kellyq Napisano Grudzień 30, 2020 Udostępnij Napisano Grudzień 30, 2020 Hej zastanawiam się czy jest jakiś prosty sposób żeby korzystać z pinów rx i tx jako zwykłe cyfrowe IO a zarazem nie stracić możliwości programowania układu. Można to niby zrobić na zworkach czyli odcinać wszystko inne od tych pinów. Jednak mnie by interesowało jakieś automatyczne rozwiązanie z cykl podpinam programator i o nic się nie martwię. Do tej pory zostawiałem te piny nie podpięte teraz w aktualnym projekcie walczę o każde wejście IO. Przydał by mi się jakiś "myk"
ethanak Grudzień 30, 2020 Udostępnij Grudzień 30, 2020 Wszystko zależy od tego, co tam podpinasz. Jeśli to np. przycisk (bez rezystora podciągającego) - w niczym to nie przeszkodzi, bo przecież tak naprawdę nic tam nie jest podłączone. A inne... cóż, po prostu spróbuj. 10 minut temu, kellyq napisał: w aktualnym projekcie walczę o każde wejście IO. Przydał by mi się jakiś "myk" Ten myk nazywa się np. PCF8574 - kosztem pinów A4 i A5 masz 8 linii we/wy na każdy podpięty układ.
kellyq Grudzień 30, 2020 Autor tematu Udostępnij Grudzień 30, 2020 PCF znam i używam. Chodziło mi raczej o jakieś automatyczne rozwiązanie że gdy podpinam programator to "odcina rx, tx od reszty obwodów. Taki jakby nastawnik kod ale elektronicznie sterowany (mini przekaźnik może???) Jest to dość kłopotliwe np. gdy programuję atmego i wyświetlacz nextion. Wtedy trzeba odpinać wszystko bo nextion komunikuje się z atmegą właśnie przez rx i tx. Jego też się programuje przez te piny.
ethanak Grudzień 30, 2020 Udostępnij Grudzień 30, 2020 Pytanie: jak wykryć podłączenie programatora? Jeśli programator podaje swoje zasilanie to nie ma problemu: przekaźnik i dioda.
kellyq Grudzień 30, 2020 Autor tematu Udostępnij Grudzień 30, 2020 Zasilanie z programatora, a np. zamiast przekaźnika można by użyć np klucz tranzystorowy z jakimś szybkim tranzystorem?
ethanak Grudzień 30, 2020 Udostępnij Grudzień 30, 2020 6 minut temu, kellyq napisał: zamiast przekaźnika można by użyć np klucz tranzystorowy To już szczegół. Mi chodzi o to, że podpięcie programatora podaje napięcie gdzieś gdzie go normalnie nie ma, i to jest sygnał dla przełącznika.
marek1707 Grudzień 30, 2020 Udostępnij Grudzień 30, 2020 Skoro przez RX/TX, to "programatorem" kolega nazywa chyba jakąś przejściówkę USB/UART_TTL bo jak inaczej miałby programować procka przez te piny. A skoro z USB, to mamy 5V. No chyba, że to jakiś konwerter z "prawdziwego" portu COM/RS232, który na nieszczęście jest zasilany np. z Vcc Arduino. Łopatologicznie, to przekaźnik z parą DPDT albo od biedy nawet tylko przełączanie dwóch linii TXD z komputera/wyświetlacza na jedno wejście RXD Arduino. Wtedy co prawda wyświetlacz widzi odpowiedzi bootloadera Arduino na komendy "programatora" (bo idą do obu odbiorców), ale może mu to nie zaszkodzi? Można też użyć pojedynczego 74LVC1G157 lub pełnego 74HC157 albo analogowego 74HC4052 albo - skoro UART jest "parkowany" w stanie wysokim - próbować zsumować na drucie bez żadnego przełączania. Wtedy dwie diody i opornik pullup robią za bramkę AND.
Pomocna odpowiedź
Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony
Utwórz konto w ~20 sekund!
Zarejestruj nowe konto, to proste!
Zarejestruj się »Zaloguj się
Posiadasz własne konto? Użyj go!
Zaloguj się »