Skocz do zawartości

Big Tech wczoraj i dziś, od nadziei do zagrożenia

Pomocna odpowiedź

Chętnie się dowiem w jaki sposób umiejętności programowania uchronią Cię przed wszechobecną inwigilacją? 

11 minut temu, SOYER napisał:

Wydaje mi sie, że dopiero uczymy się raczkować. 

Ja się spodziewam przejścia przez wiele maszyn przez Test Turinga w perspektywie 10 lat. W perspektywie następnych kilkudziesięciu, będą nami rządzić najpierw prymitywne, a potem coraz doskonalsze atrapy człowieka. 

1 minutę temu, SOYER napisał:

Chętnie się dowiem w jaki sposób umiejętności programowania uchronią Cię przed wszechobecną inwigilacją? 

Na przykład podmiana danych osobowych w cyfrowej bazie danych.

5 minut temu, Adder napisał:

Na przykład podmiana danych osobowych w cyfrowej bazie danych.

Po co, żeby lekarz myślał, że leczy kogoś innego? 

1 godzinę temu, SOYER napisał:

to napisałeś z zarzutem dla mnie, że temat nie techniczny

Nic takiego nie napisałem. Zarzut mam do braku konkretów. Za każdym razem jak coś napisałem, próbując uzupełnić luki najlepiej jak umiałem, to odpowiadasz, że to wcale nie o to ci chodziło. W końcu jak już cię zapędziłem do narożnika, to okazało się, że chodzi o reformowanie prawa podatkowego. A nie można było tak napisać od razu w pierwszym poście? Wtedy bym się nie wypowiadał — bo się nie znam — i oszczędziłoby to wszystkim czasu i nerwów.

Jeśli tylko poświęcisz nieco wysiłku żeby przeczytać temat, do którego podlinkowałeś, to możesz zauważyć, jeśli taka wola, że ostrzegam o nie do końca technicznym charakterze wątku w pierwszym zdaniu. Poza tym to, że tamten temat nie jest techniczny nie oznacza, że nie porusza tematów związanych z techniką — wręcz przeciwnie, dyskutujemy tam o technologiach przyszłości. Co oczywiście nie zmienia faktu, że temat o podatkach też byłby całkowicie na miejscu, jeśli tylko będzie wiadomo, że jest o podatkach, a nie okaże się to dopiero po trzech stronach dyskusji, w której dwie osoby próbują dociec o co ci chodzi jak na przesłuchaniu. Jest to mniej więcej tak przyjemne jak kanałowe bez znieczulenia.

(edytowany)

Adder nie odpowiefziałeś na pytanie

po co zmieniać swoje dane w bazie obywateli? Po to, żeby nie szukali Cię po prawdziwym nazwisku tylko podmienionym? Co za różnica czy będziesz Kowalski z peselem 007 czy Nowak z peselem 008, to będziesz ty... 

15 minut temu, deshipu napisał:

W końcu jak już cię zapędziłem do narożnika,

😂pochlebiasz sobie, nie wypada

15 minut temu, deshipu napisał:

że ostrzegam o nie do końca technicznym charakterze wątku

nie musisz, nazwa działu już to robi;) 

@deshipunaprawde jak nie wiesz o czym miała być dyskusja wróć do pierwszych postów w tym temacie, napisanych do trekera i ethanaka, nie ma tam nic o podatkach, a jest o tym o czym miala być rozmowa... Jeśli masz coś do napisania na ten temat, zapraszam do dyskusji, jeśli nadal chcesz udowadniać, że się do dyskusji z Tobą nie nadaję, to nie męcz się i dotrzymaj słowa, z poprzedniego postu. 

Edytowano przez SOYER
2 minuty temu, SOYER napisał:

Nie odpowiefziałeś na pytanie

po co zmieniać swoje dane w bazie obywateli? Po to, żeby nie szukali Cię po prawdziwym nazwisku tylko podmienionym? Co za różnica czy będziesz Kowalski z peselem 007 czy Nowak z peselem 008, to będziesz ty... 

