Skocz do zawartości

Czy do jednego UART-a można podłączyć kilka mikrokontrolerów?


malloy

Pomocna odpowiedź

Pod warunkiem, że wszystko, co masz podłączone będzie obsługiwać tą adresację tak samo. Robią tak na przykład serwa dynamixela. Ale jak chcesz podłączać dowolne urządzenia, to nie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dopóki masz kontrolę nad tym, jak i kiedy te mikrokontrolery będą z tego portu szeregowego korzystać, to możesz sobie adresację wprowadzić. Będziesz musiał wymyślić szczegóły protokołu — jak te adresy mają wyglądać, jak chcesz unikać konfliktów, etc. — ale jest to jak najbardziej możliwe.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie lepiej byłoby w takiej sytuacji użyć rs485? Bo nie wiem jak inaczej rozwiązać problem kiedy więcej mikrokontrolerów będzie chciało nadawać biorąc pod uwagę że w "normalnym" połączeniu crossuje się txd z rxd

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

40 minut temu, _LM_ napisał:

Bo nie wiem jak inaczej rozwiązać problem kiedy więcej mikrokontrolerów będzie chciało nadawać

Najłatwiej to rozwiązać tak jak w SPI czy I2C, czyli jeden mikrokontroler jest ważniejszy od pozostałych i decyduje kiedy kto ma nadawać, a pozostałe nie odzywają się niepytane. Można też robić bardziej skomplikowane rzeczy: przydzielać sloty czasowe, wykrywać kolizje, możliwości jest dużo w zależności od potrzeb. Zgadzam się, że dobrze jest wykorzystać istniejący protokół, jeśli taki pasuje — choćby tylko dlatego, że są do nich gotowe narzędzia i nie trzeba potem się potykać o przypadki szczególne, których nie przewidzieliśmy.

Link do komentarza
Share on other sites

Ano I2C może pracować w multimaster. Bardziej mi chodziło o sprzętowe rozwiązanie łączenia wielu układów do jednego uart. Jedyna możliwość jest że inne tylko nasłuchują dlatego proponowałem rs485. Ile tych układów planujesz? Niektóre mikrokontrolery mają więcej niż jeden uart, a także można programowo dopisać brakujące

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, _LM_ napisał:

Bo nie wiem jak inaczej rozwiązać problem kiedy więcej mikrokontrolerów będzie chciało nadawać biorąc pod uwagę że w "normalnym" połączeniu crossuje się txd z rxd

Nowsze STM32 na przykład mają w UART możliwość zamiany pinów RX/TX. Więc można sobie zrobić takie rs485 bez rs485. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.