Skocz do zawartości

maro1977pl

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Po mojemu mógłbyś skrócić w programie te opóźnienia - co najmniej o połowę. Ogólnie fajna platforma do nauki, ba, nawet bardzo fajna 🙂 Krańcówki zamieniłbym na cyfrowe sharpy, co prawda nie są zbyt tanie (minimum 28zł/szt) lub przynajmniej fototranzystory + diody ir. Skoro radzisz sobie cłkiem nieźle z wytrawianiem płytek itd, może fajnie byłoby pokusić się o bootloader na usb (usbasploader, projekt metaboard może być pomocny) - wtedy programatora używałbyś tylko raz, potem już tylko usb 🙂 Mógłbyś podać linka do tego modułu? Zajmowałeś się wcześniej elektroniką (lutowanie małych smd wskazuje na to, że tak)? Skąd masz gąsienice (pewnie zabawka, jeśli nie, to możesz podać źródło)?

Link do komentarza
Share on other sites

^ Autor postu napisał, że gąsienice pochodza z zabawki 🙂

A plytka w SMD kupiona w AVT 🙂

Wracajac do tematu gratuluje konstrukcji 🙂 Wykonanie estetyczne, plytka widzę, że się udała bez podtrawien. Nie spodziewałbym się, że te malutkie serwa za 12 zł są takie dobre - a jednak widać na filmiku, że radzą sobie całkiem dobrze.

Link do komentarza
Share on other sites

Jakie czujniki planujesz dodać w późniejszym etapie prac 😉?

Jak widać na filmiku przydałoby się też dodać jakiś czujnik z tyłu.

Jak na pierwszą konstrukcje to wszystko bardzo ładnie wyszło 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam.

Dzięki za zainteresowanie.

Co do programu. Tak jak mówiłem to na razie tylko prototyp.

Opóźnienia są faktycznie duże ale na start wystarczy - nawet nie dałem pełnego spida na koła - a całkiem nie źle śmiga na maxa - tylny zderzak też będzie.

Wcześniej zajmowałem się elektronika i poskładałem kilka projektów ale to w większości pajączki albo płytki trawione jeszcze w kwasie solnym - stara metoda (ścieżki malowałem farbą na laminacie).

Na prośbę zamieszczam link do modułu:

MODUŁ ATMEGA8 AVT .

Gąsienice mam od zabawki kupionej na allegro dla syna (długo go namawiałem go na rozmontowanie zabawki) WALL-e, naprawdę nie źle się spisuje:

ZABAWKA

Co do rozbudowy planuje a właściwie mam już zaprojektowaną płytkę na czujniki składające się z dwóch oddzielnych podzespołów:

1. wykrywanie linii z wykorzystaniem czujników: QRD1114

2. zastosowanie dalmierza zbudowanego na bazie odbiornika IR TSOP1736 i nadajnika LD271

Link do komentarza
Share on other sites

O, widzę, ze znowu tandem dioda ir - tsop. Może Cię zainteresować ten temat: https://www.forbot.pl/forum/topics46/czujnik-odleglosci-attiny13-schemat-i-program-vt3172.htm

Dosłownie przed chwilą dość wyczerpująco opisałem tam nieco informacji na ten temat, jak i n a temat innego czujnika. Myślę, też, że jedna 271 to będzie za mało, zastosowałbym ze dwie na kanał.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołączam się do gratulacji - zwłaszcza podoba mi się układ jezdny, już rozpocząłem poszukiwania takich zabawek 😉

Czy zastosowałeś diody zabezpieczające przy mostku?

I mała rada - nie wiem jakie są Twoje doświadczenia w dziedzinie elektroniki, ale lepiej rozwijać w sobie nawyki prowadzenia ścieżek pod kątem rozwartym zamiast prostego, choć przy takich częstotliwościach to czyste czepialstwo z mojej strony 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

O, widzę, ze znowu tandem dioda ir - tsop. Może Cię zainteresować ten temat: http://www.forbot.pl/f...gram-vt3172.htm
Dosłownie przed chwilą dość wyczerpująco opisałem tam nieco informacji na ten temat, jak i n a temat innego czujnika. Myślę, też, że jedna 271 to będzie za mało, zastosowałbym ze dwie na kanał.

Co do IR tak 3 kanały. Zastanawiałem się nad SHARPAMI ale to prawie 150zł na 3 kanały.

Czy zastosowałeś diody zabezpieczające przy mostku?

Tak 8 diodek BYV26E (szybkie)!

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zależy do czego.

W minisumo może być mało, ale np. do linefollowera będzie aż nadto. Do takiego odbijania jeden może być, ale im więcej, tym więcej możliwości 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi mi o czujnik odbicia od przeszkody ale nie chce stosować kolejnego serwa. Widziałem wiele zastosowań i rozwiązań ale interesuje mnie najprostsze tylko jeden czujnik SHARPA na stałe na przedzie pojazdu i czujnik zderzeniowy na tyle.

Co wy ma to?

Link do komentarza
Share on other sites

Jeden czujnik z przodu to trochę mało, nie będziesz wiedział czy zderzenie nastąpiło z prawej czy z lewej. Chyba, że zrobisz jakiś sonar, czyli umieścisz czujnik na servie.

Zamiast drogiego sharp'a może lepiej zrobić dwa czujniki na TSOP'ach (zasięg ~30cm) 😉?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jeden czujnik z przodu to trochę mało, nie będziesz wiedział czy zderzenie nastąpiło z prawej czy z lewej. Chyba, że zrobisz jakiś sonar, czyli umieścisz czujnik na servie.

Zamiast drogiego sharp'a może lepiej zrobić dwa czujniki na TSOP'ach (zasięg ~30cm) 😉?

Więc postanowiłem zbudować dalmierz na bazie odbiornika IR 3 x TSOP1736 i nadajnika 3 x LD271. Będzie to o wiele tańsze od 3 SHARP.

Dzięki

Link do komentarza
Share on other sites

Ja ze swojej strony mocno sugerowałbym 2 diody ir na kanał. Jeżeli nośną generowałbyś na uc, to jest taka ciekawa opcja, można 'mierzyć odległość' za ich pomocą (w zasadzie to regulować programowo czułość) - Zwiększając/zmniejszając częstotliwość odbiornik staje się mniej czuły. Jest to pokazane w charakterystyce czujnika.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja ze swojej strony mocno sugerowałbym 2 diody ir na kanał. Jeżeli nośną generowałbyś na uc, to jest taka ciekawa opcja, można 'mierzyć odległość' za ich pomocą (w zasadzie to regulować programowo czułość) - Zwiększając/zmniejszając częstotliwość odbiornik staje się mniej czuły. Jest to pokazane w charakterystyce czujnika.

Mógłbyś podać przykład kodu w BASCOM jak sterować tą czułością ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.