Skocz do zawartości

Premiera: 4 nowe, oficjalne Arduino Nano (WiFi, Bluetooth)


Komentator

Pomocna odpowiedź

Premiera: 4 nowe, oficjalne Arduino Nano (WiFi, Bluetooth)

Arduino ogłosiło ciekawe nowości, które powinny zainteresować wszystkich fanów tej platformy. Do rodziny Arduino Nano dołączyły 4 nowe płytki. Na zainteresowanych czekają moduły z licznymi sensorami, Bluetoothem i WiFi. Zaawansowani użytkownicy docenią również opcję debugowania programów i wydajniejsze mikrokontrolery.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No tą płyteczkę z wi-fi to chętnie bym wykorzystał zamiast esp8266, może ona być fajną alternatywą dla esp. być może chińczyki podłapią temat.

Pozdrawiam wszystkich 😛

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Arduino Nano 33 IoT wyposażone jest w moduł komunikacyjny NINA W102 ESP32, który - jak wskazuje sama nazwa - bazuje na ESP32. Nie jest to więc raczej alternatywa dla ESP tylko właśnie wykorzystanie ESP, a konkretnie ESP32. W każdym razie na pewno będzie ciekawie 😉

Mi najbardziej podoba się ta ostania z płytek tj. Arduino Nano BLE Sense. Tania nie będzie, ale trzeba przyznać, że peryferia będzie miała bardzo ciekawe. Pytanie tylko jak będzie ze wsparciem producenta (biblioteki, przykłady). Ciekawe czy pojawią się jakieś wygodne, dopracowane biblioteki - bo ostatnio bywa z tym różnie (w przypadku nowych płytek).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Anonim

Wszystko ładnie pięknie tylko karty SD brak. Ciekawe dlaczego?  Co prawda można sobie zewnętrznie dospawać ale jednak fajnie było by gdyby gniazdo było już na płytce.

Link do komentarza
Share on other sites

Obsługa karta SD nie jest wybitnie łatwa/popularna na Arduino, raczej stosunkowo mało projektów z tego korzysta. Przynajmniej takie mam obserwacje na podstawie różnych DIY. Jak ktoś potrzebuje to sobie zawsze może dodać złącze dla kart na osobnym module 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Arduino to niekwestionowany sukces, ale tylko w przypadku UNO lub Nano, które są masowo klonowane w Chinach. Na tym m.in. polega ich wspaniałość - są niesamowicie tanie. Każda inna płytka, której koszt będzie starrtował od 50zł w górę nie będzie już takim sukcesem, tymbardziej, ze ESP8266 goni to tanie Arduino, a może już nawet przegoniło.

Te nowe płytki są super, ale jednak cena trochę zniechęca. Nowe Arduino WiFi w promocji kosztuje 155zł... Za te pieniądze mamy klony z kartami, albo RPi, nie wspominając już o innych alternatywach.

Dawno temu skomentowałem na FB pomysł Massimo Banzi sprzedaży wersji deweloperskich płytek. Kupujesz płytkę i testujesz. To jakbyś płacił komuś za pracę, którą wykonujesz. Massimo odpowiedział, ze inaczej się nie da. I ja niestety mu wierzę. Arduino to dobry produkt, ale cierpi na własnej idei OpenHardware. Z jednej strony - otwarty, więc są tanie klony, a z drugiej strony - oryginał drogi.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

Dziwi mnie, że nikt tego trendu nie przeskoczył idąc krok na przód np. wprowadzając własne rozwiązania hardwareowe z zachowaniem co najmniej większości kompatybilności wstecznej tj. z warstwą softwarową arduino. Możliwości teoretycznie niemal nieograniczone a niewykorzystane. Zapewne jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest konieczność zawarcia korzystnych umów tak z producentem uc jak i wykonawcą płytek.

Być może wymyślam koło na nowo ale uważam, że była by szansa na takie przełamanie monopolu arduino powiększając jedynie możliwości sprzętowe samej płytki przy zachowaniu niskiej ceny.

