Skocz do zawartości

Zegar 2.0 - kontynuacja projektu: (Prototyp zegara opartego na licznikach 74HC393)


Pomocna odpowiedź

4 minuty temu, Gieneq napisał:

@Zimol Powodzenia! Jak trawisz? Jakieś mieszanie, napowietrzanie?

Myślę że klasycznie, mieszanie. B327 do trochę większego pojemnika i "kołysanie". Tutaj płytka A4, trochę strachu jest 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 minutę temu, Leoneq napisał:

panie zimol, jednak porzuciłem creately bo oni lecą jak ea (chcesz mieć ponad 60 figur? to kup sobie nasz pakiet premium)

zamiast niego polecam otwarto źródłowy program drawio: https://github.com/jgraph/drawio-desktop

A dzięki, dzięki. Właśnie trochę śmiech że 60 figur można zrobić, no ale teraz na takim czymś się kręci cały świat, więc czasami trzeba kombinować jak ominąć ograniczenia (raz 😉 )😅

Po zrobionym schemacie pobrać jako plik SVG i wrzucić do painta, nowy schemat, pobrać i wkleić do otwartego już okna painta i tak skleić, żeby nie było widać że było łączone. No i można powtórzyć w nieskończoność 😉

 

A drawio spróbuję, chociaż nie wiadomo kiedy się przyda.

 

 

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Aktualizacja 17.12.2021

Płytka przylutowana, uruchomiona i... klapa.

Sam proces troszkę trwał, a jest zrobiona jedna z dwóch płytek (to nawet lepiej, poprawi się tą drugą)

Aktualny stan projektu na filmikach. Nie jest źle, pozbyłem się zakłóceń takich jak przy pierwszej wersji ale też nabawiłem się głupich błędów (wyświetlacze są na odwrót, ale to najmniejszy problem aktualnie).

Badając zegar znalazłem już kilka kolejnych problemów (Reset nie działa tak jak miał działać, 1Hz szaleje, wybieranie działa tylko przy 4V, przy 6 już głupoty się dzieją (filmiki pokazują działania na obu napięciach), i najważniejsze IC1 -> pin7. Nie mam pomysłu co się tutaj dzieje, powinien działać tak jak jest napisane w nocie układu( 0-8 binarnie; 5V i później spada na 0V) u mnie owszem jest w tolerancji ale tam gdzie powinien być zero jest coś około 4.xx V. Dlatego też następny licznik nie liczy. Czyli zegar niemalże stoi.

Jeszcze dużo pracy żeby ożywić to w stu procentach. Trochę czasu to zajmie, może się coś jeszcze uda naprawić 🙂

W Załącznikach trochę zdjęć, filmiki na YouTube przedstawiający aktualny stan.

 

 

 

 

IMG20211217205704.jpg

IMG20211217205736.jpg

IMG20211217205732.jpg

CD4510.jpg

pin7.jpg

Edytowano przez Zimol
Link do komentarza
Share on other sites

W przypadku układów scalonych rodziny CMOS występuje tak zwane zjawisko "zatrzaskiwania się" tych układów scalonych. Również układy scalone CMOS mogą działać przy braku zasilania, za sprawą diodowego układu zabezpieczającego wejście. Także przyczyną problemów mogą być niepodłączone, "wiszące w powietrzu" wejścia układów CMOS. Takie drobne niuanse mogą powodować, że zaprojektowane urządzenie nie działa poprawnie. W przypadku zatrzaśnięcia się układu CMOS, może on ulec uszkodzeniu.

Istnieją układy scalone CMOS zawierające licznik i dekoder w jednym układzie scalonym. Są to układy, 4026, 4033 i 40110. Dzięki ich wykorzystaniu można uprościć budowę zegara.

Link do komentarza
Share on other sites

@Zimol Ty robiłeś jakieś eksperymenty na poszczególnych modułach?

