Skocz do zawartości

Sterowanie mosfetem z mikrokontrolera.


KD93

Pomocna odpowiedź

Witam

Mam taki problem: muszę za pomocą AVR'a wystawiać zero i jedynkę logiczną na poziomie 0-24V. Zasilanie jest 24, z czego stabilizuję na 5V i tu nie ma problemu. W domu nie mam 24V zasilacza, więc próby przeprowadzam na 12V. Do "przepuszczania" tych 12V (a domyślnie 24V) wymyśliłem sobie mosfeta i tu mam problem. Mosfet do pełnego otwarcia potrzebuje 6-8V, czasem nawet 10V, a z uC mogę dać tylko 5V, i w efekcie tranzystor nie otwiera się w pełni i zamiast 12V mam 2,5V. Dodatkowo ograniczają mnie wymiary płytki, więc nie mogę dokładać zbyt wiele elementów w celu zwiększenia napięcia (znalazłem gdzieś taki schemat). Doczytałem, że istnieją tranzystory mosfet, które otwierają się w pełni już przy 5V, do układów logicznych, ale nie znam żadnych takich tranzystorów i nie wiem który będzie odpowiedni.

Czy ktoś jest w stanie zaproponować jakieś konkretne modele?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

szimon, to nie jest mosfet.

KD93, w nikompie są irlz44n za 2,5 zł, sam mam, używam i się dobrze sprawują. Podłączasz bezpośrednio do uC. Ten tranzystor jest Ci potrzebny do wystawiania 1/0 do tego sterownika co pisałeś ostatnio? Jeśli tak, to moze rzeczywiście lepiej byłoby zastosować zwykłego bipolara, spadek nie powinien wpłynąć na pracę układu.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

szimon, to nie jest mosfet.

Nigdzie nie pisałem, że to MOSFET. Chciał chłopak konwerter napięcia, to daję najprostszy. Napięciem 24V wysteruje się praktycznie każdego MOSa.

Link do komentarza
Share on other sites

A ile masz tych sygnałów do wysterowania...

Jak masz więcej niż jeden to rzeczywiście lepiej jest zastosować

układ 7406.

Ja stosowałem ten układ do komunikacji mojego US (na mega8)

z robotem przemysłowym w standardzie 0 - 24V

Jak chcesz to mogę przy okazji podrzucić Ci także układ konwertera

24 - 5 V.

Chociaż najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie układ z separacja galwaniczną

napięć za pomocą np transoptora (+ 4 rezystory).

Przy czym w tym przypadku częstotliwość graniczna może się trochę zmniejszyć...

Link do komentarza
Share on other sites

Bezpośrednio z uPC z Uz 5V możesz wysterować każdego MOS-a z niskim napięciem przejścia Ut. Np. z serii "L" ( od Low Ut ). Ale radziłbym dawać w szereg jakiś R, np. 100Ω. Polecony IRLZ44 ma pojemność wejściową Ciss ok. 3,3nF i bez tego R można skopać uPC.

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem polecony IRLZ44 nie najlepiej się nadaje. Nie wiem jaki schemat chcesz zastosować, ale najlepszym rozwiązaniem jest zaproponowane przez madman07-a. Czyli tranzystor npn, którym wysterujesz MOSFET. Wtedy nie jest potrzebny model "L". IRLZ44 się nie nadaje, bo potrzebny będzie MOSFET z kanałem P, a nie N.

Takie rozwiązanie sprawdzałem na 12V, działa bardzo dobrze.

Jeśli zastosujesz MOSFET z kanałem N, to obie części układu nie będą miały wspólnej masy. Może to być akceptowalne, i wtedy IRLZ44 nie stanowi problemu.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ok, to teraz pytanko:

-czy jako ten tranzystor bipolarny mogę użyć BC547 lub BC517?

-czy mogę teraz użyć zwykłego mosfeta BUZ11?

Bo IRLZ44 nie otwiera się w pełni przy napięciu na bramce 5V, z tego co pomierzyłem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.