Skocz do zawartości

Zegar 2.0 - kontynuacja projektu: (Prototyp zegara opartego na licznikach 74HC393)


Pomocna odpowiedź

(edytowany)
7 godzin temu, pmochocki napisał:

Dlaczego podłączasz wyjście carry-out do zasilania?

 

Już ścieżkę tam przerwałem, widocznie za słabo czytałem notę.

Zauważyłem że problem jest tylko z sekundami (IC2 w szczególności). Minuty oraz godziny się dobrze ustawiają oraz liczą(oprócz pomieszanych wyświetlaczy, gdzie 21 oznacza 12), ale to wystarczy trochę druciarstwa.

Może lepiej jak zipa wyślę ze schematem z eagla.

zegar20.zip

Edytowano przez Zimol
Link do komentarza
Share on other sites

20 minut temu, Zimol napisał:

Zauważyłem że problem jest tylko z sekundami (IC2 w szczególności). Minuty oraz godziny się dobrze ustawiają oraz liczą(oprócz pomieszanych wyświetlaczy, gdzie 21 oznacza 12), ale to wystarczy trochę druciarstwa.

Ale sekundy i minuty są rozwiązane prawie tak samo. Czy przy tych zabawach scalak nie uległ uszkodzeniu?

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, pmochocki napisał:

Ale sekundy i minuty są rozwiązane prawie tak samo. Czy przy tych zabawach scalak nie uległ uszkodzeniu?

Tak wymieniałem, i efekt taki sam.

Później spróbuję nagrać filmik jak się zachowują sekundy

Link do komentarza
Share on other sites

Pisałem wcześniej o "zatrzaskiwaniu się" układów scalonych CMOS. W skrajnym przypadku zjawisko to może doprowadzić do uszkodzenia układu scalonego. Zatrzaśnięty układ scalony CMOS na ogół silnie się nagrzewa. Nawet jeśli zostanie on wymieniony na nowy to sytuacja ta może się powtórzyć.

A więc tak. Przeprowadziłem symulację działania zegara według przedstawionej koncepcji w programie Isis z pakietu Proteus firmy Labcenter. Faktycznie na wyjściu CO drugiego licznika 4510 nie pojawia się impuls do następnego licznika. Jest jednak małe ale. Impuls ten nie pojawia się przy skróceniu liczenia tego licznika do 6. Kiedy licznik ten doliczy do 10 impuls na wyjściu CO pojawia się. 

Rozwiązałem to w ten sposób, że dwuwejściowa bramka AND skraca liczenie drugiego licznika i jednocześnie zeruje obydwa liczniki 4510 w zakresie sekund. Jednocześnie sygnał z jej wyjścia podawany jest na wejście licznika minut, który działa tak samo. Podobnie należy zrobić dla zakresu godzin z tym, że licznik dziesiątek godzin należy zerować przy zliczeniu do dwóch dla systemu 24 godzinnego.

Przy okazji dodałem prosty układ ustawiania zegara.  Na wejściu liczników sekund, minut i godzin dodane są przyciski które zwiększają wskazania licznika. Minusem jest spora liczba kliknięć, jeśli wskazywana wartość jest wysoka i trzeba np. z 20 minuty przejść do wskazania 55 minuty.

W symulatorze to działa. W praktyce trudno powiedzieć. Do symulacji użyłem dekoderów 4543 bo takie są dostępne w programie z bibliotekami do symulacji. Dla uproszczenia symulacji jest tylko licznik sekund i minut. Jako generator użyty został odpowiedni element z bibliotek programu. Poniżej schemat z przeprowadzonych symulacji.

 

zegar.jpg

Edytowano przez Christophorus
Uaktualnienie wypowiedzi.
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

16 godzin temu, rafi8112 napisał:

@Zimol Czy udało Ci się uporać z tym projektem? Są jakieś efekty? Mam nadzieje, że się nie poddałeś...

