Skocz do zawartości

Wybór podwozia dla robota oraz zapytanie o silniki


mateusz797

Pomocna odpowiedź

Cześć szukam obecnie jakiegoś podwozoa do robota na którym miały by sie znajdowac otwory zeby przymocować ramię. Zauważyłem ze w tych wiekszych podwoziach stosuje sie inne jakies silniki, pisze w opisie ze maja czujnik halla. Pytanie do Was. Czy takie silniki jak na zdj uruchamia sie tak samo jak w kursie arduino. W sensie mostek L298N

Podłączenia do wyjść ENA1, 2 In 1,2,3,4 oraz najpierw komendy zalaczenja pinow potem ustawienie jako wyjsc a potem stany na danym silniki oraz wypelnienie pwm od 0,255. Wyślę przykładowy program jakbym to napisal. Pytanie czy taki sam bedzie program jak na zdj na taki właśnie typ silników? Bo do poprzednich konstrukcji używałem Dc 6Vx 4 i działało. 

Screenshot_20210221-161130.jpgScreenshot_20210221-161118.jpgScreenshot_20210221-161632.jpgScreenshot_20210221-161625.jpg

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Dopóki są to zwykłe silniki DC (a te na pokazanym podwoziu są), to możesz je sterować swoim dotychczasowym sposobem: mostek, sygnały kierunków i PWM. Pytanie tylko, czy stary i w sumie beznadziejny układ L298 wystarczy do tych silników. Koniecznie dowiedz się o nich więcej (moc, prąd w czasie pracy i zatrzymania, napięcie), bo o ile co do zasady to jest OK (sterowanie prądem stałym) o tyle może się okazać, że słaby mostek będzie gorący a podwozie nawet nie ruszy. To wiąże się też z odpowiednim zasilaniem. Duże silniki wymagają sporego prądu więc i akumulator musi być mocny. Żadne tam bateryjki, bo pójdziesz z torbami.

A czujniki Halla wspomniane w opisie produkują sygnały, na podstawie których Twoje Arduino może dowiedzieć się czy i jak szybko kręci się każde kółko. Możesz z tego korzystać (np do kontroli przejechanej trasy, poślizgów czy ustalania promienia lub kąta zakrętów), ale nie musisz. Przy czterech niezależnie sterowanych osiach, czterech enkoderach, jakimś zdalnym(?) sterowaniu i obsłudze czujników zwykłe Arduino może powoli dostawać zadyszki.

EDIT: To konkretne podwozie ma dość specyficzne "opony". Poczytaj trochę o tym, bo co prawda umożliwiają fajne rzeczy (np. jazdę w bok czy w ogóle w dowoloną stronę), ale "terenowo" to raczej się nie sprawdzają. Nie ma to jak zwykłe gumowe oponki z porządnym bieżnikiem.

Edytowano przez marek1707
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Sterowanie bedzie się odbywało przy pomocy pada oraz dołączę sterownik serw. Myślę ze latwiej wtedy bedzie bo w koncu te sterowniki do czegoś maja służyć niz bezpośrednio z arduino sterować serwami. Trafiłem teraz na takie podwozie ktore ma wiele przewodów. I pyt. Teraz jak sobie np. Poradzić z takimi podlaczeniami? Bo zakladam ze tutaj wszystkie przewody sie podlacza zeby silnik poprawnie działał. Szczerze to pierwszy raz takie silniki widze. 

Screenshot_20210221-184458.jpgScreenshot_20210221-184446.jpg

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Przeczytaj raz jeszcze, ale wolno, mój poprzedni post i spróbuj go zrozumieć. Skoro silnik jest normalny, to chyba ma dwa druty, prawda? Podłączasz te dwa druty do mostka H i tu żadnej filozofii nie ma. Pozostałe 4 druty w też wiązce to wyprowadzenia enkodera czyli takiej płyteczki/czujnika, który oddaje Ci sygnały o ruchu silnika. Na dwa druty (z tych czterech) musisz podać zasilanie do enkodera (5V i GND) a na dwóch pozostałych dostajesz impulsy, które możesz (ale nie musisz) podłączyć do Arduino i wtedy procesor wie w którą stronę i jak szybko silnik/kółko pojazdu się kręci. Bez tego napęd osi także działa. Masz 4 silniki (więc 2 albo 4 mostki H) i 4 enkodery. Możesz je wykorzstać, ale przymusu nie ma, choć po co wtedy za nie płacić? Czy jesteś pewien, że chcesz takie koła omni zamiast normalnych opon? To dobrze jeździ tylko po pewnych podłożach. Nie wrzucaj po raz trzeci fotografii tego czegoś bo uznam, że płacą Ci za to.

Tu masz przykład podobnego silnika z enkoderem:

https://www.adafruit.com/product/4416

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zgadzam się że szeroko stosowany L298N to już przestarzała, nieefektywna konstrukcja. Ja w swoim robocie użyłem TB6612FNG (na MOSFETach) i mogę ci go z czystym sumieniem polecić jeśli będzie miał wystarczające parametry do twojego projektu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ok rozumiem juz teraz. Natomiast jeśli chodzi o sterowanie serwami to w manipulatorach sie spr. Takie rozwiązanie że 

1) przesuniecie serwa zależy odnwychylenia drążka pada w sensie - lekkie wychylenie - *lekkie przesuniecie 

2) czy serwom nadaje sje sztywne wartości np. Po wychyleniu drążka całe 150st. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Wychylenie serwa o określony kąt nie ma totalnie sensu. Pomyśl tylko jak miałoby to wyglądać. Oczywiście, że kąt odchylenia serwa jest zależny od wychylenia drążka. Rozwiązanie, które podałeś w punkcie 2, tak jak napisałem wyżej, kompletnie nie ma sensu.

Link do komentarza
Share on other sites

Ułatwia o tyle, że możesz tych serw podłączyć więcej a biedne Arduino nie męczy się z ciągłą generacją sygnałów dla nich. No i taki zewnętrzny sterownik zabiera tylko 2 piny, więc możesz te "uwolnione" wykorzystać do czegoś innego. A jeśli program będzie zły, to czy tu czy tu, serwa będą działać źle.

Link do komentarza
Share on other sites

Ah... Jak dobrze, że ludzie stworzyli coś takiego jak YouTube, Google itp.

Naprawdę jest tego tak dużo, że wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "sterownik serw" i gwarantuje ci, że po mniej niż 2 minutach szukania znajdziesz coś dla siebie

Edytowano przez Cydek
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, mateusz797 napisał:

Konkret mnie interesuje. Serwomechanizmy sterownik serw, sterowanie ramieniem przykłady programów

Chcesz konkrety a pytasz o ogólniki. To jaki konkretnie sterownik serw cię interesuje? Jakim konkretnie ramieniem chcesz sterować i co konkretnie ono ma robić? Mamy sobie wywróżyć z fusów? A tak w ogóle to w jakim konkretnie języku/środowisku i na jakim konkretnie mikrokontrolerze?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Arduino mega 2560 sterownik ssc 32kanaly kamami. Ramie ma podnosić lekkie przedmioty jak  pudełko po zapałkach i miec 4st. Swobody, programuje w jezyku Arduino.  srodowisko arduino 1.8.2 IDE. Chodzi mi żeby zobaczyć jak sie odbywa i programuje robota. Bo skad moge wiedzieć skoro nigdy tego nie widziałem? Wywróżyć z kuli program na robota? 😊 

Edytowano przez mateusz797
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.