Skocz do zawartości

Zasilanie sensora PNP z pinu VIN NodeMCU


kalinek

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Niedawno zacząłem się bawić trochę elektroniką i obecnie próbuje zrealizować jeden projekt oparty na ESP8266. Chciałem podłączyć jeden sensor ( dokładnie taki ) do płytki NodeMCU. Chciałbym aby płytka była zasilana przez USB. Mam mały problem z zasilaniem sensora, zgodnie ze specyfikacją może on działać na zasilaniu 10-30V, maksymalnym prądzie do 200mA oraz minimalnym 15mA. Output pinu VIN przy zasilaniu całej płytki przez USB powinien wynosić ok. 5V a natężenie nie powinno przekraczać 500mA. Chciałem zastosować przetwornik step-up (dokładnie taki), który podwyższy napięcie do 12V i takim napięciem zasilać sensor. Czy jest to dobry plan ? Jestem dość mocno początkujący, a nie mogłem znaleźć nigdzie przykładu tego typu zastosowania z pinem VIN. Wielkie dzięki ! :)

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

Nie, ten zestaw Ci nie zadziała. Zacznijmy od przetwornicy. Przy Vin = 5V, na wyjściu można pobrać maksymalnie 250mA. Sprawność tej przetwornicy to około 80%. Licząc z dużym przybliżeniem, przetwornica odda na wyjściu ponad 3W przy prądzie 200mA. Po pierwsze, jest to skrajne obciążenie przetwornicy i nie wiadomo jak będzie pracowała jak się zagrzeje, bo te parametry wyglądają fajnie na dokumentacji, a w życiu mogą wyglądać inaczej. Druga sprawa, to standard USB 2.0 to 5V * 500mA max. To dostarczysz 2,5W. Z tego zasilisz płytkę mikrokontrolera, i jakieś inne układy peryferyjne etc. No cóż brakuje mocy prawda? Nawet jak poszukasz inne przetwornicy o trochę większej mocy, to i atak musisz dostarczyć na jej wejście odpowiedni prąd. I to średnio o 30% większy niż wyjdzie z wyliczeń. I przewidzieć to, że impulsowo przy starcie mogą być "piki" prądowe bo pojemności muszą się naładować. Będziesz szukał przyczyny restartów procesorka. Druga sprawa to czujnik. Do czego go użyjesz? Bo są czujniki o zasięgu 1m i prądzie około 100mA i napięciu zasilania 5V (20pln). Czujniki dużego zasięgu optyczne są dość drogie.

Link do komentarza
Share on other sites

Panowie a co wy chcecie sterować z wyjścia tego czujnika że zakładacie 200mA? Bo te 200mA to MAX prąd jaki można pobrać z wyjścia, aby nie spalić tranzystora. Producent przewiduje taki MAX prąd wyjścia tak naprawdę tylko i wyłącznie dla przypadku kiedy byście chcieli sterować bezpośrednio cewkę przekaźnika 12-24V. W praktyce jak czujnik ma dawać tylko sygnał logiczny, to obciążenie tego wyjścia to będzie max 20mA (np. fotodioda, transoptora PC817) + prąd samego czujnika więc dobijecie może 40mA. Tyle utrzyma chyba większość mini przetwornic step-up.

Jakiekolwiek rozważania mają sens, dla konkretnego przypadku i schematu połączenia czujnika.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, BlackJack napisał:

Jakiekolwiek rozważania mają sens, dla konkretnego przypadku i schematu połączenia czujnika.

I  masz rację, ja nie zaglądałem nawet do dokumentacji zakładając że w poście są prawidłowe dane. Ten czujnik pobiera <15mA wg dokumentacji.

NodeMcu z Wifi aktywnym w "piku" potrafi pobrać i 300mA + przetwornica. Mieścimy się w 350mA.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.