Skocz do zawartości

"Gentoo Linux" czy ktoś z Was aktualnie używa + kilka pytań


FlyingDutch

Pomocna odpowiedź

Cześć,

z systemem operacyjnym Linux mam do czynienia dość długo (od 1997 roku gdy na partycji MS-DOS fat zainstalowałem sobie mini-dystrybucję "Monkey" a dwa miesiące później "RedHat'a"). Do 2003 roku używałem głównie "RedHat'a" (desktop) i "Debian'a" jako serwer sieciowy WWW w pracy. Na początku 2003-ciego roku trafiłem w sieci na dystrybucję "Gentoo Linux" (a właściwie meta-dystrybucję) i zakochałem się w niej. Wtedy na desktopie zainstalowałem sobie Gentoo ze "stage 1", czyli pobrałem pakiet z kompilatorem języka C i kilkoma narzędziami pozwalającymi zbudować ze źródeł cały system operacyjny. Przypominało to budowanie systemu Linux "from scratch", dzięki czemu można było sobie zbudować system operacyjny "szyty na miarę" (łącznie z jądrem systemu dostosowanym dla konkretnego sprzętu i potrzeb). Właśnie dlatego system "Gentoo Linux" jest nazywany meta-dystrybucją. Byłem pod wrażeniem jak szybko i niezawodnie pracuje system operacyjny Linux skompilowany ze źródeł z optymalizacją dla konkretnego procesora i sprzętu. "Gentoo Linux" posiadał własne repozytoria pakietów (narzędzie "Emerge"), ale nie były to pakiety binarne, ale źródłowe (źródła programów w językach C/C++) podobnie jak w Uniksie "Free BSD". Używałem Gentoo jako jedynej dystrybucji Linuxa na desktopie od roku 2003 do 2008 i byłem bardzo zadowolony. Potem w pracy  musiałem się przesiąść w pracy na sytemu Uniksowe "Solaris" i "HP-Unix". Przesiałem się na desktopie najpierw na "Ubuntu" a potem na "Mint'a", którego używam do dzisiaj. W 2012 brałem udział w tworzeniu systemu telekomunikacyjnego na zestawie z procesorem ARM - dokładnie na zestawie "CubieBoard 2".

https://botland.com.pl/pl/640-cubieboard?gclid=EAIaIQobChMI7dGYqa336wIVmMx3Ch1bvQmyEAAYASAAEgK2tfD_BwE

https://kamami.pl/cubieboard/205233-cubieboard-2.html

Wtedy utworzyłem na bazie "Gentoo Linux"  system szyty na miarę tego projektu (wersja Gentoo na procesory ARM) z jądrem dostosowanym do obsługi konkretnego sprzętu tele-komunikacyjnego i pakietami potrzebnymi do działania systemu (miedzy innymi. bibliotek "Boost" dla C++ i stosu "BlueZ"). Decyzja ta sprawdziła się bardzo dobrze i cały system działał szybko i niezawodnie.

Od tego czasu praktycznie nie używałem "Gentoo" (chroniczny brak czasu) . Chciałem zapytać, czy i dzisiaj "Gentoo Linux" jest równie dobrą dystrybucją jak kilka lat temu? Może macie jakieś doświadczenia z tym systemem, którymi moglibyście się podzielić? Wiem, że wprowadzono do "Gentoo" dużo nowości, jak np. "micro-kernele" (których nie zdążyłem jeszcze nigdy wypróbować.

Z chęcią bym poczytał waszych opinii o "Gentoo Linux" w dniu dzisiejszym.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.