Skocz do zawartości

Zegar 2.0 - kontynuacja projektu: (Prototyp zegara opartego na licznikach 74HC393)

Pomocna odpowiedź

@Gieneq liczniki licza impulsy dla dwóch przypadków. Jeden dla budzika, drugi dla godzin z zegara. Ten pierwszy od góry Licznik liczy impulsy budzika, czyli klikajac przycisk wytwarzamy impulsy dla 4040 i 4029 z wyświetlaniem zadanej liczby impulsow. 20 impulsy-> 20 na wyświetlaczu na samej górze-> 20 w binarce. Tak samo jest dla godzin z zegara. Tylko że tam to działa w czasie rzeczywistym. Bramki XNOR służą do porownywania 5 bitów. Sa połączone ze sobą aQ0-bQ0, aQ1-bQ2 itd. Te 5 XNOR-ow. Są połączone do wejścia bramki AND i pewnie do jakiegos generatorka. 

Przykład:

Ustawiamy na budziku 16. Licznik z XNOR-ami ma na wejściach Q0-1, Q1-1, Q2-1, Q3-1, Q4-0. "Zakodowano" zbliza sie godzina 16 na zegarze godzinowym. Wyjscia licznikow sa więc dokladnie takie same. A ze bramka XNOR zadziala tylko wtedy gdy 2 wejścia maja takie same wartości: a-0, b-0, y=1. Itp. Wyjscia tych do wejscia bramki and i tyle 🙂

(edytowany)

Aktualizacja 1.08.2021

Schemat blokowy - wersja zapewne ostateczna.

SPGiM-System porównywania Godzin i minut. Czyli bramki XNOR dla liczników zegara i budzika.

schemat-blokowy-KONIEC.jpg

Edytowano przez Zimol

@Zimol ciesze się, że rozwijasz swój projekt :) i nie poddajesz się na różnych problemach, które nieuchronnie będą temu towarzyszyć. Interesuje mnie jak rozwiązałeś problem generatora pojedynczego impulsu z dodatkowym przyciskiem niezależnie resetującym. Jeszcze bardziej jestem ciekawy obwodu ustawiania czasu zegara bo patrząc na ten schemat z 30.07.21 to widzę tam możliwość pójścia w maliny szczególnie jak spojrzy się na te zależne przełączniki do ustalania kierunku zliczania. Dlatego rozrysuj mi w jaki sposób wprowadzasz impulsy na wejścia zegarowe liczników rewersyjnych. Co do generatora 1Hz to na układzie NE555 będzie bardzo niestabilny ze względu na obwód RC w części oscylatora. Zapewne kolega @Gieneq ma rację z pomieszanymi wersjami układów CMOS lub układ 4027 może jest uszkodzony, podmieniałeś go? Też w swoim projekcie kalkulatora miałem problem z jednym z układów CEMI 74LS11 - dopiero na na oscyloskopie okazało się, że amplituda sygnału wyjściowego jest nieprawidłowa - wymiana na układ innego producenta rozwiązała problem. Co do szerokości ścieżek w tym projekcie są one jak najbardziej prawidłowe, jednym z atutów takiej szerokości ścieżki jest mniejsza indukcyjność połączeń co w tym przypadku i tak nie ma większego znaczenia z uwagi na to, że połączenia są stosunkowo krótkie. Jeżeli chodzi o przesłuchy to uważam, że w tym projekcie przy zastosowaniu układów CMOS nie mają one realnego wpływu na działania projektu z uwagi na to, iż tego typu układy są stosunkowo wolne i ich zbocza są bardzo łagodne w stosunku do szybkich układów cyfrowych. Powodzenia i czekam na dalsze rezultaty :)

• Lubię! 1
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

@rafi8112

5 godzin temu, rafi8112 napisał:

Interesuje mnie jak rozwiązałeś problem generatora pojedynczego impulsu z dodatkowym przyciskiem niezależnie resetującym