Oj..oj..., po pierwsze podmienionym milion razy, bo tak działają maszyny (pytanie, ile razy potrafi "program inwigilacji" sprawdzać podmienione nazwiska, na pewno jest jakiś limit... sprzętowy, albo wynikający z ograniczenia wyobraźni programisty), a na końcu wskazującym na nazwisko nieistniejące. I co? Blue screen. Albo coś w tym rodzaju. Luk będzie wiele, bo zanim maszyn nie zaczną programować maszyny to wszystko będzie fasadą przeznaczoną do zarządzania " typową masą społeczną"

@Adderkto@Adderkto bedzie Cię szukał po nazwisku? Dzisiaj zostawia się tyle innych śladów, łącznie z twarzą, głosem i DNA, że musiałbyś się zakonspirować z laptopem w środku amazońskiej dżungli, a i tak nie wróżę powodzenia. 

Przed chwilą, SOYER napisał:

@Adderkto@Adderkto bedzie Cię szukał po nazwisku? Dzisiaj zostawia się tyle innych śladów, łącznie z twarzą, głosem i DNA, że musiałbyś się zakonspirować z laptopem w środku amazońskiej dżungli, a i tak nie wróżę powodzenia. 

Na maskę antymaska. 

Dawno tu nie zaglądałem a tu taki ciekawy wątek się pojawił.

Dnia 11.01.2021 o 19:29, SOYER napisał:

Jestem ciekaw waszego zapatrywania na aktualne działania firm gigantów. Orwell w pełnej krasie czy przesadzam? 

Ci co się interesowali prywatnością to wiedzą, że nic się nie zmieniło.
A jeżeli chodzi o regulacje prawem, to nie wiem co gorsze. Pomysły polityków czy korporacji. Każda strona zapewnia o tym, że interesuje ją moja prywatność, podczas gdy w rzeczywistości nic ich to nie interesuje.
Regulacje prawne są przydatne... niestety większość z nich jest bezsensowna.

Tak w rzeczywistości to żadna ze stron nie interesuje się użytkownikiem. Korporacje interesuje zysk z danych generowanych przez użytkowników. Rząd interesuje się danymi do sondaży, poparcia, etc. Nigdy użytkownikiem.

A jeżeli chodzi o ostatni ban Twittera. Jeżeli złamał ToS, nie ma problemu (nie wiem czy złamał, nie czytałem ToS Twittera). Problem jest wtedy gdy ToS nie zostały złamane lub są sprawdzane stronniczo.

16 godzin temu, SOYER napisał:

Dzisiaj zostawia się tyle innych śladów, łącznie z twarzą, głosem i DNA, że musiałbyś się zakonspirować z laptopem w środku amazońskiej dżungli, a i tak nie wróżę powodzenia

Nie mogę teraz tego znaleźć, ale jest taki obrazek z xkcd:
Google oferuje prywatność: w dżungli bez internetu i wrócić do społeczeństwa można po wyrażeniu zgody na śledzenie.

TL:DR

Jedyną rzeczą która się zmieniła jest to, że więcej osób 'zauważyło', że coś się dzieje. Ale koniec końców nic z tym nikt nie zrobi ponieważ i tak wszyscy będą korzystać z Google, Facebook, Amazon(AWS), Microsoft(Windows/Azure).

3 minuty temu, Aiden_Pearce napisał:

Problem jest wtedy gdy ToS

3 minuty temu, Aiden_Pearce napisał:

są sprawdzane stronniczo

widzę, że chociaż Ty zwróciłeś uwagę na sprawę zasadniczą, stronniczość, obłudę. Czekałem na taki post👍. Dotychczasowe głosy albo mówiły, że skoro prywatne to dowolność działań, albo, że żaden punkt regulaminu albo prawa nie został złamany więc o co chodzi... 

