Skocz do zawartości

Jaki program do testowania ruchów mechanizmów w 3D


zyziek

Pomocna odpowiedź

Cześć.

Chcę zaprojektować dość skomplikowaną konstrukcję zbliżoną do ramienia robota, które ma 8 płaszczyzn obrotu i fragmenty o skomplikowanych kształtach. Nie mam zbyt wielkiego doświadczenia w projektowaniu 3D. Do tej pory używałem Sketchup. 

Projektując element muszę mieć:

- możliwość wyeksportowania do 3D (najchętniej do formatu STL) w celu wydruku,

- możliwość sprawdzenia ruchów jakie może wykonywać zaprojektowany mechanizm.

Program musi być darmowy.

Parę lat temu próbowałem opanować jakiś dodatek do Sketchupa umożliwiający sprawdzanie poprawności wykonywania ruchów, ale nie bardzo mi to wychodziło. Próbowałem także Blender, ale ciężko jest 🙂 

Czy są jakieś inne darmowe programy spełniające powyższe kryteria, ale prostsze w wykorzystaniu?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

@zyziek witamy na naszym forum!

Fusion 360 jest teraz bardzo popularny i z tego co kojarzę to ma tam licencję edukacyjną. Program sam w sobie to kombajn do wszystkiego, możesz tam łączyć ruchome elementy w przeróżny sposób.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

12 godzin temu, Gieneq napisał:

Fusion 360 jest teraz bardzo popularny i z tego co kojarzę to ma tam licencję edukacyjną. Program sam w sobie to kombajn do wszystkiego, możesz tam łączyć ruchome elementy w przeróżny sposób.

Co więcej jest darmowy nawet do użytku komercyjnego (bardzo dobra opcja dla startupu): https://www.autodesk.com/campaigns/fusion-360-for-hobbyists:
"Fusion 360 is free for startups generating less than $100K per year in total revenue or wholly non-commercial hobbyist users"

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

21 godzin temu, Matthew11 napisał:

Co więcej jest darmowy nawet do użytku komercyjnego (bardzo dobra opcja dla startupu): https://www.autodesk.com/campaigns/fusion-360-for-hobbyists:
"Fusion 360 is free for startups generating less than $100K per year in total revenue or wholly non-commercial hobbyist users"

Dokładnie tak i do tego licencję można bez problemu odnawiać co 12 miesięcy. Korzystam i polecam 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak dobrze pamiętam FreeCAD daje także taką możliwość. A jeżeli szukasz wyspecjalizowanego oprogramowania to możesz zapoznać się z tym:
http://home.agh.edu.pl/~opal/sysra/wyklady/SysRAw14.pdf

Kiedyś jakieś symulacje robiłem w Matlabie, korzystałem z jakiegoś gotowego modelu, ale to było dawno i już nie pamiętam dokładnie co i jak.

Edytowano przez szczawiosław
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 18.09.2019 o 10:28, Matthew11 napisał:

Co więcej jest darmowy nawet do użytku komercyjnego (bardzo dobra opcja dla startupu): https://www.autodesk.com/campaigns/fusion-360-for-hobbyists:
"Fusion 360 is free for startups generating less than $100K per year in total revenue or wholly non-commercial hobbyist users"

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Spróbuję poznać Fusion na tej licencji. Jeszcze nie rejestrowałem się więc mam nadzieję, że ta wersja FREE TRIAL, którą wskazał Mathew11 jest faktycznie na takich zasadach jak opisał, w szczególności po tym co dodał :

23 godziny temu, Treker napisał:

Dokładnie tak i do tego licencję można bez problemu odnawiać co 12 miesięcy. Korzystam i polecam

 

Link do komentarza
Share on other sites

@zyziek nie pamiętam już, na którym etapie (możliwe, że po trialu) dostajesz informację, że czas zakupić licencję, ale jak się tam poklika to można wybrać właśnie tę darmową wersję dla małych firm 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.