Za to odpowiedzialny jest prosty układ z książki "Sztuka  Elektroniki" Aktualnie w symulacji, później na prototypówce zrobię 🙂 Gif z symulacji:1220840930_https___www.falstad.com_circuit_circuitjs.html-GoogleChrome2021-08-0821-03-50_Trim.thumb.gif.3c4a0628aac7e3aef4878d7123715ce7.gif

O przycisku jeszcze myślę. 

image.thumb.png.00aa4bf1ce67ad250ce85eb91bce2c42.png

To na przykład jest dla dziesiętnych sekund. Dla większości jest bardzo podobnie. Właśnie szukałem licznika dziesiętnego, zaoszczędziłem kilka bramek AND dla modulo. [Ha, już nic projekt nie ma wspólnego z licznikami "393. Trzeba będzie zmienić tytuł😉}

Jeszcze bardziej jestem ciekawy obwodu ustawiania czasu zegara bo patrząc na ten schemat z 30.07.21 to widzę tam możliwość pójścia w maliny szczególnie jak spojrzy się na te zależne przełączniki do ustalania kierunku zliczania.

Tutaj miałem zabawę i rzeczywiście możliwe że będę zbierał maliny😆

W prototypie całkowicie zapomniałem o drganiach styków, dlatego też w nowszej wersji myślałem o większej "obronie" przed tym:

image.thumb.png.24c823db49b7030d567042cf38708b5c.png

Samo ustawianie czasu będzie odbywało się tylko dla jednostek. Czyli jednostek sekund, minut, godzin oraz dla budzika: Jednostek minut oraz godzin. 

Tutaj jest to przykład dla jednostek sekund dla zegara(S-P2):

image.thumb.png.29efb84f15fd474b132e92cf5d64ed58.png

U/D +JS, czyli UP/DOWN jednostek sekund, Tutaj bibliotekę jeszcze w eaglu robiłem, jest to przycisk monostabilny PBO7:

image.thumb.png.3c9b2656e3a5a9e0af08dff4ef0c27e1.png

5 takich przycisków będzie. Jeden przycisk będzie podłączony dla minut, godzin, itp. (jednostki+dziesiątki)

Wiem że to wygląda strasznie, tylko nie miałem za bardzo pomysłu jak to ugryźć:

image.thumb.png.f148bd26ee06be2659f109b30531a4e9.png

Co do generatora 1Hz to na układzie NE555 będzie bardzo niestabilny ze względu na obwód RC w części oscylatora. Zapewne kolega @Gieneq ma rację z pomieszanymi wersjami układów CMOS lub układ 4027 może jest uszkodzony, podmieniałeś go? Też w swoim projekcie kalkulatora miałem problem z jednym z układów CEMI 74LS11 - dopiero na na oscyloskopie okazało się, że amplituda sygnału wyjściowego jest nieprawidłowa - wymiana na układ innego producenta rozwiązała problem

Generator na ne555 był specjalnie zrobiony tylko dla prezentacji w szkole. Był termin i trzeba było się go trzymać 😉 .

Chwilkę pobadałem generator na kwarcu, Chyba ostatnio pisałem o tym co zbadałem. Pewnie więcej się dowiem jak wrócę do szkoły 😉

4027 nie podmieniałem ale gdy będę części zamawiał to bardzo chętnie spróbuje podmienić w prototypie.

Generatorek 1 Hz na kwarcu:

image.thumb.png.dff447fb3912cbd4533ed54f7904f633.png

Pozdrawiam.

