Skocz do zawartości

Miarkownik elektryczny pieca sterowany zdalnie bądź automatycznie


xabro1

Pomocna odpowiedź

ja używam nodeMCU V3, od 2 lat jedna sztuka chodzi w okresie zimowym non stop, a dzisiaj złożyłem i oprogramowałem dwa kolejne egzemplarze, a dwa następne już czekają w kolejce. 

V3 wybrałem bo chodzą na sterownikach CH340, a te V2 podobno na innych sterownikach, na których są problemy. Nie weryfikowałem tego nijak poza netem. Aktualna cena w Polsce nodeMCU v3 to 15 zeta . Nie wybrzydzam. 

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, SOYER napisał:

V3 wybrałem bo chodzą na sterownikach CH340, a te V2 podobno na innych sterownikach

No dobrze, ale to dotyczy wyłącznie programowania pod Windows (Nie wiem jak Maki, ale Linux ma wszystkie potrzebne stery w kernelu). Nie używam NodeMCU (wolę "gołego" ESP-12E) więc z ciekawości pytam: są jakieś jeszcze różnice?

Link do komentarza
Share on other sites

Tyś szpec, jak to u nos godajom, ja nie za bardzo, więc wole nodeMCU bo mam wszystko w komplecie i nie muszę kombinować ze sprzętem. Dość mam główkowania przy programowaniu;) 

Dzisiaj na ten przykład podłączałem stare dht11 do nodemcu, połowa odczytów to nan... 😱 okazało się że coś tam nie pasi i do esp są inne biblioteki dla dht. Teraz już działa:) 

Trzy nodeMCU i arduino MEGA, pracują:

 

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

Wracając do mojej wcześniejszej wypowiedzi.

Czy zastanawiałeś się co się stanie gdy zabraknie prądu, a klapka się nie zamknie? W tedy temperatura w piecu będzie mogła samoistnie rosnąć. 

Zacięcie się mechanizmu w sumie może skutkować tym samym. 

Dla tego własnie powszechnie stosuje się w piecach zasypowych wentylator. jakakolwiek awaria zasilania, praktycznie skutkuje samoczynnym wygaszeniem, lub stłumieniem pieca.

Gdzie klapka/miarownik? np. na EC mamy w wentylatorach powietrza transportowego węgla z podajników. Ale tam jest 24h/dobę obsługa która w razie awarii napędu (a się zdarzają), jest w stanie zareagować. Jakie są problemy z tym?

Pomijając typowo mechaniczne typu zerwanie wału, łańcucha napędowego, najczęściej pada zadajnik pozycji otwarcia. Precyzja sterowania zależy, od precyzji mechaniki, luzów, oraz pośrednio precyzji kalibracji.

Reasumując. Miarownik jako tako sprawdza się dobrze, nawet świetnie, ale jest dosyć skomplikowany od strony konstrukcji, sterowania, i z czasem kapryśny (zużycie elementów). Największy problem to chyba, zapewnienie samoczynnego pewnego, bo to jest istotne w tym przypadku zamknięcia. teoretycznie może zapewnić to odpowiednia masa i konstrukcja, ale to też nie jest 100% pewne wbrew pozorom, bo wszechobecny w kotłowni pyl, potrafi z czasem unieruchomić wszystko.

To tyle, takich luźnych rozważań.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)
12 godzin temu, SOYER napisał:

V3 wybrałem bo chodzą na sterownikach CH340, a te V2 podobno na innych sterownikach, na których są problemy.

Na jednej aukcji z V2 w opisie było powiedziane że ta wersja jest lepsza, m.in. przez inny sterownik. No ale nie weryfikowałem tego tylko zapytałem tutaj, bo wiadomo jak to z opisem sprzedawcy.

9 godzin temu, BlackJack napisał:

Czy zastanawiałeś się co się stanie gdy zabraknie prądu, a klapka się nie zamknie? W tedy temperatura w piecu będzie mogła samoistnie rosnąć.

