Skocz do zawartości

Wakacyjny dron


Dominik111

Pomocna odpowiedź

Witam wszyskich jestem nowy na forum. 

Mam ambitny projekt stworzenia "selfie drona" do mojego wyjazdu w przyszłe wakacje.

Na internecie widziałem wiele projektów takich dronów lecz żaden z nich nie dostarczał wystarczającej jakości nagrań i zdjęć.

Podstawowe założenia projektu to:

- mała masa drona (aby przy nagrywaniu nie potrzeba było żadnych dodatkowych uprawnień)

-  mobilność (niewielkie wymiary oraz składane ramiona), żeby można było go dosłownie wsadzić do kieszeni

- jakość zdjęć i nagrań musi być "przyjemna dla oka" (aby można było spokojnie takie zdjęcie/wideo wrzucić na fb/instagrama)

- sterowanie z poziomu smartfona

- działanie na jednej baterii minimum 15 minut

Wygłąd (chciałbym się wzorować na istniejących projektach selfie dronów) :

 dron na którym chciałbym się wzorować

złożony dron

Inny dron, na którym chciałbym się wzorować

3 dron

Chciałbym się wzorować głównie na 1 dronie.

Funkcje:

- robienie zdjęć, nagrywanie wideo

- podgląd na żywo

- follow me

- omijanie przeszkód (chciałbym wykorzystać do tego czujnik ultradźwiękowy lub czujnik podczerwieni)

- składane ramiona

Ogólnie wiem czego mniej więcej chce, ale problem w tym że nigdy nie składałem żadnego drona sam. Mile widziane tutoriale itp.

Wiem mniej więcej jakich zespołów będę potrzebował (wszelkie sugestie dotyczące marki i modelu miło widziane). Ramę i obudowę chciałbym wydrukować w drukarce 3d.

Jedym z moich największych problemów jest kamera. Nie mam pojęcia skąd wziąć kamere która by nagrywała w dobrej jakości i była wystarczająco mała i lekka. Na internecie można znaleźć sporo małych kamer do dronów, lecz ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Chciałbym osiągnąć jakość porównywalną do tej z Dji Spark. Ma ktoś wiedze gdzie mogę zdobyć taką kamerę?

Myślałem nad użyciem używanej kamery z wyżej wymienionego drona. 

Zastanawiam się jak mogę sterować dronem z poziomu smartfona (jakaś aplikacja?).

Programowanie drona chciałbym zlecić po złożeniu drona osobie, która się na tym zna. Ponieważ ja nie mam o tym zbyt dużego pojęcia.

Co myślicie o takim projekcie? Jest realne zrobienie go przez osobę początkującą? (wiem, że ogólnie zrobienie podobnego drona jest możliwe LINK)

Wszelkie uwagi, sugestie, krytyka mile widziane 🙂

Edytowano przez Dominik111
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Budżet właściwie bez limitu, ale powiedzmy na ten moment 2,5k zł (z każdym miesiącem większy)

Z połączeniem podzespołów nie będę miał problemu, lutowanie itp nie jest mi obce. Natomiast tak jak wspomniałem po złożeniu drona chciałbym komuś zlecić programowanie, ponieważ jestem w tym zielony.

Zdaje sobie sprawe, że projekt nie jest prosty ale jest to jedno z moich marzeń 🙂 Dlatego też chce go robić przez rok a nie w ciągu miesiąca.

Edytowano przez Dominik111
Link do komentarza
Share on other sites

@Dominik111 możemy ciągnąć ten temat i próbować nakierować Cie na jakiś odpowiedni kierunek, ale...  to będzie raczej wyrzucenie kasy w błoto. Brutalna prawda będzie taka, że w takim budżecie i bez grupy specjalistów raczej nie ma żadnych szans na wykonanie drona, który parametrami przewyższy komercyjne rozwiązania np. od DJI... Jeśli coś zbudujesz to ani to nie będzie tańsze od gotowych rozwiązać, ani nie będzie lepsze. Niestety 😞  Decyzja należy do Ciebie, ale to raczej nie jest wakacyjny projekt DIY 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Dominik111 Cześć, nieco ponad rok temu przez kilka miesięcy rozwijałem swój projekt drona.

Celowałem w średniego drona (650mm rama i do 1-2 kg uciągu). Moim głównym założeniem było wykonanie wszystkiego od zera - kontrolera lotu od zera, zdalnego sterowania, firmware dla sterowników (jedynymi gotowymi komponentami były ESC do silników). Zrobiłem do tego aplikację na Androida (kontrola w bliskim zasięgu) i kontrola w dalekim zasięgu (zrobiłem do tego też swoją własną aparaturę RC). Udało mi się doprowadzić do wzbicia drona w górę i chwilowego utrzymania stabilnej pozycji w powietrzu, ale bez większych fajerwerków. Napisałem do tego ogrom oprogramowania i to co się nauczyłem to moje, ale nie nazwałbym całokształtu sukcesem. 

Moje doświadczenia: zrobienie własnego drona to bardzo dobry sposób na poszerzenie własnej wiedzy - pisałem aplikacje na PC, Androida i firmware do sterowników, używałem też MATLABA, testowałem też różne filtry do fuzji odczytów z IMU. Generalnie przeszedłem przez dużo ciekawych zagadnień

Złe strony: próba wykonania większości od zera niekoniecznie popłaca - lepiej niektóre komponenty wybrać spośród tych dostępnych komercyjnie. Doprowadzenie własnego kontrolera lotu do stabilnej wersji to dość ciężki orzech do zgryzienia. Miałem duże problemy z utrzymaniem stabilności. Prawdopodobnie przez kiepski moduł IMU (komercyjne kontrolery mają nawet po 3 niezależne IMU). Dlatego uważam że lepszym pomysłem było by kupienie gotowego kontrolera lotu co zaoszczędziło by mi sporo czasu i nerwów.

Jeśli jesteś zainteresowany tematem to ma moim githubie znajdziesz moje wszystkie programy (do sterownika, aparatury i aplikacji czy poszczególnych modułów) jak również pełną specyfikację. Większość softu jest na bardzo liberalnych licencjach więc możesz śmiało korzystać. Chętnie pomogę jeśli będziesz miał jakieś pytania związane z tematem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

W tym przypadku to nie kwestia sprzętu ale oprogramowania jest zasadnicza. Zapewne nieraz ktoś budował latającą malinę więc przy odrobinie szczęścia może znajdziesz softy albo przynajmniej będzie wiadomo komu posłać donation za "przysługę".

Skoro masz szeroki budżet to myślę, że problemu nie będzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.