Skocz do zawartości

Big Tech wczoraj i dziś, od nadziei do zagrożenia


SOYER

Pomocna odpowiedź

@SOYER temat na pewno ciekawy, warto obserwować. Jednak raczej nigdy się nie dowiemy co tam dokładnie się dzieje 😉 Może cenzura, może interesy polityków, a może zwyczajnie korporacje próbują walczyć ze swoją przyszłą konkurencją (Parler).

Link do komentarza
Share on other sites

10 minut temu, Treker napisał:

Może cenzura

😲może?? 

 

10 minut temu, Treker napisał:

a może zwyczajnie korporacje próbują walczyć ze swoją przyszłą konkurencją

zwyczajnie😵?? 

@Treker Ty na poważnie, czy próbujesz dyskusję rozkręcić i nas podpuszczasz. 

Czytałem ostatnio fajne porównanie, wyobrażasz sobie żeby 20-25 lat temu , potentat wtedy AT&T, któregoś dnia postanowił, że od dzisiaj nie łączy rozmów od i do jakiejś grupy ludzi, bo AT&T się nie podoba sposób widzenia świata przez tych klientów. 

Pomyślałeś o tym, że biznes który tyle lat budujesz, może za tydzień zniknąć z przeglądarki googla. Mówisz nie możliwe, bo nie zajmujesz się wrażliwymi tematami? 

A jakie to wrażliwe? Czy tematy co są dzisiaj "wrażliwe" , "delikatne", “ważne", "oczysiste" były też takie 5 lat temu? 

25 minut temu, Treker napisał:

warto obserwować

😱serio? 

Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, SOYER napisał:

zwyczajnie😵?? 

Pisałem to w takim sensie, że może "tylko" zwyczajnie zwalczają biznesową konkurencję, a ich działania nie mają podłoża politycznego. Ten fragment był w kontekście blokady nowej sieci społecznościowej, która chwilowo zyskiwała na popularności (i nadal to robi). Tym ruchem zrobili im właściwie tylko świetną reklamę, więc efekt raczej odwrotny.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

35 minut temu, SOYER napisał:

może za tydzień zniknąć z przeglądarki googla.

Przeglądarki czy wyszukiwarki?

Bo z wyszukiwarki często-gęsto znikają różne rzeczy, z reguły jest to działanie niezamierzone (błędy w algorytmach - np. niedawno google zaliczył całkiem niewinny masaż rehabilitacyjny do kategorii erotyki, ale dało się to odkręcić) lub efekt działania tzw. "fachowców SEO" (kiedy witryna zamiast na pierwszą pozycję wędruje na setną stronę  a stamtąd to już ciężko wyleźć). Nie mówię tu o treściach naruszających prawo, bo do tego chyba nikt pretensji nie ma. A próba nałożenia jakiejś politycznej cenzury miałaby raczej fatalne skutki - utrata wiarygodności, gdy obok czai się konkurencja (Bing, Yandex, Baidu) to chyba nic miłego...

Oczywiście - są kompromisy. Ale są raczej wynikiem jawnych czy niejawnych umów z rządami różnych państw, których rządy nie życzą sobie wyświetlania wyników dla nich niewygodnych i jedynie pod warunkiem odfiltrowania tych wyników mogą zgodzić się na zaistnienie wyszukiwarki w danym państwie.

Natomiast przeglądarki... doskonale mogę sobie wyobrazić Chrome który odmawia wyświetlenia jakiejś witryny. Tylko że to też ma takie krótkie nogi, bo to już nie czasy, kiedy rządził IE a jedyną alternatywą (o ile to można było alternatywą nazwać) był kulejący Netscape.

No i trzeba wziąć pod uwagę, że korporacje-giganty mają gdzieś politykę bo w razie konieczności każdego można albo kupić, albo w mniej lub bardziej niedelikatny sposób usunąć z przeszkadzającego stanowiska. Im zależy na kasie. A na polityce kasy się nie zrobi (uprzedzając ewentualne próby dyskusji z podawaniem różnych ciekawych przykładów włącznie: robienie przekrętów to nie jest robienie kasy tylko zwyczajne złodziejstwo wystarczające dla jednostek).

Tyle forbotourlopowych przemyśleń 🙂

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
2 godziny temu, Treker napisał:

zrobili im właściwie tylko świetną reklamę,

piszesz o parlerze? Przecież google usunęło go ze sklepu play, podobnie zrobił Amazon i Apple... 

oczywiście możesz go zainstalować pod warunkiem, że nie korzystasz z OS apple lub android... 🤣

1 godzinę temu, ethanak napisał:

Przeglądarki czy wyszukiwarki

wyszukiwarki oczywiscie... 

biłem do tego, co już robi youtube czyli żadko usuwa treści(co za wyrozumiałość) ale za to nagminnie usuwa filmy ze swojej wyszukiwarki, musisz znać dokładny tytuł, a najlepiej mieć linka. 

