Skocz do zawartości

AVR-IplaTV-Box v2, czyli Ipla TV na Twoim telewizorze!


DevTomek

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Właśnie zaakceptowałem Twój opis, możesz go teraz zgłosić do akcji rabatowej umieszczając link w temacie zbiorczym. Dziękuję za przedstawienie ciekawego projektu, zachęcam do prezentowania kolejnych DIY oraz aktywności na naszym forum 🙂

PS pierwotnie ten post miał być aktualizacją poprzedniego tematu, ale za moja namową publikuję go jako osobne DIY, bo chyba tak będzie rozsądniej. Pierwsza wersja projektu była opisana tutaj:

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@RFM może w takim razie podzielisz się dobrą radą i zaproponujesz odpowiednie rozwiązanie?

Na pewno wiele osób skorzysta chętnie z rady doświadczonej osoby 🙂 Przypominam o PPFKrytykuj z klasą. Wytykanie błędów też jest potrzebne. Wskaż zauważony błąd i kulturalnie wytłumacz, jak można go rozwiązać. Wykaż się wiedzą i udziel wartościowej porady.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

21 minut temu, RFM napisał:

Mały krok wykonałeś, w kolejnym pozbądź się całkowicie dodatkowego uC.

Proszę rozwiń co masz na myśli pod pojęciem "pozbądź się całkowicie dodatkowego uC"?🙂

Link do komentarza
Share on other sites

17 minut temu, RFM napisał:

Pomysł @Elvis jego trzeba by zapytać 🙂

A jak nie odpowie, to przyznam, że nie spotkałem komputera, który nie miałby GPIO w postaci LPT czy RS232C. Przejrzyj dokumentacje komputera i sprawdź czy nie ma jakiegoś złącza na PCB.

Czasy takich portów już dawno odeszły do lamusa tzn. już ich nie ma w nowych komputerach, a tym bardziej w tym. A po drugie, koszty Arduino (dokładnie mówiąc chińskich klonów) i odbiornika IR są tak małe, że nie warto brnąć w takie rozwiązania 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, DevTomek napisał:

Czasy takich portów już dawno odeszły do lamusa tzn. już ich nie ma w nowych komputerach

W przemysłowych są.

7 minut temu, DevTomek napisał:

a tym bardziej w tym

W tym może faktycznie nie ma.

7 minut temu, DevTomek napisał:

A po drugie, koszty Arduino (dokładnie mówiąc chińskich klonów) i odbiornika IR są tak małe, że nie warto brnąć w takie rozwiązania

Przejściówka USB-RS232C kosztuje ok 5zł.

Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, RFM napisał:

W przemysłowych są.

W tym może faktycznie nie ma.

Przejściówka USB-RS232C kosztuje ok 5zł.

Dokładnie, w przemysłowych są takie peryferia, ale w tym nie ma. Odnośnie przejściówki, to sama przejściówka nic nie da, bo trzeba dokupić jeszcze jakiś moduł IR co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ale ogólnie rzecz ujmując to, czy kupowanie gotowych modułów można nazwać czymś rozwojowym i twórczym? Przecież w każdym projekcie chodzi o to, żeby nauczyć się czegoś nowego i jak sama nazwa działu wskazuje (DIY) zrobić coś samemu. Przy produkcji masowej można myśleć o redukowaniu kosztów i wykorzystywaniu gotowych modułów, ale tutaj raczej chodzi o customowe implementacje i swoją wizję rozwiązania danego problemu 🙂 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Skoro zostałem przywołany do dyskusji to chyba nie mam wyjścia i muszę się wypowiedzieć.

Więc po pierwsze - nie twierdziłem, że na pewno da się i że wiem jak w tym konkretnym systemie zintegrować wszystko na jednym mikroprocesorze. Jeśli się nie da, albo jest za trudno itd. to oczywiście dodanie mikrokontrolera może mieć sens.

Gdy to pisałem bardzo raziło mnie używanie płytek Atnela, bo uważałem że są zbyt drogie, a i nie przepadałem za ich twórcą, bo uważałem że robi kasę na początkujących, chociaż wcale nie ma wiedzy i umiejętności, żeby uczyć innych. Jednak teraz, będąc starszym i mądrzejszym o dyskusje na naszym forum chciałbym się z tego wycofać i bardzo przeprosić M.Kardasia. Nadal mam pewne zastrzeżenia, ale w porównaniu z innymi samoukami w dziedzinie elektroniki i informatyki jest on prawdziwym geniuszem. A co najważniejsze jest normalny i po prostu zarabia tam gdzie ma to sens. Więc przepraszam, zachęcam do używania płytek ATB, brania udziału w zbiórkach na polakpotrafi itd.

Natomiast co do set-top-box'ów, to akurat tego modelu nie znam, ale przy kilku pracowałem i obsługa gpio była dostępna zarówno na platformach intela, jak i ARM-ach. Chociaż bez dostępu do dokumentacji faktycznie może to być trudniejsze, żeby nie powiedzieć niemożliwe do implementacji. Jednak internet, a google w szczególności to dobre źródło informacji - może na ten mikroprocesor są dostępne źródła linuksa oraz niezbędne sterowniki. Warto to sprawdzić zanim użyje się dodatkowych układów.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Elvis zgadzam się z Twoją wypowiedzią i miałem kiedyś takie samo zdanie jak Ty dot. Atnel'a. Co do mojego projektu to widzę, że wśród użytkowników czytający ten oraz poprzedni post jest małe niezrozumienie, bo zastosowany przeze mnie komputer to jest zwykły mini PC, nie jest to żaden ARM jak raspberry pi czy coś w tym stylu. Komputer ten psiada zwykły system Linux mint cinnamon x64 taki sam jaki używam na swoim stacjonarnym komputerze i nie ma on nic wspólnego z komputerami jednoukladowymi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

@DevTomek Linux dla komputerów stacjonarnych, laptopów i systemów wbudowanych jest absolutnie taki sam. Więc w większości przypadków nawet na stacjonarnym PC można mieć dostęp do GPIO, tylko nic dobrego z tego nie wyjdzie bo piny i tak są podłączone do odpowiednich peryferiów. Ale w większości przypadków nie ma różnicy czy mówimy o komputerze przemysłowym / wbudowanym, stacjonarnym, czy opartym o układ ARM.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.