KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Premiera: 4 nowe, oficjalne Arduino Nano (WiFi, Bluetooth)

Premiera: 4 nowe, oficjalne Arduino Nano (WiFi, Bluetooth)

Arduino ogłosiło ciekawe nowości, które powinny zainteresować wszystkich fanów tej platformy. Do rodziny Arduino Nano dołączyły 4 nowe płytki.

Na zainteresowanych czekają moduły z licznymi sensorami, Bluetoothem i WiFi. Zaawansowani użytkownicy docenią również opcję debugowania programów i wydajniejsze mikrokontrolery.

Nowe płytki Arduino ogłoszone zostały podczas Maker Faire Bay Area, czyli wydarzenia dla wszystkich fanów majsterkowania, które odbywa się regularnie w San Mateo (Kalifornia, USA). Jeśli nie słyszeliście wcześniej o tym wydarzeniu, to sprawdźcie jak wyglądała jedna z europejskich edycji, która została zorganizowana w Rzymie (publikowałem swoją relację w 2015 roku).

Arduino Nano - 4 nowe płytki

Rodzina Arduino została powiększona o cztery nowe płytki z serii Nano. Celem projektantów było, aby nowe moduły mogły znaleźć zastosowanie praktycznie w każdym projekcie. W związku z tym miały one być stosunkowo tanie, łatwe w użyciu i kompatybilne z klasycznymi płytkami od Arduino. Przy okazji udało się wykorzystać bardziej energooszczędne, ale wydajniejsze mikrokontrolery.

Arduino Nano Every

Pierwsza z płytek to po prostu odświeżona wersja Arduino Nano, które zostało wyposażone w układ ATMega4809. Mikrokontroler ten pracuje z częstotliwością 20 MHz, posiada 48kB pamięci flash oraz 256B EEPROM. Płytka wyposażona jest w 2 listwy złącz (po 15 pinów), Arduino Nano Every pozwala na przylutowanie standardowych goldpinów lub bezpośrednie przylutowanie modułu do innej PCB.

Na wyprowadzonych pinach znajdziemy GPIO, SPI, I2C, USART, PWM, ADC i DAC (przetwornik cyfrowo-analogowy). Oprócz tego na złączach dostępne są również sygnały zasilania i RESET. Komunikacja z PC została zrealizowana za pomocą mikrokontrolera ATSAMD11D14A. Rozmiar nowej płytki jest zgodny z Arduino Nano. Jest to najtańszy model z nowej serii, który wyceniono na 8€ (w wersji bez złącz).

Arduino Nano 33 IoT

Kolejna z płytek przygotowana została z myślą o projektach, które wymagają łączności z internetem. Tutaj głównym mikrokontrolerem jest SAMD21G18A (Cortex-M0+), który pracuje z częstotliwością do 48 MHz i posiada 256kB pamięci flash. Moduł bezprzewodowy to NINA W102 ESP32, który podłączono do głównego układu za pomocą SPI oraz UARTu. Płytka wyposażona została w takie same złącza, jak opisane wyżej Arduino Nano Every.

Na pokładzie Arduino Nano 33 IoT znaleźć można dodatkowo akcelerometr oraz żyroskop. Płytka jest też wyposażona w układ kryptograficzny ATECC608A. Co ciekawe, możliwe będzie debugowanie programów uruchamianych na tej wersji Arduino (za pomocą micro USB oraz osobnego złącza SWD). Płytka Arduino Nano 33 IoT jest kompatybilna z chmurą Arduino. Rozmiar tej wersji będzie taki sam jak rozmiar standardowego Nano. Cena Arduino Nano 33 IoT została ustalona na 16€ (w wersji bez złącz).

Arduino Nano 33 BLE

Trzecia płytka wyposażona jest w moduł U-blox NINA B306, który bazuje na układzie nRF52480. Jest to mikrokontroler z rdzeniem Arm Cortex-M4F, który może pracować z częstotliwością 64 MHz. Układ ten posiada aż 1MB pamięci flash i 256kB pamięci RAM. Wykorzystanie tego mikrokontrolera sprawiło, że płytka ta jest najbardziej energooszczędnym przedstawicielem rodziny Nano.

Arduino Nano 33 BLE wyposażone jest w moduł Bluetooth 5.0 LE, akcelerometr, żyroskop oraz czujnik pola magnetycznego. W przypadku tej płytki możliwe będzie debugowanie programów (tak samo jak w przypadku Arduino Nano 33 IoT). Rozmiar płytki jest zgodny z Arduino Nano, a jej cenę ustalono na 17,50€ (w wersji bez wlutowanych złącz).

Arduino Nano BLE Sense

Ostatnia z płytek to bardziej rozbudowana wersja Arduino Nano 33 BLE. Moduł ten jest wyposażony w: akcelerometr, żyroskop, czujnik pola magnetycznego, termometr, czujnik ciśnienia, wilgotności, natężenia światła, sensor gestów, kolorów, a nawet cyfrowy mikrofon.

Arduino Nano BLE Sense wyposażono również w układ kryptograficzny ATECC608A. Pomimo tak dużej liczby peryferiów rozmiar płytki pozostał zgodny z wszystkimi innymi przedstawicielami serii Nano. Za tak wyposażoną płytkę przyjdzie nam zapłacić 27€ (w wersji bez wlutowanych złącz).


Wszystkie płytki dostępne są również w wersji z wlutowanymi goldpinami. Za fabrycznie zamontowane złącza trzeba zapłacić około 2€. Aktualnie trwa przedsprzedaż w oficjalnym sklepie Arduino, płytki będą pojawiały się w sprzedaży stopniowo (od końca czerwca do końca lipca). Jak podobają się Wam te nowe, oficjalne płytki? Którą z nich najchętniej wykorzystalibyście w swoim projekcie?

Darmowy symulator Arduino z opcją debugowania kodu
Darmowy symulator Arduino z opcją debugowania kodu

Niedawno pisaliśmy o symulatorze pozwalającym sprawdzić działanie urządzenia z Arduino zanim zostanie ono zbudowane. Pora na kolejny program... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

arduino, nano, programowanie

Trwa ładowanie komentarzy...