Tak jak pisałem wyżej, ten mechanizm ma być tylko wsparciem a nie całkowitym zastąpieniem mojej obecności przy piecu. Więc nie musi zamykać klapy, a nawet jakby to robił to i tak bym szedł się upewnić 😄

9 godzin temu, BlackJack napisał:

Zacięcie się mechanizmu w sumie może skutkować tym samym.

Dlatego przewidziałem też alarm od zbyt wysokiej temperatury. Można by też dać jakiś czujnik zamknięcia klapy, wtedy byłoby wiadomo czy faktycznie jest zamknięta.

9 godzin temu, BlackJack napisał:

Dla tego własnie powszechnie stosuje się w piecach zasypowych wentylator. jakakolwiek awaria zasilania, praktycznie skutkuje samoczynnym wygaszeniem, lub stłumieniem pieca.

Lub miarkownik ciągu, taki analogowy.

9 godzin temu, BlackJack napisał:

Największy problem to chyba, zapewnienie samoczynnego pewnego, bo to jest istotne w tym przypadku zamknięcia.

Akurat w przypadku zamknięcia serwo nie musi być precyzyjne, bo wystarczy zostawić mu zapas ruchu, gdzie w przedziale np. 0-10* linka ma luz, a dopiero od 11* zaczyna się napinać i klapkę unosić.

O samą precyzję pytałem w głównym poście, gdzie jeszcze nie myślałem o serwie a samym silniku.

 

Co do samej konstrukcji, jak to zasilić panowie? Bo dotychczas wiem tyle:

wstepny_schemat.png

Edytowano przez xabro1
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@xabro1 pomimo, że popieram Twój pęd do wiedzy i budowania ciekawych urządzeń, to uważam, to co napisałem w pierwszym poście w tym temacie. Budowa elektronicznie sterowanego miarkownika przez amatora, na dodatek z kolejną elektroniką pilnującą za wysokiej temperatury to proszenie się o kłopoty, łącznie z pożarem komina i domu. 

Proponuję zbuduj, na początek tan alarm który będzie Ci wysyłał info o temoeraturze z pieca, z powrotu, z CWU, temperature z instalacji, dodatkowe powiadomienie np. sms o o zbyt wysokiej temperaturze. 

Miarkownik zamów taki. Pewny, mechaniczny, bezpieczny.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 15.01.2021 o 09:00, SOYER napisał:

@xabro1 pomimo, że popieram Twój pęd do wiedzy i budowania ciekawych urządzeń, to uważam, to co napisałem w pierwszym poście w tym temacie. Budowa elektronicznie sterowanego miarkownika przez amatora, na dodatek z kolejną elektroniką pilnującą za wysokiej temperatury to proszenie się o kłopoty, łącznie z pożarem komina i domu. 

Proponuję zbuduj, na początek tan alarm który będzie Ci wysyłał info o temoeraturze z pieca, z powrotu, z CWU, temperature z instalacji, dodatkowe powiadomienie np. sms o o zbyt wysokiej temperaturze. 

Miarkownik zamów taki. Pewny, mechaniczny, bezpieczny.

Rozumiem Twoje obawy, lecz mimo wszystko chciałbym spróbować, przynajmniej w tym sezonie grzewczym. Gdy nie ma mnie w domu to nie pale w piecu, a gdybym gdzieś chciał wyskoczyć na godzinkę to wyłączyłbym ten sterownik, bo faktycznie jeśli coś by mu się pomieszało i otworzyłby klapę to mogłoby się źle skończyć.

Po sezonie wykorzystałbym ESP do innego projektu a w piecu zamontowałbym nowy miarkownik mechaniczny. Myślałem o tym już wcześniej, ale teraz w zimie nie chce mi się spuszczać wody z całej instalacji, a w lato chociaż się ta woda do czegoś przyda.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przemyślałem to jeszcze raz i jednak odpuszczę sobie ten projekt. Mimo to jestem ciekaw jakbyście rozwiązali zasilanie tego układu. Odpowiednio mocny zasilacz 5V, odseparowanie zasilania płytki od serwa diodą i stabilizator napięcia?

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.