Skocz do zawartości

Dobór baterii Li-pol do robota


grzegorz_dioda

Pomocna odpowiedź

Mój robot minisumo podczas jazdy pobiera 1600-1700 mAh. Ze względu na wagę baterii chce zakupić pakiety 11.1 V o pojemności 1200 mAh - 81g (1500 - 118g: za dużo), jest to maksymalna dla mnie waga. Wiem że napewno bateria o mniejszej pojemności szybciej się rozładuje, ale chciałem się zapytać czy cały układ pobierający 1600-1700 mAh będzie tak samo wydajny jak pobierający 1200 mAh w tym samym czasie(chciałbym usłyszeć odpowiedź kogoś z doświadczeniem, kto zastosował mniejszą pojemność baterii w układzie od ilości prądu faktycznie pobieranego). Drugie pytanie czy sprawdzał ktoś wytrzymałość silników: http://mobot.pl/index.php?site=products&type=873&details=7779 przy napięciu 11.1 V(gdzie napięcie znamionowe wynosi 6V). I ostatnie co do napięcia znamionowego podawanego przez producenta: np. napięcie znamionowe 6V oznacza napięcie mierzone przed podłączeniem silnika czy napięcie mierzone przy podłączyonym silnika(z doświadczenia napięcie po podłączeniu silnika spada o 1V)?

Link do komentarza
Share on other sites

Pakiety li-pol mają bardzo dużą wydajność prądową, pakiet o pojemności 1200mAh jest w stanie oddawać ciągle 20-30C (w zależności od producenta) czyli w tym przypadku taki pakiet będzie mógł oddać prąd o wartości 24-36A, co jest wartością nie małą. Ale taka pojemność wystarczy na pobór prądu 1A przez około godzinę, co w zasadzie powoduje, że podczas kilku, kilkunastu walk nie będziesz musiał ładować akumulatorka, ale za to gdy już się rozładuje, będziesz go musiał dość długo ładować i to dużymi prądami.

Zaletą li-poli jest to, że mogą oddać bardzo duży prąd z niewielkiej pojemności, więc według mnie lepiej jest kupić nawet 3 pakiety o pojemności 400-500mAh (przy 20C taki akumulatorek da 8-10A) i używać ich wymiennie niż jednego dużego 1200mAh.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam, napiszę tutaj żeby nie robić nowego tematu bo sprawa bardzo podbna,
zrobiłem 1 robota, Waldka na podstawie schematu Jamtex'a z lekkimi zmianami (bez diod). Planuje zająć się takimi właśnie prostymi robotami, line follower, linefollower+swiatlolub itp. I tu jest pytanie: czy ten pakiet podoła i ile mniej więcej wytrzyma minut, silniczki wyciągnięte z CD-ROMu. http://sklep.modelarnia.pl/index.php?p3695,pakiet-lipol-360-mah-7-4-v-25c-energypower

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Poboru nie sprawdzałem, miernik z domu wezme dopiero na swieta..., ładowarki nie mam jeszcze, mam możliwość kupienia ładowarki używanej i stąd zainteresowanie li-pol, jeśli jednak nie udało by mi się jej kupić to http://sklep.modelarnia.pl/index.php?p1549,ladowarka-ek2-0851-000152-esky tutaj chyba też jest pasująca i zestaw wychodzi dość tanio jak na pakiet lipol. Chyba że znacie tańszą alternatywę która posłuży mi do podstawowych robotów. zależy mi żeby pakiet starczał na ponad 1h bez potrzeby ładowania. a pojedyncze akumulatorki nimh jakoś mnie nie przekonują. szczególnie po znalezieniu tej promocji

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

o obchodzeniu i zasadach "bezpieczenstwa" już czytałem pare artykułów z informacjami typu "4,2v na cele" czyli jakie są bezpieczne parametry ładowania "nie ladujemy spuchnietych itp." i użytkowania, zaliczylem tez temat "kazdy akumulator to bomba", nie zamierzam korzystać non stop z aku, max 1-2 minuty w celach testów więc nad przegrzewaniem się będę mógł czuwać. Skonczylem profil elektrotechniczny i jakąś tam wiedze mam jednak było to X lat temu i niestety wiekszosc informacji uszła z głowy. ta uzywana ladowarka jest pewna bo od znajomego ktory konczy przygode z malymi pakietami 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok dzięki za podpowiedzi, sprawdzę dzisiaj jak będzie się sprawować bateria od starego tel (i tak pakiety modelarskie bardziej mnie przekonują, w końcu do tego zostały stworzone 🙂), tylko ze 3,6V moze być za mało, najwyzej dokupie jedną i jakis stabilizator.

Link do komentarza
Share on other sites

@Armir: moim zdaniem warto. Z elektroniką zabezpieczajaca sa bezpieczne, a wydajność prądowa starczy do dwóch silniczków od CD ROM. A bez elektroniki mają wydajność prądową wystaczającą nawet do serw. Zasilam z takich minisumo i mocy ani pojemności mu nie brakuje.

Link do komentarza
Share on other sites

Zasilam z takich minisumo i mocy ani pojemności mu nie brakuje.

Prawdopodobnie posiadasz akumulatorki nieoryginalne, więc prawdopodobnie nie są one zbyt dobrej jakości, dlatego pozwalają na pobór większego prądu. Akumulatorki z telefonów mają większą rezystancję wewnętrzną aby zmniejszyć wpływ samorozładowania.

Link do komentarza
Share on other sites

A tutaj ciekawostka: przez rok leżenia robota w kartonie straciły bardzo niewiele jeśli chodzi o stopień naładowania. Poza tym co ma piernik do wiatraka? W telefonie jeśli jest dobry i nie pobiera dużo prądu, bateria starczy na 7 dni (takich na 10 dni już chyba nie produkują), jaki wpływ ma niby mieć prąd samorozładowania? Jego ograniczanie może co najwyżej wydłużyć czas pracy telefonu o ułamek promila.

Oczywiście nie mają one takiej wydajności prądowej jak modelarskie Lipo, ale szczerze: widzieliście robota mobilnego który rozładowuje akumulator w 4 minuty? Tylko niektóre sumo/minisumo tak mają - i to tylko te, które mają za mały akumulator do silników - albo ze względu na ciężar/miejsce, albo ze względu na mało wydajne lub źle dobrane silniki.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.