1 godzinę temu, ethanak napisał:

Nie mówię tu o treściach naruszających prawo,

ale przecież nie tylko usuwają treści naruszające prawo, ale też takie które "nie są zgodne z wartościami firmy", to już się dzieje... 

 

1 godzinę temu, ethanak napisał:

próba nałożenia jakiejś politycznej cenzury

a jak nazwiesz odcięcie od social media prezydenta kraju, jakiekolwiek by się miało poglądy... 

 

1 godzinę temu, ethanak napisał:

czai się konkurencja

serio, ile procent rynku mają, wszystkie razem wzięte? i przy jakim wzroście zostaną wycięte z google i appla? 

 

1 godzinę temu, ethanak napisał:

korporacje-giganty mają gdzieś politykę

pełna zgoda, tylko to dobrze czy źle? 

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, SOYER napisał:

musisz znać dokładny tytuł, a najlepiej mieć linka.

Co świadczy tylko o tym, że wyszukiwarka YT jest do bani. Ostatnio nie mogłem znaleźć jednego filmiku, ale daleko mi do snucia teorii, jakoby Google miało coś przeciwko prezentowaniu różnych źródeł światła w teatrze cieni.

1 godzinę temu, SOYER napisał:

jak nazwiesz odcięcie od social media prezydenta kraju, jakiekolwiek by się miało poglądy

Prezydenta kraju czy może pana Jana Kowalskiego, pełniącego urząd prezydenta? To duża różnica. A w przypadku do którego pijesz nazwałbym to "uzasadnionym działaniem prewencyjnym". Nie sztuka wsadzić do paki chuligana który wybije szybę - trzeba tak zrobić żeby nie wybił.

1 godzinę temu, SOYER napisał:

serio, ile procent rynku mają, wszystkie razem wzięte?

Baidu w Chinach - 100%. Wiesz, taki mały, nie liczący się kraik...

Yandex w Rosji - nie znam dokładnych liczb, ale więcej niż Google. Drugi malutki kraik...

Co do Binga to sam wiesz - µS chciaby mieć 100% tylko jak zwykle im coś nie wychodzi.

1 godzinę temu, SOYER napisał:

i przy jakim wzroście zostaną wycięte z google i appla

A tego pytania to w ogóle nie rozumiem. Możesz jakoś to obrazowo wyjaśnić, jak Apple np. ma wyciąć Yandexa i z czego?

1 godzinę temu, SOYER napisał:
2 godziny temu, ethanak napisał:

korporacje-giganty mają gdzieś politykę

pełna zgoda, tylko to dobrze czy źle? 

Moim zdaniem dobrze - politycy są nieprzewidywalni, bankierzy wręcz przeciwnie.

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, SOYER napisał:
3 godziny temu, Treker napisał:

zrobili im właściwie tylko świetną reklamę,

piszesz o parlerze? Przecież google usunęło go ze sklepu play, podobnie zrobił Amazon i Apple...

Ale przecież o to od dawna jest wojna i Apple sobie usuwa co chce z tego swojego sklepiku, a często natychmiast potem wprowadza własną alternatywę. Ale nie, dopiero się zaczęło krzyczenie o wolność słowa jak usunęli nazistów. Kiedy przyszli po open source, nic nie mówiłem, w końcu nie tworzyłem open source?

Link do komentarza
Share on other sites

Wyprzedzając ewentualne przyszłe wydarzenia: bardzo proszę wszystkich o zachowanie umiarkowanego spokoju i merytoryczną dyskusję. Wszystkie posty, które będą wykraczały poza PPF będą usuwane.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
47 minut temu, ethanak napisał:

nazwałbym to "uzasadnionym działaniem prewencyjnym".

aaa, to wszystko wyjaśnia, po co sądy, domniemanie niewinności, udowodnienie winy, jak jakiś cenzor uzna, że to co mówisz może być w. g. niego niebezpieczne i zadziała prewencyjnie. Tak jak mówiłem Orwell kropka w kropkę. @ethanak Ty to na poważnie napisałeś?

