Skocz do zawartości

Robot do nalewania wódki


Kasztan

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

@Kasztan piękny, praktyczny projekt - gratulacje 😉 Nie chciałbym, abyśmy zostali tutaj posądzeni o promowanie spożywania alkoholu, szczególnie, że mamy tutaj wielu młodych czytelników. Rozumiem jednak, że przy napojach bezalkoholowych ten robot również się sprawdzi? 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Powiem szczerze, biorę się do roboty. Efekt wow na imprezie u szwagra gwarantowany. Po epidemii... 

@Kasztan mógłbyś dać odrobinę bardziej szczegółowy opis, np. do czego magnesy neodymowe, czujnik odległości bezbłędnie wykrywa podstawione szkło? Z czym były problemy? 

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, SOYER napisał:

Efekt wow na imprezie u szwagra gwarantowany. Po epidemii... 

Chyba zdążysz zrobić 🙂

Zastanawiam się, czy pompka nie zasyfi się np. od jakiejś słodkiej wódki - można by dać dwie pompki do dwóch różnych trunków...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

16 minut temu, ethanak napisał:

słodkiej wódki

fuuuj... 

Tylko czysta, jedna pompka wystarczy;) 

Kto chce pić co innego, niech sobie sam naleje... 

Ja muszę pokombinować nad obudową, nie mam dostępu do drukarek 3d... może nierdzewka lub znowu sklejka... 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, SOYER napisał:

Powiem szczerze, biorę się do roboty. Efekt wow na imprezie u szwagra gwarantowany. Po epidemii... 

@Kasztan mógłbyś dać odrobinę bardziej szczegółowy opis, np. do czego magnesy neodymowe, czujnik odległości bezbłędnie wykrywa podstawione szkło? Z czym były problemy? 

Magnesy neodymowe przydały mi się do składania podstawki pod kieliszki, na filmie jest jak na początku wszystko składam ze sobą, magnesy trzymają to wszystko razem. Przetestowałem kilka rożnych czujników i czujnik ultradźwiękowy okazał się najlepszy, po długich testach i owocnym nalewaniu na razie jest bezbłędny. Ważne żeby w robocie ustawić go w odpowiedniej odległości od kieliszka, gdy jest za blisko czujnik pokazuje złe wartości (ma zakres od 2 cm) a gdy jest za daleko może wykrywać kieliszek obok i nalewać w miejscu gdy go nie ma. Problemy:

- trzeba kupić rurkę sylikonową która dobrze znosi ujemne temperatury, lane trunki zazwyczaj są zmrożone 😉 zamontowana wcześniej zamieniała się w twardy plastik

- ewentualne wycieki z pompy mogą uśmiercić elektronikę

- robot nalewa na podstawie zadanego czasu, gdy baterie się rozładowują nalewa coraz mniej, dodałem układ i warunek aby robot poniżej 8V stawał w pozycji startowej i załącza się czerwona lampka

23 minuty temu, ethanak napisał:

Chyba zdążysz zrobić 🙂

Zastanawiam się, czy pompka nie zasyfi się np. od jakiejś słodkiej wódki - można by dać dwie pompki do dwóch różnych trunków...

No nalewaniu whisky i nalewek przepłukiwałem układ wodą i to wystarczy, wódka jest bardziej wdzięczna. Uważam, że druga pompka jest zbędna, zabierze też miejsce w obudowie.

Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, Kasztan napisał:

trzeba kupić rurkę sylikonową która dobrze znosi ujemne temperatury,

Rozumiem że rurka 6mm?

9 minut temu, Kasztan napisał:

robot nalewa na podstawie zadanego czasu, gdy baterie się rozładowują nalewa coraz mniej,

E tam - wystarczy przetwornica i 1x18650, dopóki nie zdechnie będzie trzymać 12V. Może jakiś czujnik nacisku? Wtedy nie będzie konieczności pomiaru czasu i jakichś wymyślnych detektorów istnienia kieliszka...

14 minut temu, SOYER napisał:

Kto chce pić co innego, niech sobie sam naleje... 

Ech Ty... nie wiesz co dobre! Spróbuj żołądkowej gorzkiej z figą - u nas w barze połowa chłopów to piła!

Link do komentarza
Share on other sites

Mnie ostatno polecono Soplicę mirabelkową, o ile nie lubię smakowych, to ta nawet mi podeszła. 

15 minut temu, ethanak napisał:

Spróbuj żołądkowej gorzkiej z figą

Dziękuję, spróbuję zaraz jak się post skończy;) 

@ethanak o jakich czujnikach nacisku myślisz? Coś konkretnego?

 @Kasztan jekieś problemy z wybieraniem z butelki do ostatniej kropelki? Do ile jest w stanie pompka sama zaciągać? 

Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, SOYER napisał:

o jakich czujnikach nacisku myślisz? Coś konkretnego?

Na razie nic konkretnego nie mogę znaleźć... jest belka tensometryczna do małej wagi (do 1 kg), powinna się sprawdzić tylko jakiś potworny mechanizm jest potrzebny żeby na wadze kieliszki stawiać 🙂 Ale ja jestem od serwerów a nie od wag - może ktoś tu się na tym zna i coś poradzi?

A Soplicę postaram się sprawdzić o ile bar otworzą...

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

33 minuty temu, ethanak napisał:

Rozumiem że rurka 6mm?

Tak średnica wewnętrzna 6mm.

32 minuty temu, ethanak napisał:

E tam - wystarczy przetwornica i 1x18650, dopóki nie zdechnie będzie trzymać 12V. Może jakiś czujnik nacisku? Wtedy nie będzie konieczności pomiaru czasu i jakichś wymyślnych detektorów istnienia kieliszka...

Użycie przetwornicy znacząco wpłynęłoby na żywotność baterii. Czujnik nacisku owszem... ale nie w konstrukcji takiej jak ta. Teraz tak myślę że spoko w moim robocie "Arduino samo sobie mierzy V", to można uzależnić czas lania od V.

 

 

23 minuty temu, SOYER napisał:

 @Kasztan jekieś problemy z wybieraniem z butelki do ostatniej kropelki? Do ile jest w stanie pompka sama zaciągać? 

Powiem tak, po ostatnie 25 ml trzeba zajrzeć do butelki 😉

Link do komentarza
Share on other sites

22 minuty temu, Kasztan napisał:

Użycie przetwornicy znacząco wpłynęłoby na żywotność baterii.

Niby dlaczego? Pisałem o LiPo 1x18650 - jakby nie było nieco tańszy i mniejszy niż 8 sztuk NiMH, a zakładając sprawność przetwornicy 75% wystarczy na godzinę pracy pompy bez przerwy przy stabilnym napięciu 12V. Przy czym te 75% to taki duży zapas - np. U3V50ALV w interesującym nas zakresie prądów i zasilaniu 3.7V ma sprawność powyżej 80%.

Dodaj do tego szybkość i łatwość ładowania, cenę ładowarki (coś koło 2 PLN)... owszem: urządzenie które zrobiłeś jest super wystrzałowe - ale nawet jeśli jesteś samoukiem powinieneś dostrzec, że sprawę zasilania dokładnie skopałeś.

 

Link do komentarza
Share on other sites

39 minut temu, ethanak napisał:

Pisałem o LiPo 1x18650

Jak 18650 to bardziej Li-ion. Taki jeden z przetwornicą, i układem TP4056 do ładowania powinien starczyć, dużo kombinowania nie ma.

Btw, taki automat nalewałby kakałko? Procentów nie mogę a i tak mnie jakoś nie zachęcają...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.