Skocz do zawartości

AVR-IplaTV-Box v2, czyli Ipla TV na Twoim telewizorze!


DevTomek

Pomocna odpowiedź

8 minut temu, Elvis napisał:

@DevTomek Linux dla komputerów stacjonarnych, laptopów i systemów wbudowanych jest absolutnie taki sam. 

Jeśli jest taki sam to dlaczego powstają takie dystrybucję jak raspbian? Po drugie zainstalujesz minta na raspberry pi? Btw. Jakie piny GPIO chcesz sterować w PC? GPIO od stacji dyskietek? 😉😀 rozumiem, że masz na myśli kontrolę nad urządzeniami peryferyjnymi, ale to nie jest GPIO z tego co wiem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zrobił się strasznie tajemniczy wątek: "wiem, ale nie powiem", "zapytaj Elvisa", itd... 🙂

Nie wiadomo ile tam jest mikrokontrolerów, o co "czepia się" kolega RFN i po co pisze o przejściówce USB-UART za 5 zł.

Co do mikrokontrolerów wydaje mi się, że tam są dwa: jeden jako USB-UART, drugi to Arduino do dekodowania kodów IR i być może to było kością "niezgody" , Zatem przecież da się to zrobić na jednym mikrokontrolerze - na AVR z LUA  i sprzętowym USB i trybie Vcom, a najlepiej lepiej to wykonać na prostym STM32 - choćby na BluePill. Wątpliwości Elvisa mnie mocno dziwią, przecież sam pisze sterowniki USB do uK.

Co do konceptu sprzętowego to sam korzystam z podobnego - płyta na Celeronie j1800, LibreELEC a do tego KODI - w sumie w takim rozwiązaniu też jest IPLA jako dodatek.

Coś innego mnie intryguje, wszędzie w materiałach Autor pisze coś o Zotac ZBOX B1324, wydaje mi się, że takiego to nie ma, jest ZBOX BI324 - ot literówka "I - 1", ale chyba warto to poprawić. Sam sprzęt to golas i faktycznie nie ma tam żadnych "starych" interfejsów, zatem trzeba oprzeć się na USB - ale bez przekory to naprawdę uniwersalny "serial bus".

Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, Elvis napisał:

a nie umiem nic polecić jeśli nie wiem z jakiej dziedziny

STM32 rzecz jasna, podstawy podstaw.

1 minutę temu, Zealota napisał:

Zatem przecież da się to zrobić na jednym mikrokontrolerze - na AVR z LUA  

Ta LUA dawno za mną chodzi, napisałby kto parę zdań na ten temat będzie łatwiej wystartować :s

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pisząc linux mam na myśli jądro, cała reszta to GNU 😉 W każdym razie jak najbardziej uruchomisz mint-a, czy właściwie dowolną inną dystrybucję na Raspberry Pi.

Jeśli masz działające jądro to ono zapewnia izolację od sprzętu. Reszta oprogramowania wcale nie interesuje się, czy działa na Raspberry Pi, Odroid, czy Khadas. Oczywiście użyty procesor jest ważny, ale kompilacja na ARM to najmniejszy chyba problem.

Mnogość dystrybucji to zupełnie inny temat - w sumie każdy może sobie własną przygotować.

Miałem na myśli zwykłe GPIO, takie jak na mikrokontrolerze - może Cię to zaskoczyć, ale w przypadku mikroprocesorów większość modułów działa właściwie tak samo. Są bardziej rozbudowane, ale GPIO na STM32MP1 można programować z poziomu rejestrów bardzo podobnie do STM32F1. W przypadku intela jest to nieco trudniejsze, ale jak wspominałem niektóre mikroprocesory na pewno, inne tylko jak myślę - mogą sterować pojedynczymi pinami tak samo jak mały AVR.

Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, atMegaTona napisał:
7 minut temu, Zealota napisał:

Zatem przecież da się to zrobić na jednym mikrokontrolerze - na AVR z LUA  

Ta LUA dawno za mną chodzi, napisałby kto parę zdań na ten temat będzie łatwiej wystartować :s

Wkradł się błąd, chodziło mi o LUFA 🙂

Zrobiłem kiedyś podejście w Eclipse, udało mi się skompilować kod HID pod ATmega32U4 i działało wstępnie jako klawiatura. Mogę podrzucić gotowy projekt do Eclipse.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Pisząc komentarz dawno temu zakładałem że da się wszystko zrobić bez zewnętrznych układów - więc i bez USB. Ale nawet wtedy napisałem to w trybie przypuszczającym - jeśli się nie da, to ok, mikrokontroler można zawsze dodać.