Nie, poddać się nie poddałem 😉

Od nowego roku trochę zostawiłem temat, tutaj olimpiada oowee-(akurat mnie zwalnia z egzaminu pisemnego ELM.02 w 3 klasie technikum, a więc jest więcej czasu dla projektów 😉 )

 

Chociaż te ostatnie błędy dosyć mocno spowodowały rezygnację, trochę taka bezsilność zaczęła doskwierać. Próbowałem sam rozwiązać problem z sekundami, tam mostkowalem, tutaj przerywałem ścieżki... Nie zawiele to dało, na filmikach dobrze widać co się dzieje.

Ale nie, projektu nie zostawię tak po prostu.

Mam kilka pomysłów, wykorzystując rzeczy które nauczyłem się w szkole ale i też samemu. Przecież jeszcze są do wykorzystania rejestry przesuwne 😉

 

Dziękuję za pamięć!

 

 

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 19.04.2022 o 09:34, marcin_zgo napisał:

czytałem o ne555 ale nic nie rozumiem

To może nie czytasz to co trzeba...
Spróbuj: "Elektronika od praktyki do teorii" Charles Platt (Wydanie II).

image.thumb.png.dfc6552fe55a1589517f0a0c097dba9f.png

image.thumb.png.4e8cc945d2678d5246ea1f2c8b7d357e.png

image.thumb.png.5937fd74ba1b0e38d6669c42685ff4f5.png

image.thumb.png.619ec0754a00da455fe73b259618dc18.png

Ale w takim układzie czasy trwania impulsów nie są symetryczne:

image.thumb.png.3b2f4bb6032c0d380a2ff0f2f0cf5c6c.png

Można dołożyć diodę:

image.thumb.png.438f95c9b626e906e4d867ec88e22313.png

image.thumb.png.4b815e3c92aa83468b71035d90ed8cac.png

 

To zadziała, ale 1Hz do zegarka raczej bym robił tak: https://forbot.pl/blog/technika-cyfrowa-bramki-w-roli-generatorow-id15486 a dokładniej coś z użyciem kwarcu zegarkowego i 74HC4060 jak tutaj: http://www.hackersbench.com/Projects/1Hz/. A gdybym chciał spróbować coś nowego to użyłbym specjalnie do tego stożonego układu scalonego: sn74lvc1404 + jakiś licznik. 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 19.04.2022 o 09:34, marcin_zgo napisał:

Takie jedno pytanie do @Zimol jak zrobiłeś licznik 1hz?

Zapewne nie chodzi o licznik 1Hz, tylko generator 1Hz. Schemat jest w pierwszym poście tego tematu. Generator ten zbudowany jest na układach scalonych 4060 i 4027, a sam generator stabilizowany jest rezonatorem kwarcowym. Możliwości rozwiązań układowych takiego generatora jest więcej. Ważna jest stabilizacja generatora rezonatorem kwarcowym. Bez tej stabilizacji zegar może spóźniać jak i spieszyć nawet kilkadziesiąt minut na dobę. Dlatego też generator na układzie NE555 i podobne rozwiązania nie nadają się do tego celu.

Ciekawostką jest, że jako wzorzec częstotliwości stosowano częstotliwość sieci 50Hz obniżoną do 1Hz. Niestety w warunkach krajowych odchylenia częstotliwości sieciowej 50Hz były duże i zegary nie wskazywały dokładnie czasu. W takich zegarach dobudowywano generatory 50Hz podobne do tego z pierwszego postu. Przykładem zegara gdzie stosowano częstotliwość 50Hz zamiast generatora kwarcowego jest układ scalony LM8560.

Kolejnym minusem wykorzystania częstotliwości sieciowej 50Hz w zegarach jest to iż przerwa w dostawianie energii elektrycznej powodowała zatrzymanie zegara. Dlatego układ LM8560 był wyposażony w prosty generator RC, podtrzymującej pracę zegara. Jednak podczas pracy zegara z użyciem tego generatora odchylenia wskazań czasu wzrastały. Dlatego w przypadku układu LM8560 stosowano dodatkowy generator 50Hz, podobny do tego z rysunku w pierwszym poście.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.