Skocz do zawartości

DAALEC i BadWolf


Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Nie powiem, twoje line followery robią wrażenie, szczególnie drugi, z tak dużą ilością czujników 😉 A teraz pytania:

➡️ Na filmie (DAALEC, T-BOT) robocik ukończył przejazd, natomiast w wynikach wyraźnie widać, że wszystkie 3 podejścia nie zostały zakończone sukcesem?

➡️ Gdzie dostałeś takie 'egzotyczne' czujniki jak SG2BC?

➡️ Czy silniki to TAMIYA Planetary Gearbox Set?

Link do komentarza
Share on other sites

Co do pierwszego pytania: Tak DAALEC nie ukończył żadnego przejazdu kwalifikacyjnego 🙂 na początku tego filmiku widać wyraźnie że tuż po starcie zawrócił na pierwszej szykanie i tak oto uwalił drugi przejazd kwalifikacyjny, zaś na początku regulamin konkursu uwzględniał tylko dwa przejazdy kwalifikacyjne. Dlatego ten trzeci przejazd był pozakonkursowy, niestety (14.53) Widać mój robot nie lubi kwalifikacji 🙂

Pytanie drugie: czujniki SG2BC można dostać w jednym sklepie w Krakowie i dodam że są świetne: małe i tanie (1.70pln/sztuke)

Pytanie trzecie: Tak

Link do komentarza
Share on other sites

czujniki SG2BC można dostać w jednym sklepie w Krakowie i dodam że są świetne: małe i tanie (1.70pln/sztuke)

No to ktoś tu albo dopłaca do interesu (w co wątpię), albo ktoś inny szuka naiwnych:

http://elecena.pl/product/106290/sg2bc-fotokomorka-refleksyjna-ogniskowa-1-1-mm

BTW, z tego co widzę BadWolf jako mózg ma chyba moduł, który był nagrodą na diodzie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No to ktoś tu albo dopłaca do interesu (w co wątpię), albo ktoś inny szuka naiwnych:

http://elecena.pl/product...gniskowa-1-1-mm

Wow!!! To musi być jakaś pomyłka w cenie bo jeśli nie to chyba się zaopatrzę w większą ilość tych czujników (dopóki są dostępne) 😉

BTW, z tego co widzę BadWolf jako mózg ma chyba moduł, który był nagrodą na diodzie 😉

Zgadza się 🙂 choć wstępnie mózgiem miał być PIC serii 18F ale tak się jakoś złożyło że na półce pojawił się ten ARM a z racji że wcześniej bawiłem się tylko AVRami postanowiłem rozpocząć zabawę z rdzeniem ARM od jakiegoś prostego praktycznego zastosowania a powstający LineFollower wydał mi się idealny do tego.

Link do komentarza
Share on other sites

Daalec to mój pierwszy LineFollower więc nie kombinowałem za dużo tylko zastosowałem sprawdzone rozwiązania. Napięcie z fototranzystorów jest podawane na komparatory, których wyjścia podłączone są do pinów procesora. Napięcie odniesienia (do kalibracji czujników) jest podawane na komparatory standardowo za pomocą potencjometru.

Całkiem niedawno natknąłem się jednak na dość ciekawy sposób wykonania odczytu "analogowego" z czujników linii, ale co ciekawe, bez użycia przetworników ADC! Odczyt ten jest wykonywany jedynie za pomocą zwykłego protu IO, który najpierw jest ustawiany jako wyjście, którym ładujemy kondensator, a następnie port ten jest przełączany na wejście i mierzony jest czas zaniku napięcia na kondensatorze (to znaczy czas po jakim napięcie na kondensatorze spadnie poniżej poziomu jedynki logicznej). Czas ten jest zależny od koloru powierzchni nad którą znajduje się czujnik. Zainteresowanym polecam zapoznanie się z dokładniejszym opisem: http://www.pololu.com/docs/0J21/5.d

Idea dość prosta ale osobiście chciałbym to zobaczyć w praktyce i nie ukrywam że być może pokuszę się o próbę wykonania takiej matrycy czujników do Daalec'a (ale to jak będzie mi się nudziło 🙂)

Link do komentarza
Share on other sites

Czy mógłbyś zamieścić schemat i wzór pcb DAALEC?

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Dla jasności, za ten post użytkownik dostał 4 ostrzeżenia z takiego powodu, że jest to jego 3 konto na diodzie, na 2 poprzednich zaliczył również już bany.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy mógłbyś zamieścić schemat i wzór pcb DAALEC?

Mógłbym, ale tego nie zrobię, bo nie ma w nim nic odkrywczego (same standardowe rozwiązania).

Ale chętnie pomogę Ci gdy będziesz tworzył własny schemat - chętnie służę radą i odpowiem na każde pytanie, więc w razie problemów pisz na PW.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.