Skocz do zawartości

Kwalifikacje zawodowe pomiar rezystancji w układzie.


piotr432

Pomocna odpowiedź

Siemka, ogólnie nie jestem uczniem technikum jednak praktyki w zakładzie uświadomiły mnie, ze muszę się podciągnąć trochę z automatyki przemysłowej. Co robię też przez przeglądanie testów zawodowych najczęściej na technika mechatronika i  właśnie z tym jest problem. (Jestem na AiR ale na mech wydziale ). Chciałbym się zapytać odnośnie podanego zadania czy dobrze rozumiem to co się dzieje w tym układzie. Zwłaszcza w S0:2-S1:3 , S1:3-S1:4; K1:A1 -K2[tu chyba powinno być K1]:A2. 
S0:2-S1:3 - rezystancja równa zero oznaczałoby to, że prąd w danej części nie jest ograniczony 
S1:3-S1:4 - rezystancja równa nieskończoność oznaczałoby to, że mamy przerwę w obwodzie 
K1:A1 -K2:A2 - wynika rezystancji wynika z uzwojenia cewki stycznika 
 

3925a7776d6b1928921d827f81b6227a.png

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

To ja ci powiem, tak. Rok wcześniej niż ja kończyłem technikum, zrobiono na egzaminie końcowym "chamstwo", że poprawną odpowiedzią do podobnego zadnia, oczywiście po przepisaniu kilometra tabelek i wyników był ?? cytuję:

"Urządzenie jest w pełni sprawne, przyczyną usterki/problemu jest brak podłączenia zasilania. Należy włożyć wtyczkę do gniada zasilania."

Ów urządzeniem był bodaj przenośnik taśmowy. Poprawnie na cały rocznik odpowiedziały tylko 2 osoby, reszta albo nie doszła do tego, albo przyjęła, że odpowiedz jest taka oczywista że nie możliwa na egzaminie.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@BlackJack, z ciekawości, który rocznik? Wnioskuję (wcześniej były prace praktyczne), że stosunkowo nieodległy, kilkanaście lat temu? Z tą odpowiedzią mnie zaskoczyłeś 😄

@piotr432, zgadza się, K2 to literówka, powinno być K1, bo tylko takie jest na schemacie. Mniej więcej dobrze rozumiesz, 0 w tabelce oznacza zwarcie, czyli dwa punkty są połączone kablem. Nieskończoność oznacza przerwę w obwodzie. Natomiast wartość 212 oznacza, że mierzymy rezystancję cewki załączającej stycznik.Nie wiem, czy o to Ci chodzi, bo piszesz:

Dnia 9.08.2020 o 21:52, piotr432 napisał:

S0:2-S1:3 - rezystancja równa zero oznaczałoby to, że prąd w danej części nie jest ograniczony 

To znaczy wynik w tabelce to zaokrąglenie - oczywiście multimetr pokaże jakiś ułamek Ohma. Podobnie gdyby nie ta cewka i jej opór 212 Ohm, po zamknięciu S1 lub K1 mamy zwarcie na zasilaniu, prąd byłby bardzo duży, ale ograniczony jakąś częścią Ohma wynikającą z rezystancji kabli, więc to zero należy traktować "bardzo blisko zeru". Nie wiem, czy o to Ci chodziło?

BTW Ten schemat to wręcz kanon, najprostsze samopodtrzymanie stycznika na styku pomocniczym i dwóch przyciskach, NO i NC 😄

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.