Skocz do zawartości

Zewnętrzny włącznik - jak podłączyć do przekaźnika


belkocik

Pomocna odpowiedź

Cześć. Jest możliwość podłączenia zewnętrznego włącznika do przekaźnika albo do wejść IN1, IN2, IN3 itd. w tym module z przekaźnikami którego można sterować poprzez RS485 (MODBUS)? Sterowanie odbywało by się poprzez smartfon przez aplikacje Home Assistant, ale chce tez włączać/wyłączać światło poprzez zewnętrzny włącznik. Jest taka możliwość w tym module? Jeśli nie to co będę musiał zastosować?

https://pl.aliexpress.com/item/1005001800582338.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.24693d1aYr2Nhr&algo_pvid=b7fec00c-debf-45d8-8cf3-d26caad0ac02&algo_expid=b7fec00c-debf-45d8-8cf3-d26caad0ac02-2&btsid=2100bdf116220333409527986e40c4&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

image.thumb.png.91ae0f69e9a93515fc651338961b5ffb.png

 

Chce osiągnąć cos takiego, tylko nie wiem co zastosowali w SwitchBox BleBox, aby można było wyłączać/włączać przez zewnętrzny włącznik :

image.thumb.png.8655eab3b3a16a5ee8c847dd03624af8.png

Edytowano przez belkocik
Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli ma to być na łącznikach typowych mechanicznych to musiałbyś zastosować układ schodowy. Inaczej jeśli ten włącznik który już masz jest typu "dzwonkowego" to można je łączyć równolegle ile chcesz 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Chyba dobrze myślę (poglądowy schemat w załączniku) 

Na styku COM jest stale napięcie 230V, a na styku NO nie ma napięcia, chyba ze wyśle komendę modbusowa i przekaze napięcie 230V ze styku NO na styk COM i wtedy jeśli styk jest w włączniku schodowym  jest zwarty w NO to świeci się lampa. A co jeśli w aplikacji będę miał włączony przekaźnik czyli napiecie bedzie podane z NO na COM to nie będę mogli wyłączyć światła za pomocą włącznika schodowego, ponieważ na obu we włączniku stykach będzie 230V (i na odwrót jesli bedzie zwarty styk lampy z COM to wtedy nie bede mogl wylaczyc swiatla z aplikacji). Jak to rozwiązać? Wtedy bede musial w aplikacji wylaczyc światło, aby przez styk COM nie płynęło 230V. Chyba ze złe narysowałem poglądowy schemat i da rady to jakoś inaczej rozwiązać.

 

2łu.png

Edytowano przez belkocik
dodanie zalacznika oraz poprawa tekstu
Link do komentarza
Share on other sites

16 minut temu, belkocik napisał:

Chyba ze złe narysowałem poglądowy schemat

Masz absolutną rację - źle narysowałeś.

Przekaźnik też musisz włączyć jak drugi wyłącznik schodowy.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Mam nadzieje, ze teraz dobrze.

Na styku 1: nie ma napiecia.

Na styku 2: jest ciagle napiecie 230V

Na styku 3: zalaczamy 230V ze styku 2 (NO) albo przez komende modbusowa ze styku (COM)

A co jesli styk 2 i 3 beda zwarte i do tego wlaczony przekaznik (plynie napiecie 230V na COM do styku 3) Nie moge sobie jakos tego sobie zwizualizować, ze styk 2 i 3 oraz COM ze stykiem 3 sa polaczone rownolegle i jest tam dalej 230V.

3u.png

Edytowano przez belkocik
poprawa tekstu :D
Link do komentarza
Share on other sites

Ale ja chce wykorzystać jeden wyłącznik (pojedyczny), a nie dwa? Jak to jest rozwiązane w SwitchBox BleBox. Myslalem ze jakos da rady obejsc i zastosowac wylacznik schodowy, ale jednak nie. Jakies inne pomysly?

Link do komentarza
Share on other sites

Przecież za jeden z nich będzie robił przekaźnik - musisz wykorzystać wszystkie trzy styki. No inne wyjście to sterować przełącznikiem monostabilnym(dzwonkowym) ale wtedy muszą być podłączone do elektroniki aby przy każdym kliknięciu zmieniał się stan przekaźnika. 

Edytowano przez _LM_
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
41 minut temu, _LM_ napisał:

musisz wykorzystać wszystkie trzy styki

To do mnie przemówiło oraz przeczytanie na forbocie co się dzieje ze stykiem NO jak jest załączony. (Myślałem ze tylko możemy użyć COM i tylko jeden z tych: NO albo NC)

Cytat

NC – normally closed, czyli normalnie zamknięty. Między tym stykiem a wspólnym może płynąć prąd, jeśli cewka nie jest zasilana.

NO – normally open, czyli normalnie otwarty. Ten styk jest zwierany ze wspólnym po zasileniu cewki, wtedy też styk NC jest odłączany.

 

36 minut temu, bjrk napisał:

Można też użyć stycznika bistabilnego z dowolną ilością równolegle połączonych przycisków dzwonkowych.

Dzięki, znalazłem tez fajny filmik na yt ze schematem:

image.thumb.png.63950e2aa7f17258eff42d815af92789.png

Tu wystarczy ze podepnę z tego modułu przekaźników z Aliexpress COM do styku 11 oraz NO do styku 12 (reszta jak na schemacie) i będzie można było wyłączać/włączać z poziomu aplikacji oraz mechanicznie wyłącznikiem. Działa to tak: jak nacisnę przycisk przy włączniku monostabilnym to zmienia sie stan z NO - COM na NC - COM i działało by to tak samo z poziomu aplikacji.

 

 

jkas.png

Edytowano przez belkocik
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Dziękuje 🙂 @_LM_ @bjrk

15 godzin temu, ethanak napisał:

Ha ha, ja też kliknąłem i całkiem fajne rzeczy mi wyszły 🙂

Dziękuje tez naczelnemu hejterowi 😛

 

edit: Mam jeszcze pytanie co do tych wejść IN1, IN2, IN3 - one sa od TTL i podając na nie 5V to włączamy przekaźnik, a 0v to wyłączamy? Na schemacie u majfrienda sa tam przyciski - czyli mam rozumieć ze można zmienić stan przekaźnika przyciskiem? Np. podłączając tam włączniki dzwonkowy - monostabilny równolegle do tych wszystkich wejść tak jak na schemacie w załączniku. Majfriend odpisał mi ze nie wolno sterować za pomocą włącznika mechanicznego przekaźników.

przycisk-monostabilny-IN1.png

monostable-switch-modbus.png

Edytowano przez belkocik
wejscia IN1, IN2 itd - pytanie
Link do komentarza
Share on other sites

Najpewniej jest tak że każde naciśnięcie zmienia stan przycisku na przeciwny. Owszem możesz połączyć równolegle tyle klawiszy dzwonkowych ile dusza zapragnie, wtedy odpada kombinowanie z wyłącznikami schodowymi plus ma to taką zaletę że będziesz znał faktyczny stan wyjścia. Co ja bym zmienił to zamiast łączyć te dzwonkowe bezpośrednio do płytki oddzieliłbym wejścia transoptorami. 

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o wyłączniki schodowe to wg mnie Majfrend się myli no ale fakt jest taki że nie będziesz wtedy znał faktycznego stanu wyjścia w sensie swieci nie świeci 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.