Skocz do zawartości

Ledy adresowalne sterowane za pomocą Arduino


MasloMlg

Pomocna odpowiedź

Cześć jestem nowy na forum i z góry przepraszam za niezbyt duże rozgarnięcie ale dopiero od niedawna zacząłem interesować się elektroniką :)

Chciałbym wstawić sobie pod biurko 1 metrowy pasek ledów adresowanych. Z tego co czytałem to najlepiej wykorzystać do tego Arduino.

Obejrzałem kilka filmików i wygląda na to, że wystarczy mi kupno metrowego paska led WS2812b i Arduino.

Tylko jaką wersję wybrać? I czy musi to być oryginał czy może to być klon? Czy będę potrzebował do tego jakiś przewodów lub innych komponentów?

Oczywiście gdy już kupię to co potrzeba to będzie mi potrzebna jakaś instrukcja jak to podłączyć i skonfigurować. Rozumiem, że przez połączenie płytki przez USB z komputerem będę mógł sterować oświetleniem?

Z góry dziękuję za poświęcony czas na odpowiedź i pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

@MasloMlg witamy na forum!

Diody programowalne są naprawdę banalnie prostym tworem. Do użycia potrzeba tylko dowolne Arduino, w zasadzie jaką kolwiek programowalną płytkę. Może to być UNO, Nano itd.

Podpinasz zasilanie, linie danych do wybranego, dowolnego pinu. Pobierasz bibliotekę NeoPixel z repozytorium Arduino i w zasadzie to wszystko. W przykładowym programie wybierz liczbę diod jakie masz w pasku i tyle, reszta jest wytłumaczona w przykładach.

W kursie Arduino poziom 2 jest przykład z kilkoma diodami programowalnymi, rozwieje to wszelkie wątpliwości.

Powodzenia! 😀

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

8 godzin temu, MasloMlg napisał:

Tylko jaką wersję wybrać? I czy musi to być oryginał czy może to być klon? Czy będę potrzebował do tego jakiś przewodów lub innych komponentów?

Jak pisał przedpiśca - dowolną. Ja bym zastosował klon Nano (bo tani, mały i wygodnie się programuje). Przewody owszem będą potrzebne (raczej przez powietrze prądu do paska nie puścisz). Do tego rezystorek zabezpieczający + kondensator (popatrz sobie na schematy w sieci - nie są bezwzględnie niezbędne ale lepiej je zastosować). Jakiś porządny zasilacz 5V- jedna dioda w szczycie bierze 60 mA, przy 30 diodach na metr masz prawie 2A, zwykły zasilaczyk wtyczkopodobny czy ładowarka od komórki może nie wystarczyć - proponuję coś takiego

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Posiadam elementy z kursu elektroniki 1 więc napewno się przydadzą. 

Jeśli chodzi o zasilanie to bez względu na długość paska muszę zastosować dodatkowy zasilacz? Czy na przykład do 5 diod wystarczy zasilanie z ardruino?

Czy zastosowanie tego rezystora i kondensatora jest konieczne? W necie jest pełno tych schematów i na jednych są a na innych nie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

5 diod * 60 mA da 300mA

Oryginalne Arduino UNO ma regulator MC33269 który wytrzymuje 800mA. Arduino NANO (oryginalne) ma LM1117 które też ma 800mA wiec spokojnie da radę.

Jeżeli będziesz kupował podrabiane, to sprawdź jaki układ stabilizatora napięcia jest na płytce.

Ale tak jak pisze @ethanak jak będziesz chciał podłączyć cały pasek to potrzebujesz dodatkowe zasilanie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

55 minut temu, MasloMlg napisał:

Czy zastosowanie tego rezystora i kondensatora jest konieczne?

Umówmy się że tak (szczególnie, że wystarczy wyciągnąć z szuflady). Ale jak się uprzesz to możesz podłączyć bez nich, w najgorszym przypadku sfajczy się tylko pierwsza dioda w pasku i będziesz go sobie skracał.

Tylko nie narzekaj że źle kolory wyświetla.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czyli wystarczy mi kupić sam pasek diod WS2812B, Arduino Nano (bądź też klona) i zasilacz?

Jeśli chodzi o przewody to lepiej kupić jakieś typowo do ledów? Bo te z zestawu są męsko-męskie. 

Byłoby mi miło jakby ktoś podesłał jeszcze link do zasilacza w rozsądnej cenie.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak masz jakieś drobne elementy (rezystor i kondensator) to owszem, wystarczy. Ja bym jeszcze pomyślał o jakimś wyłączniku i kablu z wtyczką,  o obudowie nie wspomnę.

Normalne przewody (linka) a nie żadne męskodamskie... jak sobie wyobrażasz podłączenie paska przewodami od płytki stykowej? Gdzie chcesz je wetknąć? Pomijając fakt, że na 2A to są "nieco" za cienkie...

Ile ma być tych led w sumie, bo mówisz o pasku (a są takie po 30 i po 60 led na metr) a po chwili o 5 ledach. Od ilości zależy przekrój przewodu (kiedyś się liczyło 4A/mm²).

Zasilacze w rozsądnej cenie masz na allegro, nie podam linka bo nie wiem ile będzie tych nieszczęsnych led.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.