Skocz do zawartości

Raspberry Pico i nRF24L01+ - ktoś to ożenił?


ethanak

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Myślę o zrobieniu w domu monitoringu temperatury w kilku pokojach i na zewnątrz, ale nie chcę plątaniny kabli dlatego myślałem o takim wstępnym szkicu:

nadajniki: raspberry pi pico + nrf24l01 + DS18B20 + źródło zasilania (baterie),

odbiornik: raspberry pi 4 + nrf24l01 (jako odbiornik, chyba, że nie potrzebuję i mam wszystko w malinie),

W temacie jestem całkowicie zielony - od ok. 2 tygodniu jestem szczęśliwym posiadaczem kursu RPi, dlatego proszę o ewentualne spostrzeżenia, uwagi, bo jeszcze nic poza malinką i czujnikiem temperatury nie zakupiłem. Może coś można zrobić prościej.

PS. Zanim doczytałem, chciałem używać wbudowanego czujnika w pico, ale wtedy miałbym temperaturę płytki, a nie w pomieszczeniu 😛

Link do komentarza
Share on other sites

@krzysiek1985 to  lepszym i prostszym rozwiązaniem będzie esp32 i protokół esp-now...bez kabli i komplikacji, wystarczy że do maliny pi 4 prześlesz dane przez uart np. (jeśli pi 4 taki posiada) z esp32 który będzie odbiornikiem i będzie odbierał dane od innych ESP (nadajników) ESP ma dużo oszczędnych trybów uśpienia więc zasilanie z jednego ogniwa 18650 wystarczy na dlugo

Link do komentarza
Share on other sites

32 minuty temu, farmaceuta napisał:

lepszym i prostszym rozwiązaniem będzie esp32

Wystarczy ESP8266 - używam takiego zestawu (RPi <-> UART <-> ESP8266) w centralce i ESP8266 w satelitach.

Niestety, z przyczyn czysto technicznych nie da się zaimplementować esp-now bezpośrednio na malince.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

50 minut temu, ethanak napisał:

Niestety, z przyczyn czysto technicznych nie da się zaimplementować esp-now bezpośrednio na malince.

To akurat nie problem, jak sam wspomniałeś można przez uart puścić dane do maliny więc jedyny "problem" to dokupienie jednej sztuki ESP wiecej w roli odbiornika...i na cały dom plus podwórko zasięgu powinno styknąć...

Link do komentarza
Share on other sites

Przy okazji można jeszcze dwa druty podłączyć do GPIO0 i RST i można programować ESP w układzie bezpośrednio z malinki (albo wrzucic na ESP program wygenerowany na pececie).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.