Ale żeby nie było że piszę całkiem bez sensu - przez chwilę pracowałem w firmie Espial (https://www.espial.com/) i akurat dość sporo czasu zajmowałem sterowaniem za pomocą pilotów IR oraz RF. Nikt oczywiście nawet nie pomyślał o podłączaniu Atmel ATB, czy podróbek Arduino Nano do tych dekoderów, a jakoś można było sobie poradzić 😉 Same dekodery pracują pod kontrolą linuxa i oczywiście mają cały system kompilowany ze źródeł zamiast mint-a, czy innego desktopowego systemu.

Link do komentarza
Share on other sites

łeee lufa. Jest lepsza libka do usb na avr vusb czy jakoś tak. Tak czy inaczej scalony interfejs będzie zawsze lepszy niż najlepsza libka na avr/arduino. Jak się chce bezproblemowo i skutecznie to warto na scalaka odżałować a do tego mniej prądu zużyje niż atmega przetwarzająca tą bibliotekę.

10 minut temu, Zealota napisał:

Zrobiłem kiedyś podejście w Eclipse, udało mi się skompilować kod HID pod ATmega32U4

To ta z wbudowanym sprzętowym USB?

Link do komentarza
Share on other sites

20 minut temu, Elvis napisał:

Nikt oczywiście nawet nie pomyślał o podłączaniu Atmel ATB, czy podróbek Arduino Nano do tych dekoderów, a jakoś można było sobie poradzić 😉 Same dekodery pracują pod kontrolą linuxa i oczywiście mają cały system kompilowany ze źródeł zamiast mint-a, czy innego desktopowego systemu.

W końcu do IR potrzebny jest tylko 1 pin, jako wejście + odbiornik IR oraz timer, niekoniecznie specjalnie "szybki".

Tak działa m.in IRMP, wystarczy 10 - 15 KHz, żeby obsłużyć większość standardów kodowania na rynku.

11 minut temu, atMegaTona napisał:

To ta z wbudowanym sprzętowym USB?

Tak.

11 minut temu, atMegaTona napisał:

Jest lepsza libka do usb na avr vusb czy jakoś tak

Też lubię V-usb i często korzystam, ale na tym nie zrobisz VCOM - tylko HID i to dla USB1.1

Edytowano przez Zealota
Link do komentarza
Share on other sites

Jak chodzi o set-top-boxy i rozwiązania sprzętowe to problem polega na ilości produkowanych egzemplarzy. Załóżmy że przejściówka usb-uart kosztuje tyle co nic, czy powiedzmy 1$.

W kolejnej firmie gdzie pracowałem mieli zdjęcia z imprez po sprzedaży kolejnego miliona dekoderów - i wychodziło że zabawa wypadała mniej więcej co rok. Czyli takie 1$ kosztów to ok. milion dolarów rocznie... ja chyba wolałbym to zaimplementować w programie i poprosić o przelew nadmiaru środków na moje konto 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Widzę, że pod tym postem pojawiła się spora dyskusja, ale chciałbym również przypomnieć, że nie twierdzę że moje podejście do tego problemu jest najbardziej optymalne jeśli chodzi o użyty sprzęt, zastosowane technologie itp. W projekcie wykorzystałem to co miałem pod ręką oraz technologie, które znam, wiem jak działają i przede wszystkim, które używam na co dzień w swoich projektach.🙂 

Chciałbym również przytoczyć taki mały cykl życia tworzenia takiego projektu.

  1. Wszystko zaczyna się od pomysłu urządzenia które ma rozwiązać jakiś faktyczny problem i tak było w tym przypadku.
  2. Na początku stworzyłem pierwszą wersję urządzenia z zestawem ATB, gdyż taki posiadam i nadaje on się świetnie do prototypownia, bo mogłem skupić się na pisaniu kodu, a nie na lutowaniu i doborze poszczególnych komponentów. Prototyp ten był testowane przeze mnie przez dłuższy okres czas i finalnie okazało się, że wszystko działa tak jak powinno, więc mogłem przejść do kolejnego kroku. Gdyby jednak okazało się, że moje podejście do tego problemu jest błędne, to nie poniósłbym żadnych kosztów, bo ten zestaw został właśnie specjalnie zakupiony do tworzenia takich prototypów.
  3. W kolejnej iteracji zamieniłem zestaw ATB na Arduino, gdyż jest tanie z mojego punktu widzenia. I oczywiście, jeśli miałoby to być urządzenie, które chciałbym sprzedawać to wtedy zastanowiłbym się na dalszej redukcji kosztów, ale w tym przypadku była to sprawa drugorzędna. Dodatkowo zastosowałem Arduino, a nie jakieś gotowe moduły IR, żeby mieć możliwość dalszego rozwoju projektu. 

Myślę, że to podsumowanie odpowie na kilka pytań jakie pojawią się podczas czytania tej dyskusji 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.