Moim zdaniem chodzi o stronniczości i obłudę w działaniu, czy jest się o co czepiać, moim zdaniem tak, ale pojawiają się zgoła odmienne głosy;) 

10 minut temu, Aiden_Pearce napisał:

Ale koniec końców nic z tym nikt nie zrobi ponieważ i tak wszyscy będą korzystać z Google, Facebook, Amazon(AWS), Microsoft(Windows/Azure).

Korzystać tak, może nie wszyscy ale większość, pytanie jest czy Państwa powinny pozwalać na samowolkę big techu, czy jednak próbować, udolnie czy nie, tą samowolkę cywilizować.

Może jest odwrotnie, może to by jesteśmy współcześni barbarzyńcy których trzeba pilnować i mieć nad nimi kontrolę, by nie narobili głupstw. 

11 minut temu, SOYER napisał:

Dotychczasowe głosy albo mówiły, że skoro prywatne to dowolność działań, albo, że żaden punkt regulaminu albo prawa nie został złamany więc o co chodzi... 

Z tym się zgadzam. Ale jeżeli ustalam sobie w domu zasadę, że każdego co pali wyrzucam a zostawiam Tomka bo go lubię choć pali, to coś jest nie tak.
ToS jest po to aby go przestrzegać. I jeżeli używam usługi mającej ToS i zostanę z niej wykluczony bo go złamałem to nie powinienem na ten fakt narzekać.
Nie mam pretensji do żadnej firmy, że ma słabą moderację bo często ciężko stwierdzić czy to już podpada pod wykroczenie czy nie a użytkowników jest sporo.
Ten film dobrze oddaje mój punkt widzenia.

16 minut temu, SOYER napisał:

Korzystać tak, może nie wszyscy ale większość, pytanie jest czy Państwa powinny pozwalać na samowolkę big techu, czy jednak próbować, udolnie czy nie, tą samowolkę cywilizować.

Jestem przeciwny pozwalaniu Państw na samowolkę. W mojej opinii RODO to jest jeden z lepszych pomysłów jeżeli chodzi o prywatność.

Niestety jestem bardziej przeciwny ingerencji Państw w technologię. Bo jeżeli cywilizacja samowolki ma wyglądać tak jak obecne pomysły pokazują to ja dziękuję.
Dygresja: Twitter podlega prawu USA. Pozywa się go na terenie USA i prawo polskie nie ma nic do rzeczy.
Czasami lepiej zostawić kałużę niż zrobić morze.

26 minut temu, SOYER napisał:

Może jest odwrotnie, może to by jesteśmy współcześni barbarzyńcy których trzeba pilnować i mieć nad nimi kontrolę, by nie narobili głupstw. 

Tym podobno miało się zajmować państwo (wg. umowy społecznej). A chciałbym tylko przypomnieć, że 1984 mówi nie o korporacjach ale o państwach. O ironio.
Równie dużym zagrożeniem jak BigTech jest fakt że znajduje się on na terenie USA. Kraju, który... ma gdzieś prywatność obywateli.

16 minut temu, Aiden_Pearce napisał:

jeżeli używam usługi mającej ToS i zostanę z niej wykluczony bo go złamałem to nie powinienem na ten fakt narzekać.

100/100

17 minut temu, Aiden_Pearce napisał:

że ma słabą moderację bo często ciężko stwierdzić czy to już podpada pod wykroczenie czy nie a użytkowników jest sporo.

ale wydaje się, że problemem nie jest słaba moderacja(która często jest wymówką), a moderacja stronnicza. 

19 minut temu, Aiden_Pearce napisał:

Jestem przeciwny pozwalaniu Państw na samowolkę. W mojej opinii RODO to jest jeden z lepszych pomysłów jeżeli chodzi o prywatność.

90/100 pomysł tak, gorzej z wykonaniem;) 

20 minut temu, Aiden_Pearce napisał:

Twitter podlega prawu USA. Pozywa się go na terenie USA i prawo polskie nie ma nic do rzeczy

Jednak pytanie powraca, czy jeśli koncern chce działać na terenie jakiegoś Państwa to to Państwo ma prawo(obowiązek?) stawiać wymagania i je egzekwować czy nie powinno? 

