Skocz do zawartości
Wiktor2019

Wytrawiarka do płytek PCB

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Właśnie zaakceptowałem Twój opis, możesz go teraz zgłosić do akcji rabatowej umieszczając link w temacie zbiorczym. Dziękuję za przedstawienie projektu i zachęcam do aktywności na naszym forum 🙂

Bardzo fajny i przydatny projekt

Od pewnego czasu też zacząłem się zastanawiać, żeby przestać robić projekty tylko na płytkach uniwersalnych, ale zacząć już na prostych płytkach pcb. Wiem że można wytrawiać płytki bez użycia "specjalnych" wytrawiarek, ale na dłuższą metę są one owiele praktyczniejsze i pozwalają zaoszczędzić trochę wiecej czasu

Jeśli robi się własną płytkę trzeba pamiętać, że po wytrawieniu trzeba powiercić otwory. Otwory w uniwersalnych płytkach mają 0,9 mm więc może się zdarzyć, że podczas wiercenia złamie się kilka wierteł jeśli trzyma się wiertarkę w ręce. Najlepiej do tego celu spisuje się stojak na wiertarkę (taki metalowy) oraz zamocowany w nim silnik klasy 550 i uchwyt na wiertło.

Ja na początku rysowałem płytki ręcznie, teraz robię za pomocą termotransferu ta metoda jest dużo dokładniejsza ale trzeba uważać żeby nie zrobić za cienkich ścieżek. Ponieważ po "wyprasowaniu" płytki i podczas odklejania papieru ścieżka może się przerwać. 

Ostatnio przerobiłem moją wytrawiarkę umieszczając grzałki na dole w jednej gumowej osłonie oraz doczepiając do nich zaworki z powietrzem (wcześniej był kamień napowietrzający ale się rozpadł). Ja zmienił bym pojemnik na wytrawiacz na szklany oraz dał go do zrobienia szklarzowi. Ponieważ na ściankach pojemnika widać w paru miejscach małe pęknięcia. Kiedyś widziałem, że można kupić taki szklany pojemnik na internecie.

Zdjęcia:

20200722_080415.thumb.jpg.76d85402b380e778f4521234c923de4b.jpg20200722_080436.thumb.jpg.f2e40cc54a6d01a75d3b7a3e8a0d4f40.jpg20200722_080357.thumb.jpg.8f65bf6289a23cce49047bfb06bde0ae.jpg

• Lubię! 1

@Wiktor2019 Prawdę powiedziawszy nauka lutowania dopiero przede mną a co dopiero wytrawianie płytek ale myślę na przyszłość. Jaka jest kwota tego projektu? I w jaki sposób i gdzie najlepiej zaprojektować płytkę? I na czym się drukuje  projekt, który potem się żelazkiem z tego co wiem  wygrzewa na płytce?

(edytowany)

@Ruby Dzięki za zainteresowaniem moim projektem. Koszt tego projektu wynosi około 150 - 250 zł  a dokładnie :

• 3x Niebieski przełącznik odpowiedzialny za włączanie grzałek - 5,85 zł
  • 2x Przełączniki z dźwignią - 6,4 zł
  • Termostat - 14,9 zł
  • Amperomierz - 11,95 zł
  • Przetwornica 3A i potencjometr z włącznikiem (nie wiem ile omów ten wziąłem dla przykładu, trzeba by zmierzyć potencjometr w przetwornicy) -  9,3 zł
  • Złącze do zasilania grzałek oraz od czujnika temperatury - 6,5 zł
  • Złącze zasilające (może być wypuszczony kabel) - 6,2 zł
  • 1x Gniazdo bezpiecznikowe - 1,5 zł
  • 2x Grzałki 50w - 20 zł
  • 2x Grzałki 40w - 12 zł
  • 1m Osłony silikonowe led - 5 zł
  • Pompka powietrzna - 30 zł (ja kupiłem w sklepie internetowym z komisu za 10 zł)
  • Wężyki złączki i akcesoria do pompki - 15-20 zł
  • Pojemnik do trawienia szklany - 100 zł (można użyć zwykłego prostokątnego pojemnika z kuchni za 5 zł, lub dać to szklarzowi za kilka zł)
  • I do tego jeszcze jakieś przewody  i tyle

Ja swoje płytki projektuje w EasyEDA dość szybko nauczyłem się go obsługiwać można się też posłużyć filmami. Najpierw Trzeba zaprojektować płytkę np. w EasyEDA później prze konwertować do pdf-a  w odbiciu lustrzanym i wydrukować na papierze kredowym 100 kartek około 25 zł (są różne gramatury miałem największą i najmniejszą ale ja nie widzę różnicy). Musi być też wydrukowane na drukarce laserowej. U mnie w miejscowości w sklepie komputerowym wydrukowali mi jedną kartkę za 30 gr. zazwyczaj jedną płytkę drukuje na 3 kartkach. Od jakiegoś czasu projektuje płytki dwustronne, wtedy drukuje płytkę na 6 kartkach. Płytkę najlepiej wyczyścić papierem ściernym grubość 1000 i odtłuścić, potem położyć papier na płytce i prasować na połowie mocy około 3 min. Potem trzeba ostudzić płytkę w wodzie i ostrożnie ściągnąć papier i płytka gotowa do wytrawienia. Może to wszystko wydaje się skomplikowane ale jak się już nauczysz projektować to nie skomplikowaną płytkę zaprojektujesz po 40 min. Ja od 23.08.2019 do teraz wytrawiłem 40 płytek (dzisiaj trawię jeszcze dwie).

Powodzenia w projektowaniu płytek i nauce lutowania😀

Edytowano przez Wiktor2019
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1

@Wiktor2019 Bardzo dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź 😄

będę się inspirował twoim projektem jeśli zacznę pracę nad własnymi płytkami 😄

• Lubię! 1