Skocz do zawartości

Czujnik przeszkody (dioda ir + fototranzystor)


KChris

Pomocna odpowiedź

Witam. Testowałem wczoraj czujnik przeszkód składający się z diody ir i fototranzystora. Jednak wyniki jakie otrzymałem nie były zadowalające. Kiedy ustawiłem diodę i fototranzystor obok siebie (oddzielając kawałkiem plastiku) i zbliżałem przedmiot od góry, to nie było żadnej reakcji (na wyjściu była dioda led). Niewielka zmiana była zauważalna dopiero wtedy, kiedy oba optoelementy były skierowane przodem do siebie (coś takiego: ><), aczkolwiek wynik również mnie nie satysfakcjonował. Moje pytanie brzmi: czy czułość fototranzystora może zależeć od długości fali? Zastosowane przeze mnie elementy były na 940nm. Chciałbym również zwrócić uwagę, że kiedy poświeciłem w kierunku fototranzystora diodą z pilota telewizyjnego, to dioda led mrugała jak oszalała (nawet z odległości 15 cm).

Link do komentarza
Share on other sites

To sprawdź sobie jeszcze kamerą (np. z telefonu) czy dioda "bystro" świeci. Jeżeli podniosłeś napięcie do 15V to puściłeś na nią prawie 40mA, chociaż nie powinna to mogła się uszkodzić. Spróbuj jeszcze podciągnąć fototranzystor do + zasilania, tak jak to się robi z czujnikami w linefollowerach i minisumo.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dioda spaliła się później (zrobiłem przypadkowo zwarcie). Nie rozumiem do końca o co chodzi Ci z tym podciąganiem do +. Zamieszczę schemat i jeśli możesz to powiedz mi co można by w nim zmienić.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Fototranzystory w swoich notach katalogowych powinny mieć zależność czułości do długości fali. Najlepiej tak dobrać parę diody - elementu fotoczułego, żeby miały jak najbliższą sobie długość fali.

Lepiej by było, gdybyś umieścił jakiś komparator, ew. bramkę np. NOT, najlepiej z wejściem Schimitta.

Wtedy diodę dajesz z rezystorem na wyjście bramki/komparatora, a na wejście dajesz (w przypadku bramki) wyjście dzielnika napięcia z rezystora tak z 10k i fototranzystora.

Pamiętaj, że tego typu czujniki są podatne na zakłócenia.

[ Dodano: 25 Kwi 10 11:34 ]

Aha, i możesz zasilać dzielnik fototranzystor - rezystor wyjściem potencjometra - wtedy masz regulację czułości.

Link do komentarza
Share on other sites

olimek: wolałbym uzyskać płynną regulację napięcia, niż tylko rozróżnienie stanu niskiego i wysokiego.

Mihau: wiem, że będzie podatny na zakłócenia, lecz chcę zastosować coś prostego. W poniedziałek postaram się zaopatrzyć w LM339 (chyba taki komparator może być, prawda?) i sprawdzę wtedy działanie tego czujnika.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym dał może dwa fototranzystory równolegle i darlingtona. Czułość powinna się zwiększyć. Dałbym również więcej diod, i sterował je uC dając 'strzała' im na kilkanaście uS, bezpośrednio z napięcia zasilania - pamiętaj wtedy, żeby dać tranzystor, bo może wtedy płynąć przez diodę prąd kilku A (ale nie uszkodzi on jej jednak, bo bedzie to trwało b. krótko). Pomiar wyglądałby tak: zapal diodę, odczekaj kilkanaście uS, dokonaj pomiaru ADC, odczekaj kilkanaście uS, zgaś diodę. Zobacz sobie jak to jest rozwiązane w robocie 'Shine' lub 'Stealth II'. Opis pierwszego dostępny na stronie konaru (www.konar.pwr.wroc.pl), a drugi na wyspiarskim forum minisumo (http://er-online.co.uk/minisumo/forum/). Aha, jakich diod używasz? Ja ze swojej strony mogę polecić LD271 lub TSAL6200.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak właściwie, to nie wiem nawet jakie te diody są (kupowałem je na długość fali, a nie numer). Natomiast jeśli chodzi o ten mikrokontroler, to nie ma sensu na razie, gdyż moim zamiarem jest w tej chwili zbudowanie robota, który będzie omijał przeszkody (uciekał od nich ogólnie mówiąc). Zresztą muszę nadrobić jeszcze zaległości w programowaniu Atmeli w asemblerze (uczyłem się tego 2 lata temu i już trochę uciekło z głowy).

Link do komentarza
Share on other sites

Jakim napięciem zasila się ten komparator (ja korzystam z LM339N)? Bo kiedy zasiliłem układ napięciem 5V, to ani drgnął. Na wyjściu prąd był zerowy. Regulacja potencjometrem nic nie daje. Opieram się trochę na tym schemacie jeśli chodzi o podłączenie komparatora: https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_4970e337e58a71684.png

Link do komentarza
Share on other sites

Dokumentację techniczną z grubsza przejrzałem i wynika z niej, że zasilić musiałbym napięciem 36V (symetrycznym nie dysponuję). Jeśli jednak będę się trzymał powyższego schematu, to dioda nadawcza pójdzie mi wtedy z dymem. Dlatego chciałbym się dowiedzieć od kogoś, kto złożył taki układ, czy przy niższym napięciu też powinno działać (na jednym ze schematów w nocie katalogowej układ jest zasilany 5V).

Link do komentarza
Share on other sites

Hmmm, a czy nie fajniej byłoby wykorzystać taniuchnego lm324, od razu na 2 czujniki, jeden wzmacniacz działający jako wzmacniacz (zamiast tego darlingtona, o którym pisałem wcześniej), a drugi wzmacniacz jako komparator. Trzeba by eksperymentalnie dobrać współczynnik wzmocnienia, ale myślę, że jest to gra warta świeczki 🙂 Co prawda ja się tym raczej nie będę bawił, bo mam w domu is471f, tsopy i sharpy, ale sądzę, że wyniki mogą być całkiem przyzwoite.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.