Skocz do zawartości

Dobór tranzystora dla silnika DC w linefolowerze


Karliko

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry,

po przeczytaniu książki "Budowa robotów dla początkujących" chciałbym skonstruować robota zawartego w tej książce i jestem obecnie na etapie kompletowania podzespołów jednak nie wiem jaki tranzystor dobrać. Silniki będą zasilane przez koszyk baterii mieszczący 4 szt. baterii AA co daje minimum 6V. Moje propozycje silników:

1. https://botland.com.pl/pl/silniki-dc-katowe-z-przekladnia/2490-silnik-dc-dagu-dg01d-l-481-45v-z-podwojnym-walem-2szt-6952581600930.html

2. https://botland.com.pl/pl/silniki-dc-katowe-z-przekladnia/121-silnik-dc-1201-120rpm-katowy.html

Zgodnie z treścią książki w linefolowerze komparator będzie przełączał tranzystor który będzie połączony z silnikiem. Jaki tranzystor dobrać by tranzystor wytrzymał prąd startu i obciążenia silnika? Czy uwzględniać też prąd przy zatrzymanym wale?

Link do komentarza
Share on other sites

@Karliko oba silniki powinny się tutaj sprawdzić dobrze 😉

15 godzin temu, Karliko napisał:

Zgodnie z treścią książki w linefolowerze komparator będzie przełączał tranzystor który będzie połączony z silnikiem. Jaki tranzystor dobrać by tranzystor wytrzymał prąd startu i obciążenia silnika? Czy uwzględniać też prąd przy zatrzymanym wale?

Oczywiście trzeba też uwzględniać prąd przy zatrzymanym wale. Inaczej łatwo uszkodzisz elektronikę. Pokaż może dla pewności schemat tego robota, łatwiej będzie coś doradzić.

Przy okazji, jeśli będziesz wolał jednak zbudować robota z Arduino to polecam zerknąć na ten kurs: Kurs budowy robotów – #1 – wstęp, spis treści. Tam znajdziesz "nowocześniejsze" podejście do budowy takich robotów, ponieważ metoda z używanej przez Ciebie książki jest już dość archaiczna (zadziała, ale mało kto już tak robi).

Link do komentarza
Share on other sites

15 godzin temu, Treker napisał:

Przy okazji, jeśli będziesz wolał jednak zbudować robota z Arduino to polecam zerknąć na ten kurs: Kurs budowy robotów – #1 – wstęp, spis treści. Tam znajdziesz "nowocześniejsze" podejście do budowy takich robotów, ponieważ metoda z używanej przez Ciebie książki jest już dość archaiczna (zadziała, ale mało kto już tak robi).

Płytka do Arduino dość sporo kosztuje a ja bym ją tylko pare razy użył a także chce bardziej się nauczyć tworzyć projekty bez udziału gotowców typu Arduino.

69965256_430520274228660_760258337227931648_n.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, Karliko napisał:

Płytka do Arduino dość sporo kosztuje

Tak, niecałe 16 PLN na Allegro (klon)

5 godzin temu, Karliko napisał:

ja bym ją tylko pare razy użył

Przypomnisz mi się przy dwudziestym projekcie lub kiedy zaczniesz się zastanawiać nad kupnem następnej 😉

5 godzin temu, Karliko napisał:

bez udziału gotowców typu Arduino

Tyle że Arduino to nie jest żaden gotowiec  - traktuj je jako mikrokontroler wygodnie przylutowany do płytki z gniazdkami. Prędzej czy później będziesz musiał użyć jakiegoś mikrokontrolera, a Arduino jest tu bardzo dobrym rozwiązaniem.

Zresztą Ty juz chcesz użyć gotowca (komparator).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

3 godziny temu, ethanak napisał:

Tak, niecałe 16 PLN na Allegro (klon)

Mam wrażenie, że autorowi chodziło o shielda do budowy robota, który jest używany w tym kursie 🙂 Ale dobrze, wróćmy do głównego tematu.