20 godzin temu, Zimol napisał:

i najważniejsze IC1 -> pin7. Nie mam pomysłu co się tutaj dzieje, powinien działać tak jak jest napisane w nocie układu( 0-8 binarnie; 5V i później spada na 0V) u mnie owszem jest w tolerancji ale tam gdzie powinien być zero jest coś około 4.xx V.

To jest bardzo dziwne... 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@pmochocki Trochę wstyd z tym wszystkim, napalilem się że wszystko ma działać etc. Wszystko to jest eksperyment...

Coraz bardziej przestaje wierzyć że coś zadziała, pozostało mi tylko wysłać tutaj schemat i może ktoś coś znajdzie czego ja nie widzę 😞

kjbjbljb.thumb.png.f44bbc3c6dc88d28ca0c6cfebe2dc1f4.png

Edytowano przez Zimol
Link do komentarza
Share on other sites

Jak byłem na ostatnim roku studiów, pracowałem w małej firmie i projektowałem między innymi płytki PCB. Robiłem prostą płytkę... Klient zmówił 40 sztuk i dał nam 50 scalaków. Zrobiłem schemat i przejrzał go każdy w firmie. Zrobiłem PCB i każdy sprawdził, że dobrze. Szef stwierdził, że płytka jest tak trywialna, że nie robimy serii próbnej 5szt tylko od razu jedziemy z 40szt dla klienta. I wiesz co... Nauczyłem się do czego służy hotair! 😋

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Na płytce masz układy scalone w podstawkach. Może spróbuj uruchomić zegar "stopniowo". Na początku licznik sekund wraz z generatorem.

Wiele lat temu zbudowałem zegar cyfrowy na układach scalonych TTL. Sporo ich było około 30 sztuk. Dwie płytki drukowane, jedna 20x20 cm i druga 15x20 cm. Na płytkach długie ścieżki nawet po około 60 cm i zegar poprawnie działał od pierwszego włączenia. Poza drobnym błędem, który powieliłem z oryginalnego projektu. Zegar nie miał typowego resetu po włączeniu.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Absolutnie zgadzam się z @Christophorus, że warto spróbować uruchamiać to etapami.

Zastanawiam się dlaczego używasz tej metody:

image.thumb.png.eb8482d0d24a92cdb3187488200499ab.png

Zamiast:

image.thumb.png.bbeaf4906124fb34f2ecececd3bdc6e8.png

Czyli zegar jest podpięty pod wszystkie liczniki i tylko carry-in (często na schematach podpisywane jako enable) jest użyte do sterowania tyknięciem licznika.

W sumie nie wiem jak takie łączenie dwóch liczników zadziała w trybie "ripple mode":

image.thumb.png.102e5ac73dd958ffc27e8197816a1d74.png

Ale powiem szczerze, że nie wiem dlaczego potrzebujesz "present enable" i nie możesz trzymać tej linii high. Mógłbyś wyjaśnić dlaczego?

Spróbuję jeszcze raz przeanalizować Twój schemat, a mógłbyś go wrzucić w lepszej jakości - może być w kawałkach.

EDIT: Dlaczego podłączasz wyjście carry-out do zasilania?

image.thumb.png.f377fe5d76465668703e067f28ae1f41.png

Przejście między jednostkami i dziesiątkami sekund, bym wyobrażał sobie tak:

image.thumb.png.aa92cdaf12cf12398cd4d04bd647f242.png

Jest też możliwe sterowanie jak Ty zaplanowałeś. Jednak wujek Google sugeruje użycie tranzystora:

image.thumb.png.7d57fd672246bdc4f0ce32d85049e541.png

 

 

Edytowano przez pmochocki
Link do komentarza
Share on other sites

@pmochocki

6 godzin temu, pmochocki napisał:

W sumie nie wiem jak takie łączenie dwóch liczników zadziała w trybie "ripple mode":

Tutaj niby jest zabezpieczenie przed liczbą 99, gdy licznik jest uruchomiony na liczenie w dół; ma przerzucić na 59. Ale nie mam tej bramki więc połączyłem PE z zerem.

Zdjecia zaraz lepsze wyślę 🙂

 

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.