstalowałeś?

2 może nie masz ścieżki do JRE javy w zmiennej systemowej PATH wtedy Arduino nie może znaleźć maszyny wirtualnej Javy, aby się uruchomić.

Ja np. mam javę w :

C:\Program Files (x86)\Java\jdk1.8.0_112\bin

Dla JAVA JRE musisz poszukać gdzie jest plik java.exe i tą ścieżkę dodać do PATH jeśli jej tam nie ma.

Pozdrawiam

 

Edytowano przez FlyingDutch
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przechwytywanie.thumb.PNG.b1cfb9f36268716553e9817234769cde.PNG

Tak to wygląda. Nie instalowałem w innym folderze, tylko wywołałem program z jego aktualnej lokalizacji. CMD uruchomiłem jako administrator. O dziwo wyświetlił komunikat, że defender zablokował jave... Kliknąłem wszelkie zezwolenia i nic więcej się nie stało. kolejne wywołania z cmd działają tak samo jak kliknięcie w ikonę.

Na screenie jest też lokalizacja zapisu i wersja javy. Nie wiem gdzie miałbym dodać ścieżkę javy...

Dzięki za wskazówki...

Link do komentarza
Share on other sites

windows - wyszukaj (lupa) - podgląd zdarzeń i zapoznaj się z zarejestrowanymi zdarzeniami. Może coś tam znajdziesz.

Warto także odinstalować Arduino IDE i ręcznie pousuwać wszelkie pozostałości w systemie po nim (za wyjątkiem swoich sketchów). Po takich porządkach spróbuj jeszcze raz zainstalować środowisko.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze możesz na próbę usunąć Arduino IDE za pomocą tego programu (nawet w wersji darmowej lub trial):
https://www.revouninstaller.com/revo_uninstaller_free_download.html

Ten program radzi sobie całkiem fajnie z usuwaniem rzeczy zostawianych przez domyślny deinstalator, do tego pozwala również usunąć wpisy z rejestru.

Link do komentarza
Share on other sites

14 godzin temu, spider4 napisał:

Przechwytywanie.thumb.PNG.b1cfb9f36268716553e9817234769cde.PNG

Tak to wygląda. Nie instalowałem w innym folderze, tylko wywołałem program z jego aktualnej lokalizacji. CMD uruchomiłem jako administrator. O dziwo wyświetlił komunikat, że defender zablokował jave... Kliknąłem wszelkie zezwolenia i nic więcej się nie stało. kolejne wywołania z cmd działają tak samo jak kliknięcie w ikonę.

Na screenie jest też lokalizacja zapisu i wersja javy. Nie wiem gdzie miałbym dodać ścieżkę javy...

Dzięki za wskazówki...

Hej,

z tego wynika, że musisz wyłączyć Defendera w ustawieniach Windows (ochronę systemu plików w czasie rzeczywistym). Dopóki tego nie zrobisz to inne pomysły tracą sens.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Przejrzałem dziennik zdarzeń. Jest w nim kilka błędów, ale żaden nie wskazuje na arduino lub javę... (mogę się nie znać).

Przechwytywanie.thumb.PNG.c84483a591da946c794577d45f925e48.PNG

Starałem się wyłączyć defendera. Nie znalazłem opcji wyłączenia go jako całości, więc postarałem się wyłączyć wszystkie możliwe funkcje. wygląda to tak jak na zdjęciu. 

Użyłem programu revouninstall. faktycznie fajny program. Po deinstalacji znalazł 7 pozostawionych wpisów w rejestrze i 12 plików. wszystkie usunąłem. Odinstalowałem też arduino IDE, ale normalnie systemowo. Restart komputera. Pobrałem nowa instalkę przez chrome. zainstalowałem i spróbowałem uruchomić.

Efekt bez zmian...

Pomału przymierzam się do ponownego całkowitego resetu systemu. Tak, żeby zacząć od zainstalowania javy. Bo poprzednio najpierw był arduino, a później java.

Ale jeśli ktoś jeszcze ma pomysł, to chętnie skorzystam...

Bardzo dziękuję wszystkim za zaangażowanie w mój problem 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tak z ciekawości jaką wersję chcesz instalować są trzy: Windows Installer, Windows ZIP i Windows App. Ja wielokrotnie, na różnych PC z Win 10 instalowałem tę pierwszą bez żadnych problemów. Jest jeszcze Web Editor.

Link do komentarza
Share on other sites

Windows App, to ta ze sklepu? Bo próbowałem z installera, próbowałem ZIP i aplikację ze sklepu. Próbowałem też instalować starsze wersje programu. Zawsze efekt taki sam.

Obecnie wszystkie próby robię z installera i ze sklepu. Web editora nie próbowałem...

Link do komentarza
Share on other sites

Ostatnio instalowałem Arduino na czysty Windows 7 x64, jedyne co było potrzebne to zainstalowanie Arduino i pozwolenie mu robić to co chciał ze sterownikami. Na innym laptopie z W10 robiłem to dawno temu, ale nic o instalacji Java nie kojarzę. Java instalowałem tylko dla Eclipse znacznie później.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak właśnie zrobiłem tylko na win 10. Zainstalowałem arduino na czysty system jako pierwszą instalowaną aplikację ... A gdy nie zadziałało dodałem jave.

A więc podsumowując:

Nie udało się nic naprawić. Ostatecznie zrobiłem ponownie reset komputera zaznaczając opcję dokładnego czyszczenia dysku. Opierając się na tym co pisał Kaczakat na czystym systemie zainstalowałem arduino IDE se sklepu Windows i działa... Pobrałem też instalator ze strony arduino, zainstalowałem i też działa... Nie wiem co było przyczyną, ale widocznie coś padło w systemie.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za zaangażowanie i pomoc.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.