Skocz do zawartości

Wytrawiarka do płytek PCB


Wiktor2019

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Bardzo fajny i przydatny projekt

Od pewnego czasu też zacząłem się zastanawiać, żeby przestać robić projekty tylko na płytkach uniwersalnych, ale zacząć już na prostych płytkach pcb. Wiem że można wytrawiać płytki bez użycia "specjalnych" wytrawiarek, ale na dłuższą metę są one owiele praktyczniejsze i pozwalają zaoszczędzić trochę wiecej czasu

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli robi się własną płytkę trzeba pamiętać, że po wytrawieniu trzeba powiercić otwory. Otwory w uniwersalnych płytkach mają 0,9 mm więc może się zdarzyć, że podczas wiercenia złamie się kilka wierteł jeśli trzyma się wiertarkę w ręce. Najlepiej do tego celu spisuje się stojak na wiertarkę (taki metalowy) oraz zamocowany w nim silnik klasy 550 i uchwyt na wiertło.

Ja na początku rysowałem płytki ręcznie, teraz robię za pomocą termotransferu ta metoda jest dużo dokładniejsza ale trzeba uważać żeby nie zrobić za cienkich ścieżek. Ponieważ po "wyprasowaniu" płytki i podczas odklejania papieru ścieżka może się przerwać. 

Ostatnio przerobiłem moją wytrawiarkę umieszczając grzałki na dole w jednej gumowej osłonie oraz doczepiając do nich zaworki z powietrzem (wcześniej był kamień napowietrzający ale się rozpadł). Ja zmienił bym pojemnik na wytrawiacz na szklany oraz dał go do zrobienia szklarzowi. Ponieważ na ściankach pojemnika widać w paru miejscach małe pęknięcia. Kiedyś widziałem, że można kupić taki szklany pojemnik na internecie.

Zdjęcia:

20200722_080415.thumb.jpg.76d85402b380e778f4521234c923de4b.jpg20200722_080436.thumb.jpg.f2e40cc54a6d01a75d3b7a3e8a0d4f40.jpg20200722_080357.thumb.jpg.8f65bf6289a23cce49047bfb06bde0ae.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Wiktor2019 Prawdę powiedziawszy nauka lutowania dopiero przede mną a co dopiero wytrawianie płytek ale myślę na przyszłość. Jaka jest kwota tego projektu? I w jaki sposób i gdzie najlepiej zaprojektować płytkę? I na czym się drukuje  projekt, który potem się żelazkiem z tego co wiem  wygrzewa na płytce?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.