Skocz do zawartości

TSOP1736, 1236 a 31236


KD93

Pomocna odpowiedź

Witam

Mam nietypowy problem. Otóż robię czujniki odbiciowe, mam ich zbudować 13 i natknąłem się na coś dziwnego. Testowałem układ z odbiornikami TSOP1236 i 1736 i działał prawidłowo. W sklepie dostałem odbiorniki 31236 i okazało się że nie działają z diodami IR które kupiłem, ale działa z jakimiś moimi diodami IR które miałem w domu (tylko dwie). Kupiłem inne diody i również nie działają z TSOP31236, sprawdzałem je natomiast z TSOP1736 który mam zamontowany jako czujnik przeszkód w "Prototypie" i reagował prawidłowo.

Teraz moje następujące pytanie: czy jest coś, czym się te czujniki różnią, pomimo tego że są stosowane jako zamienniki? Dodam że "musk" to ATtiny13, wykorzystuje timer w trybie CTC, generuje 34,5kHz, jeżeli jest taka konieczność to mogę zamieścić program, stan diody zmieniany był co 20ms, za namową Bobbiego zmieniłem go na 1ms i nic to nie dało.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wszystkie diody podczerwone są takie same. Prawdopodobnie drugi układ reaguje na światło o innej długości, poszukaj w dokumentacji. Z diod raczej nie odczytasz już parametrów, ale przy zakupie kolejnych warto zwrócić uwagę na to czy kupujesz to co chcesz.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do długości fali, już sprawdzone w DSie, dokładnie te same charakterystyki, te same wykresy. Jedyna różnica, którą udało mi się znaleźć (a o której już pisałem KD) to 'max envelope duty cycle vs burstlegth' - z tego co wymyśliłem to stosunek wypełnienia paczki impulsów w stosunku do długości (i ilości) impulsów, z tym, że jest w programie dobrze. Wszystkie inne wykresy są niemal takie same, podziałki i jednostki przy nich również.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Teoretycznie powinna, ale filtr nie jest aż tak selektywny jak się mówi.

Badałem w trakcie konstrukcji robota kilka czujników TSOP

i wyszło mi, że 3 różne czujniki o częstotliwości 36 oraz 38 kHz

reagowały nawet przy 21 kHz

Sprawdzałem tylko od częstotliwości znamionowej w dół.

Tak, że:

selektywność tych czujników jest mocno przesadzona.

Link do komentarza
Share on other sites

Póki co wyszło mi że mam coś chyba nie tak w programie, bo zamontowałem jedna z tych diod do "Prototypa" i czujnik reaguje na światło z tej diody, tylko nie reaguje na tą która jest w układzie obok niego. Być może będę musiał dostosować program do tej diody (bo ten sam program z "moją" diodą działał), nie wiem dlaczego tak jest ale na to mi wygląda.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.