Skocz do zawartości

Arduino (?) i GSM


SOYER

Pomocna odpowiedź

1 godzinę temu, ethanak napisał:

przynajmniej, dopóki nie będzie odróżniać polecenia skierowanego do niego w jakiś inteligentny sposób

A nie stanie się to szybko, szczególnie w urządzeniach mobilnych (bateryjnych) a więc tych otaczających nas gdzieś w mieszkaniu lub noszonych w kieszeni, które mogłyby najbardziej ze słuchania skorzystać. Ciągła analiza akustyczna jest makabrycznie energochłonna i co prawda można posiłkować się jakimś uproszczeniami typu "nie słuchamy gdy energia w kanale jest mniejsza niż _tutaj wstaw stały lub zależny od poziomu otoczenia próg_" lub zrobić megaoszczędny algorytm uaktywniający analizę dalszych dźwięków a bazujący na wykrywaniu początkowego słowa kluczowego powtórzonego wcześniej 10 razy przez jednego i tego samego użytkownika (bo dla wielu ludzi pozom błędów gwałtownie rośnie), ale to wciąż nie jest wygodne, wygląda żałośnie i żżera baterie.

Link do komentarza
Share on other sites

Tu nie o to chodzi. Przeciętny telefon czy telewizor spokojnie pociągnie pocketsphinxa (pomińmy tu fakt, że poza angielskim i hiszpańskim nie ma modeli językowych). W tym przypadku nie trzeba powtarzać słów kluczowych - sphinx sobie sam je znajdzie w strumieniu fonemów. I nie trzeba żadnych połączeń z serwerami... 

Wyobraź sobie jednak sytuację następującą: telewizor nastawiony na Telewizja Nowela, leci wspaniały wenezuelski serial z lektorem, w fotelu teściowa która co chwilę wzdycha że Miguel taki przystojny, a María taka śliczna, ja dyskutuję z żoną na temat jutrzejszego obiadu, w pewnej chwili chciałbym aby ktoś (oczywiście inteligentny system zarządzania domem) przymknął okno bo trochę wieje... masz sześć strumieni mowy (Miguel, María, lektor, teściowa, żona, ja) - jak je odfiltrować i przekazać do sphinxa tylko jeden? A  może trzy oddzielne (bo dźwięk z teleeizora mogę odfiltrować)? I dlaczego tylko ja, bo przecież żonie czy teściowej też może być za zimno?

Tu jest trudność.

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak a wracając do DFPlayera, co tam się wgrywa na kartę? Muszę nagrać jakieś sample? W jakim formacie je zapisać? Jak później się do nich odwoływać? Zapytam o bibliotekę, ale wiem, że Ty sam coś pisałeś... 

Link do komentarza
Share on other sites

Wgrywasz wav albo mp3. Zapoznaj się z dokumentacją (ważne są nazwy). Z doświadczenia - po formacie karty wgrywasz tam po kolei numery (teoretycznie kolejność nie jest ważna, w praktyce coś mu się może popierdzielić,  niestety dosowy format).

Nie rób oddzielnych folderów, wszystko do głównego.

U mnie zadziałało za piątym razem, ale za to bezbłędnie - moduł był użyty w teatrze zarówno na spektaklach (kolejność odtwarzania, autopauza i takie tam) jak i na próbach (wybór konkretnego numeru).

Jeśli Ci wystarczy biblioteka to możesz z niej skorzystać. Mi nie wystarczyła - ale ja chyba miałem większe wymagania 🙂

Aha, odwołujesz się przez numer nagrania.

A, jeszcze jedno: wav startuje praktycznie od razu, mp3 ma lekkie opóźnienie.

Edytowano przez ethanak
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zanim wpadłem na to, że trzeba wgrywać numery po kolei 🙂

Jak chcesz to wyślę Ci na priv mój program - niestety do publikacji się nie nadaje, ale możesz z niego wyciągnąć obsługę dfplayera (potrzebny jeszcze jeden pin w arduino).

Edytowano przez ethanak
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

Jakby dać STMa to nie byłby potrzebny dodatkowy moduł  a jego koszt jest mniej więcej taki jak koszt blue pilla 😜

Link do komentarza
Share on other sites

A  jakby  ciotka miała wąsy to by była wujkiem.

Do czego tego stm-a podłączysz? Zapiszesz na nim kilkanaście komunikatów  audio? Ten twój stm ma wyjście na głośnik?

Nie bądź śmieszny, już tu  jeden taki był.

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim
5 minut temu, ethanak napisał:

Zapiszesz na nim kilkanaście komunikatów  audio? Ten twój stm ma wyjście na głośnik?

Nie "na nim" tylko na karcie pamięci. Ma wyjście pwm i wystarczy filtr ze wzmacniaczem a koszt całości to ok. 5zł bez głośnika. Wiem bo niedawno zrobiłem takie cudo.

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

Niebawem powinny przyjść moduły GSM a w tym czasie wymyśliłem klucz do takiego alarmu. Aby było możliwe rozbrojenie lub zmiana ustawień należy wetknąć klucz do otworu w obudowie. Kluczem tym jest płytka z attiny13a w którym jest zapisany algorytm generowania klucza na podstawie kolejnej iteracji zmiennej inkrementowanej po każdym włączeniu zasilania dzięki temu klucz za każdym razem zawiera inny ciąg liczb co utrudni skopiowanie. Attiny13a kosztuje kilkadziesiąt gr. a do takich celów nadaje się świetnie.

Link do komentarza
Share on other sites

@atMegaTona Z tym kluczem to przerost formy nad treścią. Najważniejsza jest szybka informacja, że ktoś niepowołany jest w zastrzeżonej strefie. Jeśli intruz się dostał do samego urządzenia i ty jeszcze o tym nie wiesz, to do d... z takim alarmem... 

Natychmiast po naruszeniu informacja, później intruz może sobie zniszczyć ten alarm i kod mu niepotrzebny. Alarm zdążył zrobić swoje. 

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

Ja w tym sens widzę, sam terminal użytkownika nie musi być tożsamy z centralką. Poza tym jest to dodatkowe zabezpieczenie nie-do-podrobienia. Powinny takie być w immobiliserach a nie takie, byle ślusarz może skopiować za 100zł.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.