Skocz do zawartości

Detekcja bierek na szachownicy


bamboo

Pomocna odpowiedź

 

Ciekawe jak to działa. Wygląda jakby naciskał pionki przed wykonaniem ruchu, ale w 2 minusie filmu jak przypadkiem przewraca się pion od skoku konia plansza nie piszczy. W komentarzach ludzie narzekają raczej na tą mechanikę przesuwania figur, a samo rozpoznawanie działa raczej dobrze. Może 300$ na reverse engineering? 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Po kilkukrotnym przewertowaniu internetu doszedłem do wniosku, że tagi RFID będą optymalnym rozwiązaniem, ponieważ:

- wystarczy dokleić okrągły tag pod każdą z bierek (https://hdwr.pl/pl/p/Naklejka-tag-RFID-25-mm-biala/540)
- umieścić pod każdym polem antenę i podłączyć je wszystkie do czytnika RFID

- to, która antena jest obsługiwana przez czytnik będzie ustalone za pomocą układu przypominającego macierz LED 8x8

- do obsługi ww. układu można użyć 2 muxów analogowych (arduino musi wtedy obsłużyć 2x3 pinów cyfrowych)

Pytanie nr 1 - czy anteny powinny mieć ustalony kształt, by nie zczytywać danych z innych pól?

Przyszła mi jeszcze do głowy możliwość podświetlania rgb każdego z pól, co popchnęło mnie do zrobienia wstępnego schematu jak w załącznikach.

Pytanie nr 2 - czy podejście do tematu jest dobre / czy istnieje znacznie prostszy sposób na zrealizowanie takich funkcjonalności?

Pytanie nr 3 - czy dostępne na rynku podzespoły pozwolą na stworzenie takiego układu w rozsądnej cenie z małym opóźnieniem?

W załączniku dołączam pliki wyeksportowane z https://www.falstad.com/circuit/circuitjs.html, gdzie tworzyłem ww. układy. Bardzo proszę o opinię dotyczącą takiego podejścia. 🙂

 

array.pdf field.pdf schematy.rar

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, myślę nad projektem, który umożliwiałby grę w szachy z komputerem. Pod fizyczną plansza poruszałby się magnes w dwóch osiach przesuwając bierki. Całą logikę gry i sterowanie chciałbym zaimplementować na arduino (na razie posiadam arduino Leonardo). Chciałbym zapytać bardziej doświadczonych w takich tematach użytkowników - jak zrealizować wysyłanie sygnału o tym, że człowiek ruszył daną bierka? Istnieje opcja 64. Czujników nacisku, ale może macie lepsze pomysły i powiedzmy - ekonomiczniejsze? Jak oceniacie stopień skomplikowania takiego projektu? Czy macie jakieś pomysły, które mogłyby pomóc w realizacji takiego projektu?(np realizacja przesuwania magnesu w dwóch osiach, przyciąganie bierki tylko jeśli chcemy ją przesunąć lub apropo programowania - czy arduino się nada do implementacji całej logiki gry w szachy i sterowania? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie, pozdrawiam! 

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

@Dakwaather scalam pytanie z identycznym tematem. Poza tym proponuję zapoznać z projektem, w którym autor używa czujników na bazie transoptoru:

Ogólnie to jest droga zabawa, sam miałem pomysł i chciałem wykorzystać czujniki halla firmy honeywell. Tu masz test czujników przy próbie złożenia matrycy:

image.thumb.png.98a745a9fbd5f2318b072dd1baf391b6.png

Poczytaj o tym - robisz matrycę, w węzłach czujniki z otwartym kolektorem/drenem i przesłuchujesz z zadaną częstotliwością. Są 3 typy czujników:

  • unipolarne,
  • bipolarne,
  • omnipolarne

i jeszcze niektóre są dwustanowe a inne mają otwarty kolektor. Wtedy zamiast 8x8 = 64 lini masz tylko 8+8+lini danych i 2 linie zasialnia.

Jak dobrze dobierzesz elementy to wyjdzie ładna, estetyczna szachownica. Tylko cena. 64 czujniki Halla to już koszt z 200zł. Manipulator XY do przesuwania pionków to trudna sprawa. Myślę że możesz szykować na te zabawe z 1000-1500zł.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.