47 minut temu, ethanak napisał:

ale daleko mi do snucia teorii, jakoby Google miało coś przeciwko prezentowaniu różnych źródeł światła w teatrze cieni.

nic nie napisałem, że YT wycina Twoje filmy, co nie oznacza, że YT nie wycina innych filmów, wykaż się odrobiną dociekliwości której zawsze się domagasz;) 

 

47 minut temu, ethanak napisał:

jak Apple np. ma wyciąć Yandexa i z czego?

tak jak wycięło parlela i innych:

 

45 minut temu, deshipu napisał:

Apple sobie usuwa co chce z tego swojego sklepiku, a często natychmiast potem wprowadza własną alternatywę

 

47 minut temu, ethanak napisał:

politycy są nieprzewidywalni, bankierzy wręcz przeciwnie

tylko, cały problem polega na tym, że szefowie big tech zdaje się przestali być bankierami, chyba gdzieś w okolicach 500mld dolarów wyceny firmy tej i tamej, uznali, że już pora pójść dalej i postanowili zostać kimś więcej... 

 

45 minut temu, deshipu napisał:

dopiero się zaczęło krzyczenie o wolność

krzyczenie się zaczeło przy ACTA, bo torrenty chcieli zamknąć, a porównywać tamtą sytuację z dzisiejszą to jak porównywać, za przeproszeniem, kondom do Zeppelina 😉

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

31 minut temu, SOYER napisał:

nic nie napisałem, że YT wycina Twoje filmy

A ja nie napisałem że to moje filmy - szukałem konkretnego filmu który wcześniej widziałem i który absolutnie nie został wycięty, tylko na tym czymś co YT nazywa "wyszukiwarką" ciężko cokolwiek znaleźć, a to już motyw do tworzenia teorii spiskowych.

34 minuty temu, SOYER napisał:

 

1 godzinę temu, ethanak napisał:

jak Apple np. ma wyciąć Yandexa i z czego?

tak jak wycięło parlela i innych:

 

O czym Ty w ogóle piszesz? Jakoś sobie nie wyobrażam, aby w aplowskim jajfonie nie można było wpisać do przeglądarki "yandex.ru", albo żeby po wpisaniu takiego adresu nie pokazała się strona Yandexu. Co dokładnie rozumiesz przez "wycinanie Yandexa i Baidu" bo chyba żyjemy w jakichś innych światach...

39 minut temu, SOYER napisał:

Ty to na poważnie napisałeś?

Tak. Operator/właściciel portalu społecznościowego nie blokuje prezydenta kraju Zulu Gula, tylko niejakiego Kowalskiego który rozpowszechnia treści sprzeczne z prawem/niebezpieczne/(tu wstaw parę jeszcze określeń), a który właśnie pełni funkcję prezydenta owego kraju. A jeśli owe treści mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie portalu (z wymiernym skutkiem w postaci zmniejszenia dochodów) to na miejscu owego operatora/właściciela też bym go zablokował, najchętniej razem z dalszą rodziną, kółkiem przyjaciół oraz kotem. Ów portal - może zapomniałeś - jest prywatną własnością jakiegoś tam pana (np. niejakiego Cukermana, wyznanie mojżeszowe) i ów pan może z nim zrobić co chce. A bana na takim portalu można dostać za różne rzeczy...

48 minut temu, SOYER napisał:

szefowie big tech zdaje się przestali być bankierami, chyba gdzieś w okolicach 500mld dolarów wyceny firmy tej i tamej, uznali, że już pora pójść dalej i postanowili zostać kimś więcej...

Co nie oznacza, że stali się nagle nieprzewidywalni (dopóki oczywiście obracają się cały czas w kręgu pieniędzy). Poza tym zauważ: jakiś tam pojedynczy krasnyj na roży multimiliarder może zostać politykiem, a nawet prezydentem jakiegoś Zulu Gula (co oznacza, że mu się kierunki pomyliły bo na tym się nie zarabia i powinien się trzymać swojej działki). Google prezydentem nie zostanie. A szkoda... bo może zamiast murów budowałby serwerownie 😉

 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
30 minut temu, ethanak napisał:

Jakoś sobie nie wyobrażam, aby w aplowskim jajfonie nie można było wpisać do przeglądarki "yandex.ru", albo żeby po wpisaniu takiego adresu nie pokazała się strona Yandexu.

to może popytaj Chińczyków i Rosjan, czy znajdą w swoich wyszukiwarkach i przeglądarkach, bez problemu wszystko czego szukają. Tu ni nie trzeba sobie wyobrażać, to się dzieje na zlecenie polityków i za zgodą big techu. 

 

30 minut temu, ethanak napisał:

A jeśli owe treści mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie portalu

Czyli jeśli kiedykolwiek Treker uzna, że BYĆ MOŻE popełnisz tu kiedyś jakąś myślozbrodnię, albo uzna, że właśnie ją popełniłeś, a Ty będziesz zdania, że nie ma racji, to machniesz ręką i powiesz jego prawo. Tak samo zrobisz więc, kiedy dostaniesz bana na YT, oraz kiedy bank w którym trzymasz pieniądze postanowi się podzielić Twoimi danymi.