@Karliko wybrałeś już konkretny silnik, wiesz jaki prąd będzie przy zatrzymanym wale?

Link do komentarza
Share on other sites

A kto koledze wątkotwórcy każe kupić tego shielda? Ja kurs sobie przeczytałem,  przyswoiłem sobie kilka rzeczy których nie znałem, w tej chwili już czwarta maszynka zaczyna stawiać pierwsze kroki... znaczy te, pierwsze jazdy... a żadnego shielda nie kupowałem choćby z tego powodu, że do moich robocików absolutnie nie pasuje.

Nawet w proponowanym przez kolegę układzie wystarczy zamiast komparatora podłączyć Arduino i robot zacznie dysponować jakąś szczątkową inteligencją, a nie prostym tropizmem.

Owdzem - gdybym chciał odtworzyć Alfę Graya to bawiłbym się w seleny, triody i przekaźniki... ale się nie bawię. Być może moje konstrukcje nie są specjalnie udane (tzn. są specyficznie nieudane) ale każda pozwala mi uczyć się i mieć nadzieję, że robot numer 20 będzie już się nadawał do pokazania światu...

Tak że zastosowanie Arduino połączone z poczytaniem sobie kursu uważam za bardzo dobry pomysł.

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Zastanawiam się nad tymi dwoma:

https://botland.com.pl/pl/silniki-micro-n20-seria-mp-medium-power/12598-silnik-n20-bt37-micro-2101-140rpm-9v.html

https://botland.com.pl/pl/silniki-micro-n20-seria-mp-medium-power/12594-silnik-n20-bt35-micro-1501-200rpm-9v.html

Różnią się prędkością i momentem obrotowym. Który byś doradził do światłoluba i pojazdu z kamerką (przetwarzanie obrazów) do omijania przeszkód? Osobiście jestem bardziej w kierunku do tego silnika z 200 RPM ponieważ więcej zostanie RPM po zejściu z 9 V do 6 V. Mam mały pokój w akademiku.

 Co do parametrów poboru prądu przez silnik to odrzuciłem już  silniki Dagu bo pobieraja 3 A przy zatrzymanym wale a chyba nie ma aż tak mocnego tranzystora.

O silnikach N20 wiem tyle że te dwa pobierają na jałowym biegu 50 i 60 mA na 9 V.

Link do komentarza
Share on other sites

34 minuty temu, Karliko napisał:

Różnią się prędkością i momentem obrotowym. Który byś doradził do światłoluba i pojazdu z kamerką (przetwarzanie obrazów) do omijania przeszkód? Osobiście jestem bardziej w kierunku do tego silnika z 200 RPM ponieważ więcej zostanie RPM po zejściu z 9 V do 6 V. Mam mały pokój w akademiku.

Od światłoluba do przetwarzania obrazu jest bardzo, bardzo daleko. Opisz może w takim razie co dokładnie planujesz umieścić na pokładzie tego robota? Jak duża (i ciężka) ma to być konstrukcja?

Link do komentarza
Share on other sites

Będzie ona mniej więcej takich rozmiarów i złożona z tych samych rzeczy co ten robot z filmu: 

 

możliwe że jeszcze będzie ten uchwyt  https://botland.com.pl/pl/chwytaki-uchwyty-gimbale/3724-uchwyt-do-serw-micro-pantilt-z-miejscem-na-kamere-plastikowy.html?search_query=uchwyt&results=440. Zgaduje że całość się zamknie od 600 g do coś lekko powyżej 1 kg

Link do komentarza
Share on other sites

Myślałem, że po tym wszystkim co tu napisano zmieniłeś zdanie (zarówno co do zasilania jak i technologii pochodzącej z zeszłego wieku).

Widzę że bogaty jesteś i stać Cię na kupowanie codziennie zestawu baterii...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.