Skocz do zawartości

ESP32-CAM - Foto Pułapka


Miglandz

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Projekt Super choć mam problemy z dorobieniem wysyłanie poprzez SIM800. Moja foto pułapka nie ma dostępu do Wifi. Niestety po 3 miesiącach chyba się poddam. A może ktoś spotkał się z rozwiązaniem przesyłu po GPRSie ?

Link do komentarza
Share on other sites

Witajcie,

Chciałbym zbudować sobie taką fotopułapkę jak opisał @Miglandz. Niestety słaby ze mnie elektronik i potrzebowałbym schematu jak podłączyć esp32 + ogniwo +solar. Mógłby ktoś z doświadczonych wrzucić taki schemat? Myślę, że byłby to super edukacyjny projekt dla wszystkich noobasów w temacie elektroniki jak ja 🙂 Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Udało mi się ogarnąć połączenie prawie kompletnie. Mam tylko jeden dylemat dotyczący połączenia. Czy mógłby ktoś powiedzieć mi, czy poprawnie dedukuję, bo na zdjęciach w tym poście niestety tego nie widać.

Jak połączyć czujnik PIR z esp32? Z przetwornicy wychodzi napięcie 5V i jest podłączone do slotów w esp32 (5V, GND). Natomiast czujnik PIR też wymaga napięcia 5V - czy przewody od PIR powinny być zmostkowane w esp (albo po wyjściu z przetwornicy)? Czy należy podłączyć PIR do 3,3V? (ale to bezsensu chyba).

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

42 minuty temu, maciekk05 napisał:

Natomiast czujnik PIR też wymaga napięcia 5V - czy przewody od PIR powinny być zmostkowane w esp (albo po wyjściu z przetwornicy)? Czy należy podłączyć PIR do 3,3V? (ale to bezsensu chyba).

Jeśli czujnik PIR musi być zasilany z 5 V to musisz go zasilić z 5 V. Najważniejsze, aby masa ESP i PIR były połączone, a jeśli w urządzeniu jest jedno źródło zasilania to tak właśnie będzie. Trzeba tylko pamiętać, że na wyjściu czujnika będzie wtedy 5 V - jeśli Twój mikrokontroler wytrzyma takie napięcie na wejściu to będzie działało. Tyczy się to wszystkich rozwiązań, ale np. w przypadku Raspberry Pi byłby problem, bo nie można na wejścia RPi podać 5 V. Wtedy konieczny byłby dodatkowy konwerter poziomów logicznych (w najprostszej postaci dzielnik napięcia).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Treker bardzo dziękuję za pomoc. Teraz wszystko staje się jaśniejsze.

Jak napisałem - próbuje uczyć się korzystając z projektu @Miglandz i pozostałych kolegów. Wiec korzystam z zasilania baterią, następnie przetwornicą podnoszę napięcie do 5V i w ten sposób zasilam esp32. I teraz próbuję podpiąć czujnik PIR. z opisu czujnika wynika, że potrzebuje on zasilania 5V (czujnik PIR HC-SR501). Więc zgodnie z moją intuicją i Twoją radą 🙂 spróbuję podpiąć go do slotów 5V, GND w esp. Powinno dać radę (być może tak to jest zrobione w projekcie, natomiast nie do końca widać to na zdjęciach. Może autor uznał, ze to oczywiste 🙂 )

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Witajcie,

Walczę trochę w weekend i jednak muszę poprosić Was o pomoc. 

Uzupełniłem dane w oprogramowaniu (podałem dane do ftp, sieci, itp). Wgrałem soft (dodałem brakujące biblioteki do Arduino IDE) i soft wgrał się bez błędów - przynajmniej arduino ich nie zgłaszało. Podłączyłem układ i niestety dioda nie gaśnie, i czujnik pir nie reaguje na ruch, a co za tym idzie - nie robi żadnych zdjęć. 

Układ mam podłączony następująco (zrobiłem zdjęcia, ale w razie gdyby było nie do końca jasne to układ połączony jest następująco).IMG_6072.thumb.JPG.ba3301546c3012ce7580b96327908a6e.JPGIMG_6072.thumb.JPG.ba3301546c3012ce7580b96327908a6e.JPGIMG_6074.thumb.JPG.925a6d6d60b899dc49b48ac59adc4325.JPGIMG_6075.thumb.JPG.eba3648dd711d1b6795a6844431058b9.JPGIMG_6076.thumb.JPG.666342517412ef4fc13d49e1ad06e3cd.JPG

Bateria 18650 --> przetwornica -- esp32 (na wejściu mam 5V, GND - sprawdziłem napięcie na esp i mam tam faktycznie 5V. 

Czujnik PIR SR501 (dolutowałem kabel zgodnie z radą @ethanak i podłączyłem do esp (3.3V, GND) dodatkowo, przewód OUT do GPIO 13.

I po takim podłączeniu dioda świeci, pir nie reaguje (chyba) i nie mam zdjęć. 

Aby sprawdzić czy wszystko jest OK, spróbowałem podłączyć esp32 zgodnie z poradnikiem https://randomnerdtutorials.com/esp32-cam-pir-motion-detector-photo-capture/ - prosty program, ale chciałem sprawdzić czy układ generalnie działa. W tym przypadku dioda gaśnie, robi zdjęcia na kartę sd, ale pir znowu nie reaguje jak na pokazanym przykładzie. Co prawda nie wykorzystałem w układzie pokazanych rezystorów, tranzystora itp. Układ był dokładnie taki jak na zdjęciach.  I w tej chwili poszukuję możliwej przyczyny problemu - zastanawiam się czy błędu szukać w układzie (podłączenie, itp), czy jednak w jakimś błędzie w oprogramowaniu?  Moglibyście doradzić? 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.