Skocz do zawartości

Koła do robota sumo


kamilelektryk

Pomocna odpowiedź

Chciałbym zbudować robota sumo, tylko nie wiem z czego zrobić koła. Myślałem nad wytoczeniem kół z tworzywa sztucznego lub aluminium, tylko pozostaje kwestia z czego zrobić "oponę" na takie koło. Słyszałem, że można wykorzystać silikon kauczukowy (taki do robienia form). Proszę o porady

Link do komentarza
Share on other sites

Raczej poliuretan. Jak znajdziesz to cudo w polsce to masz u mnie piwo. Możesz też kupić w tesco zmywalne rolki do ubrań, też świetnie się nadają (około 17zł/szt). Robota na tych rolkach możesz zobaczyć tu http://users.encs.concordia.ca/~dave/project/mech.html#Wheel%20Assembly. Najtańszym (i całkiem dobrym) rozwiązaniem mogą być uszczelki do okien i drzwi (około 2,5 za metr w markecie budowlanym typu obi, castorama).

Link do komentarza
Share on other sites

Dobrą przyczepność dają też na kołach uszczelki od rur PCV.

Dodatkowo ich sporym plusem (w stosunku np do uszczelek do okien i drzwi) jest fakt, że w przypadku koła o odpowiedniej średnicy pasują na nie idealnie bez żadnego docinania i nie ma obawy, że mogą pęknąć lub się ześlizgnąć.

Po weekendzie jeżeli będziesz chciał wrzucę foto takiego koła 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ja robiłem z uszczelki do okien, 100% zadowolenia, wystarczy przyciąć (pod kątem!) i skleić kropelką, jeżeli masz dobry wymiar to nie spadają, w dodatku rewelacyjna przyczepność.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Po weekendzie jeżeli będziesz chciał wrzucę foto takiego koła

Bardzo chętnie obejrzę🙂

Mam wrażenie, że te patenty bardziej nadają się do robota minisumo. Ja chce zbudować dużego sumo, z kołami o szerokości ok. 5cm

Link do komentarza
Share on other sites

Hehe, średnica kół mojego linefollowera to 55mm, poza tym linefollower więcej i szybciej jeździ więc w sumo powinny sie sprawdzić (ewentualnie dokleić je do kół żeby uniknąć ściągnięcia lemieszami). Ta moja uszczelka jest "pusta w środku", dzięki temu robot dociska ją do podłoża i przyczepność jest zachwycająca, a o to przecież m.in. w sumo chodzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Opaski na rękę nie polecam. Nie łapał mi jej żaden klej, a przyczepność była dużo gorsza niż się spodziewałem. Ogólnie wszelkie uszczelki są niezłym patentem, guma z rolek dociskowych z drukarki daje radę, dętka rowerowa też 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Hehe;D

Mi się przypomina patent chwili, który mieliśmy w robocie mini sumo na turnieju w Bydgoszczy prawie dwa lata temu;) Na koła uszczelka, a na uszczelkę prezerwatywa;) Przyczepność bardzo, bardzo dobra, tylko trzeba było gumki wymieniać, bo dość często pękały, gdyby nie ta wada, to pewnie używalibyśmy dalej tego patentu;)

Link do komentarza
Share on other sites

Po weekendzie jeżeli będziesz chciał wrzucę foto takiego koła

Bardzo chętnie obejrzę🙂

Mam wrażenie, że te patenty bardziej nadają się do robota minisumo. Ja chce zbudować dużego sumo, z kołami o szerokości ok. 5cm

Sorry, że tak późno ale byłem bez aparatu.

Foto kół mojego robota, zrobionych z krążków metalowych, na które naklejona jest uszczelka od rur PCV. Średnica koła to dokładnie 5cm.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.