Czy jednak uznasz, że dobrze, że istnieje prawo które zabrania PRYWATNYM właścicielom banków, takiego konstruowania umów by bezkarnie mogli handlować Twoimi danymi, albo zablokować Ci konto, bo uznali, że być może wspierasz nielubianego szwagra szefa banku. 

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, SOYER napisał:

to może popytaj Chińczyków i Rosjan, czy znajdą w swoich wyszukiwarkach i przeglądarkach, bez problemu wszystko czego szukają

Znów mam wrażenie że mówimy o różnych sprawach, przy czym Ty za każdym razem o innej.

Mówiliśmy o wycinaniu Yandexu przez Apple'a. Ty w odpowiedzi używasz argumentu z czapy (że niby u Ruskich Murzynów biją). Pytam po raz ostatni: co ma oznaczać owo wyrzynanie Yandexu przez Apple, i nie opowiadaj mi o sytuacji politycznej w Zimbabwe tylko prosto i jasno powiedz o co Ci chodziło i jak to Twoim zdaniem ma wyglądać. Konkretnie, Yandex i Apple, a nie Onet i Kreml.

Nota bene Yandex dużo lepiej indeksuje strony rosyjskojęzyczne niż Google, ale przy snuciu teorii spiskowych ten fakt można uznać za nieistotny i pominąć, prawda? To samo dotyczy Baidu i języka chińskiego...

A poza tym nieśmiało chciałbym przypomnieć, że zacząłeś od orwellowskiej wizji korporacji a jako argumentów używasz opisów sytuacji politycznej w pewnych krajach... coś tu, mocium panie, chyba jest nie tak jak tak?

Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, ethanak napisał:

Mówiliśmy o wycinaniu Yandexu przez Apple'a

Napisz proszę kiedy o tym pisałem

16 minut temu, ethanak napisał:

nie opowiadaj mi o sytuacji politycznej w Zimbabwe

albo o tym? 

17 minut temu, ethanak napisał:

a nie Onet i Kreml

albo o tym? 

 

17 minut temu, ethanak napisał:

Nota bene Yandex dużo lepiej indeksuje strony rosyjskojęzyczne niż Google,

albo o tym? 

 

18 minut temu, ethanak napisał:

poza tym nieśmiało chciałbym przypomnieć, że zacząłeś od orwellowskiej wizji korporacji

zgoda

18 minut temu, ethanak napisał:

a jako argumentów używasz opisów sytuacji politycznej

może jakiś cytat ze mnie? 

😁

Więc jak to jest z Twoim podejściem do prywatnych firm o które to podejście pytałem w poprzednim poście, bo nie mam jasnej sytuacji. 

Pamiętam jak kiedyś @deshipuprzy okazji dyskusji o głupocie robotów, potrafił mnie argumentami częściowo przekonać do weryfikacji mojego spojrzenia na temat. 

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, SOYER napisał:
28 minut temu, ethanak napisał:

Mówiliśmy o wycinaniu Yandexu przez Apple'a

Napisz proszę kiedy o tym pisałem

Ależ proszę:

4 godziny temu, SOYER napisał:

serio, ile procent rynku mają, wszystkie razem wzięte? i przy jakim wzroście zostaną wycięte z google i appla? 

To krasnoludki napisały?

4 minuty temu, SOYER napisał:
30 minut temu, ethanak napisał:

nie opowiadaj mi o sytuacji politycznej w Zimbabwe

albo o tym? 

O, tutaj:

44 minuty temu, SOYER napisał:

to może popytaj Chińczyków i Rosjan, czy znajdą w swoich wyszukiwarkach i przeglądarkach, bez problemu wszystko czego szukają.

 

5 minut temu, SOYER napisał:
30 minut temu, ethanak napisał:

a jako argumentów używasz opisów sytuacji politycznej

może jakiś cytat ze mnie? 

Patrz wyżej.

 

5 minut temu, SOYER napisał:

Więc jak to jest z Twoim podejściem do prywatnych firm o które to podejście pytałem w poprzednim poście, bo nie mam jasnej sytuacji. 

Rozróżniasz przypadek, kiedy prywatna firma świadczy pewne usługi obwarowane pewnymi konkretnymi zasadami dotyczącymi świadczenia owych usług i prawnie odpowiadająca za trzymanie się tych zasad (wspomniany przez Ciebie bank), a kiedy oferuje Ci możliwość używania swojego dzieła, według własnych zasad regulaminów i widzimisię (forum dyskusyjne gminy Chrzęskrzypały Wielkie prowadzone przez właściciela sklepu monopolowego na jego prywatnym serwerze)?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.