Link do komentarza
Share on other sites

23 minuty temu, atMegaTona napisał:

Dziwi mnie, że nikt tego trendu nie przeskoczył idąc krok na przód np. wprowadzając własne rozwiązania hardwareowe z zachowaniem co najmniej większości kompatybilności wstecznej tj. z warstwą softwarową arduino

Jest BluePill z STM32. ESP też są mocno zgodne z Arduino.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

STM to zupełnie inna bajka co innego ESP ale i tak większość przypadków sprowadza się do arduino bo jest po prostu tanie i proste. Nie chodzi mi tu o dostępne ewentualne alternatywy a raczej o możliwość zdemonopolizowania arduino i dziwi mnie głównie to, że się to do tej pory nikomu nie udało a w  szczególności producentom uc . Klony arduino (i ich cena) działają jak reklama dla "marki" a raczej koncepcji samego arduino i zasadniczo to czy ktoś kupi oryginał ma drugorzędne znaczenie, ważne że się zainteresował a przy tym jest szansa, że zarobi ktoś dostarczający rozwiązań dla arduino. Założę się, że producenci podzespołów do tej pory plują sobie w brodę, że nie zdołali osiągnąć takiego sukcesu ze swoimi płytkami prototypowymi (równie dobrymi albo nawet lepszymi)  jak arduino. Może załatwiły ich właśnie te same prawa autorskie, które z założenia majały na celu ochronę ich własności intelektualnej.  Arduino wyrosło niejako w cieniu konkurujących ze sobą wielkich koncernów i mimo, że bazuje na przestarzałych rozwiązaniach nadal ma się świetnie dzięki skupionej wokół niego społeczności w odróżnieniu od skupionych na sobie gigantów.

Link do komentarza
Share on other sites

Trochę mi to przypomina historię uniksa, który rozwijał się najlepiej gdy był... otwarty. Nie wiem jak jest teraz, ale na początku jego historii tak właśnie było. Z Arduino podobnie. 

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, atMegaTona napisał:

Dziwi mnie, że nikt tego trendu nie przeskoczył idąc krok na przód np. wprowadzając własne rozwiązania hardwareowe z zachowaniem co najmniej większości kompatybilności wstecznej tj. z warstwą softwarową arduino.

Jak to nikt? Praktycznie wszystkie nowe płytki są "kompatybilne z Arduino" — mają swój core, który możesz w Arduino IDE zainstalować i programować dokładnie tak samo. Wiele nawet próbuje być kompatybilna ze wszystkimi shieldami, ale z tym już jest trudniej, szczególnie jeśli te shieldy nawet na UNO działają tylko przypadkiem.

Problemem nie jest sprzęt, problemem jest to, że w świadomości większości populacji "Arduino" jest jednym konkretnym produktem. To jest także powód dla którego żadne nowe Arduino się raczej sprzedawać nie będzie — do końca świata zostanie kulawa atmega.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

I co ciekawe arduino jako takiego nie można nazwać produktem w pełni sensu tego wyrażenia, raczej koncepcją albo nawet ideą. Nie zgodzę się też, że atmega jest taka całkiem kulawa ;) kiedyś była hitem i warto o tym pamiętać a arduino o tym bezustannie przypomina. Cóż, nie zostaje nic innego jak przeskoczyć arduino funkcjonalnością przy zachowaniu kompatybilności i prostoty no i co najważniejsze, wypromować nazwę np. "oniudra". Jak dobrze pójdzie będzie się sprzedawać nawet w spożywczym jako dodatek do batoników i energydrinków.

Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, atMegaTona napisał:

Jak dobrze pójdzie będzie się sprzedawać nawet w spożywczym jako dodatek do batoników i energydrinków.

Na to raczej nie ma co liczyć... zrobiłem mini "sondę" wśród elektroników elektryków, średnia wieku sporo niższa od mojej, 30% słyszało o Arduino coś... 1 na 8 kiedyś próbował programować. 

Programowanie to nadal niszowa, bardzo, umiejętność. Dużo roboty przed Forbotem;). 

43 minuty temu, deshipu napisał:

To jest także powód dla którego żadne nowe Arduino się raczej sprzedawać nie będzie — do końca świata zostanie kulawa atmega.

Pełna zgoda z @deshipu, Arduino to UNO, NANO, MEGA, reszta to ciekawostki... Jak ktoś ma trochę lepsze pojęcie to idzie w coś rozsądniejszego... RPI, STM.... 

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.