24 minuty temu, Aiden_Pearce napisał:

Równie dużym zagrożeniem jak BigTech jest fakt że znajduje się on na terenie USA

Absolutnie nieprawda, w USA owszem działa wiele ponadnarodowych korporacji big tech, ale nie zapominaj o ogromnych big data w rękach chińskich, koreańskich itd. 

26 minut temu, Aiden_Pearce napisał:

USA. Kraju, który... ma gdzieś prywatność obywateli.

Tu też USA nie są ani wyjątkiem, ani prekursorem. 

8 minut temu, SOYER napisał:

ale wydaje się, że problemem nie jest słaba moderacja(która często jest wymówką), a moderacja stronnicza. 

Tu jest problem. Jak odróżnić moderację od moderacji stronniczej? Czy pominięcie użytkownika B który złamał ToS jest stronnicze? Jeżeli tak to jak tego dowieść?

10 minut temu, SOYER napisał:

90/100 pomysł tak, gorzej z wykonaniem;) 

Jak to często bywa w rzeczywistości.

10 minut temu, SOYER napisał:

Jednak pytanie powraca, czy jeśli koncern chce działać na terenie jakiegoś Państwa to to Państwo ma prawo(obowiązek?) stawiać wymagania i je egzekwować czy nie powinno? 

Nie prawo/obowiązek a możliwość. I stawia. A np. Facebook je ignoruje i płaci kary. I mam wrażenie, że naiwnie sądzisz, że Państwo interesuje się dobrem użytkownika platformy.

14 minut temu, SOYER napisał:

ale nie zapominaj o ogromnych big data w rękach chińskich, koreańskich itd. 

Fair.

14 minut temu, SOYER napisał:

Tu też USA nie są ani wyjątkiem, ani prekursorem. 

Nie twierdzę, że są. Choć to mogło tak zabrzmieć. Chodzi mi raczej o to, że cztery najbardziej wypływowe korporacje mają siedziby na terenie USA. Co jak sądzę kraj ten wykorzystuje. (Nie mówię, że inne tego nie robią.)

Świat obecnie zmierza w kierunku, który mi osobiście nie pasuje. I zanim się obejrzymy będziemy mieli systemy inwigilacji niczym w Watch_Dogs (lub Chinach jak ktoś woli bardziej realne przykłady). Dobra... może nie aż tak szybko. Ale jak dla mnie za szybko.

(edytowany)
30 minut temu, Aiden_Pearce napisał:

Jak odróżnić moderację od moderacji stronniczej

Odróżnić można bardzo łatwo, choć i tutaj jak wszędzie każdy ma nieortodoksyjne podejście do faktów i prawdy, jak zwykle ile ludzi tyle racji. Wygrywał będzie silniejszy, zawsze tak było i będzie. 

Jeżeli tak to jak tego dowieść?

Dowieść też łatwo, że ktoś łamie własny albo cudzy regulamin, pytanie jak i czy w ogóle da się go zmusić do jego stosowania, albo jak i czy w ogóle go za to ukarać. Często gęsto: nie da się. 

Państwo interesuje się

nie Państwo, a ludzie nim rządzący. Ci są różni. 

Co jak sądzę kraj ten wykorzystuje. (Nie mówię, że inne tego nie robią.)

Dokładnie, dlatego uważałem, że Twoje wyróżnienie akurat Stanów było odrobinę nieuzasadnione. 

Świat obecnie zmierza w kierunku, który mi osobiście nie pasuje

Od wieków wszyscy tak mówią i piszą;), pomijając rewolucjonistów, którzy zawsze twierdzą, że teraz to już będzie raj na ziemi. 

niczym w Watch_Dogs 

nie grałem... 

Dobra... może nie aż tak szybko.

Szybko, szybko😁

Edytowano przez SOYER
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay