Skocz do zawartości

Pępek 2


Bobby

Pomocna odpowiedź

Witam, mam do pokazania niemal skończonego już pępka 2:

Niestety, jego poprzednik nie został umieszczony na diodzie, a to za sprawą tego, że praktycznie nie działał (na zeszłorocznych zawodach na PWR spaliły się dalmierze i praktycznie nie mógł wystartować - RIP).

nieco o wnętrznościach:

- czujniki przeciwnika: 2x sharp GP2Y0d340K (popularne cyfrowe sharpy, bardzo szybkie) - jak widać, na razie tylko jeden, drugi się spalił, czeka mnie zamawianie i wydawanie kasy :<

- proc - atmega168@16MHz + bootloader USB (sic!)

- zasilanie: 2 lipolki 400mAh 15C, 3,7V/ogniwo + 78L05 w SO-08 (smd)

- mostek to L293D, myślę, że do tych silników nie ma co brać czegoś większego, jak już, to zmieniłbym na smd, to samo z megą

- napęd to 2 silniki 95rpm ( 🙁 ) z mobotu + koła toczone ze stali, jeszcze nie oklejone, ale materiał jest - jaki to zagadka, ten kto odgadnie dostaje piwo (daniel93 się nie kwalifikuje bo raczej wie co to)

- kod najprawdopodobniej będzie napisany w czystym C (miejmy nadzieję, jak się nauczę 😋 ), póki co testy były z bascomowymi programikami

- czujniki linii to 2 ktir'y, z założenia będą używane nie tylko do wykrywania linii, ale i uniesienia

Na pokładzie ponadto znajdują się 2 µswitche ogólnego przeznaczenia, 4 ledy (1 to kontrolka zasilania, 3 podłączone do procka), jeden przełącznik dźwigienkowy używany do włączenia bootloadera (nie chciałem zworki), ale po starcie proca może być dowolnie użyty.

Teraz kilka fotek:

pierwszy sukces, moduł zasilania działa 😃

jeden z 'szarpów', bardziej w tle widać gniazdo usb do bootloadera <3

dziurki na drugie 'oczko'

brzydka płytka

ładne kółko i materiał do odgadnięcia w konkursie na piwo

Na dniach postaram się jeszcze zrobić budę, zamontować ktiry, kupić sharpa i dorzucić zdjęcia. Na zakończenie dorzucę jeszcze schemat:

IMG_4b7f1324268d83641.thumb.jpg.0c5d0cfc96a8deb53889e54d8d7fe1af.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

materiał na koła to chyba owijka do rakiet tenisowych

a co do robota, jak dla mnie tylko koła fajnie wyglądają, płytka nie została wykonana zbyt starannie, ale praktyka czyni mistrza. Jednak pomimo samego wyglądu liczy się to jak działa, więc czekam na pierwsze filmiki z robotem w akcji

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Co do płytki masz rację, ale jest to wina głównie mojego papieru kredowego (strasznie gruby i stary) i starego, zużytego i zimnego wytrawiacza. Jak tylko zdobędę odpowiedni papier to zrobię nową płytkę, pochwalę się na forum 🙂 A no i wygrałeś 'piwo', jest to owijka. Bardzo dobry materiał, na prawdę polecam.

Link do komentarza
Share on other sites

BoBBy, to nie fair, bo mnie w domu nie było 🙂 Po 8 latach gry zawodniczej w PZT w tenisa owijkę super hiper firmy "TECNO PRO" rozpoznałbym z dotyku 🙂 Nie na takich badziewiach się grało.

Co do użyteczności owijki jako "ogumienia" to mam pewne wątpliwości, bo jej zadaniem jest chłonięcie potu i brudu, więc zaraz ją pięknie ubabrasz. Jak już to proponuje czarną.

Gdzie toczone koła? Ile zapłaciłeś?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czy to pcb jest dwustronne? Czy stworzysz obudowę dla tego robocika? Bo w obecnym stanie, to chyba nie ma czym przepchać przeciwnika poza ring... 😉

EDIT: Ups, co do tej obudowy nie doczytałem do końca...

Link do komentarza
Share on other sites

Kilka odpowiedzi na pytania:

Brud na owijce: obawiam się, że masz rację, dlatego będę musiał załatwić sobie jeszcze jeden komplet kół, żeby móc szybko wymienić na zawodach + gotowe paski do naklejenia na koło. Koła toczone u taty w pracy ('próba', ojciec pracuje w firmie produkującej rózne detale do samochodów + lakiernia proszkowa, a więc jakieś drobne rzeczy mogę mieć za darmo, chyba że jakiś egzotyczny materiał, typu derlin to wtedy muszę zapłacić za materiał, a robocizna za darmo czy tam 'piwo'), a więc zero zł. Tak, pcb jest dwustronne, na dolne warstwie znajduje się kilka ścieżek, pady pod ktiry i zenerki do usb. Prototyp obudowy z blachy mosiężnej został właśnie skończony, ale jest tak tragiczna (krzywe cięcia i zagięcia, brzydkie luty - kuchenka gazowa), że z pewnością nie będzie na stałe na robocie, więc nie pokazuję jej na forum. Pochwalić się muszę, że wysokość do najwyższego punktu obudowy wynosi 27mm, z akumulatorami w środku. Wyższe są niestety koła (fi 32mm, + 1-2mm na owijkę z taśmą), a najwyżej wystają silniki -34mm. Z dźwigni zrezygnowałem, jak podczas pasowania obudowy najzwyczajniej w świecie się rozleciała na czynniki pierwsze - będzie przełącznik hebelkowy, ewentualnie zworka. No i na koniec mała informacja nt obudowy - będzie malowana proszkowo w czarny mat + ewentualnie jasny pług (taka zmyłka, że niby biała linia, hehe 🙂 ).

Link do komentarza
Share on other sites

Ale zabezpieczysz obudową również spód robota? Bo zostawianie nieosłoniętych ścieżek od spodu to nie jest chyba najlepsze rozwiązanie w robotach minisumo.

Link do komentarza
Share on other sites

Od spodu najprawdopodobniej będzie spienione pcv z wycięciami na ktiry (swoją drogą, fajnie jest w eaglu robić sobie ścieżki do dipów na stronie top, wyginamy tylko nóżki podstawki i nie trzeba wiercić 😃 ) lub inna płytka z izolatora - walka Zaraza przekonała mnie do tego 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Czy ten przycisk nie zasłania troszku tego GP2Y0d340K? Najbardziej rozwalił mnie montaż podstawki pod uC 😉 Dlaczego nie wywiercisz po prostu dziury i zlutujesz po obu stronach, szczególnie jeśli masz dwustronny laminat? Najłatwiej jest chyba z podstawkami precyzyjnymi

Link do komentarza
Share on other sites

Całość taka nieestetyczna i chyba przy zderzeniach z innymi robotami długo ta konstrukcja i elementy nie wytrzymają no ale liczy się że działa 😉 Spróbuj dopracować trochę tą konstrukcję pod względem jakościowym i zarzuć obudowę. Jak będzie fajnie wyglądać zarzucę piwo 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.