image.png

Edytowano przez Zimol
  • Lubię! 2

@Zimol Przycisk i układ resetujący już sobie rozwiązałeś za jednym zamachem spójrz na swój rysunek eliminacji drgań styków 😀 Dobierz tylko odpowiednio wartości tych dwóch rezystorów, a wtedy po włączeniu zasilania kondensator na chwilę wymusi na wejściu inwertera Schmitta stan niski. Co do mostkowania wejść CLK i PE liczników 4029 nie możesz tego tak zrobić. Musisz zastosować dwie diody dla sygnałów 1HZ i SP-2 oraz analogicznie AND-S i RESET. Katody tych diod ściągasz rezystorem do masy (czyli na wejściach CLK i PE wymuszasz stan niski) - powstaje Ci prosta bramka OR. Dzięki czemu unikasz zwierania wyjść bramek poprzedzających. Co do pomysłu ustawiania zegara - można to załatwić dodając demultiplekser/dekoder 1 z n. Wtedy wszystkie wejścia liczników U/D łączysz kaskadowo pod jeden przełącznik kierunku zliczania. Wejście danych dekodera poprzez układ eliminacji drgań styków do jednego chwilowego przycisku, a jego wejścia adresowe pod obrotowy koder BIN lub BCD (w tym przypadku nie ma to znaczenia bo masz maksymalnie pięć możliwości wyboru) - dzięki czemu wybierasz w danej chwili co chcesz ustawić. To oczywiście jedno z możliwości ale wyeliminujesz trochę elementów dyskretnych z wieloma przełącznikami i przyciskami włącznie.

Powodzenia w dalszym drążeniu ciekawego tematu 😀 

• Pomogłeś! 1
(edytowany)

A tak może wrzucę jeden temat związany z licznikami. Ostatnio robiłem jeden projekt na układach 74xx, o którym nieco już wspominałem. Jeden z problemów jaki się pojawił to wyścigi.

Wiem, że dobrym sposobem eliminacji jest nakładanie pętli podczas minimalizacji funkcji logicznych w tabeli Karnough i to faktycznie działa, przykład tu:

image.thumb.png.3b76c5466cd44dd6bfca716e64cb99a4.png

ale miałem pomysł wykryć na wyjściu licznika stany gdzie jest dużo zer i jedynka. Więc zanegowałem wszystkie zera i dałem na kilka bramek AND połączonych w 2 warstwy i tak wprowadziłem wyścigi:

image.thumb.png.ba97d5100c38c9d8bf4c3aa1393e4937.png

bo pierwsza warstwa różnie się przełączała. Sposobem pozbycia się tego było rozprowadzenie najmłodszego bitu na każdą z bramek. Użyłem takie bramki, aby uniknąć dodawania kolejnego scalaka.

I teraz pytanie najpewniej do kolegi @rafi8112  jak uniknąć wyścigów jeżeli funkcja logiczna jest postaci np. y = a*b*c*d*....*n i dysponują bramkami np. o 3 wejściach?

Edytowano przez Gieneq

@rafi8112 dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. O układach opóźniających nie pomyślałem.

37 minut temu, rafi8112 napisał:

O wiele łatwiejszym ale mniej eleganckim rozwiązaniem jest dodanie kondensatora o pojemności około 1nF na wyjściu bramki końcowej w takim przypadku zdławi to nam wszystkie, krótkie szpilki i nieco opóźni reakcję obwodu. Gdy prędkość przetwarzania nie jest kluczowa tego typu rozwiązanie jak najbardziej zda egzamin.

Do tego akurat doszedłem patrząc na zapis oscyloskopu (żółty przebieg):

image.thumb.png.d11e446ef78141e6e68f83354b1a28cd.png

Kondensator kilkaset pF rozwiązał problem, bo właśnie ta mała szpilka powodowała problemy - sygnał ten służy do sterowania rejestrem który szeregowo miał podawać na swoje wyjście zapisane bity - fioletowy kanał.

• Lubię! 2

I właśnie w ten sposób rozwiązuje się empirycznie problemy. Zachęcam do eksperymentowania i badania wyników swoich prac różną aparaturą pomiarową. Dzięki temu mamy coraz większą świadomość fizycznych problemów, które nie uwzględniamy na papierowych schematach. Jak to się mówi: papier wszystko przyjmie, fizyczny zmontowany układ już nie koniecznie...

Często myśli się tak, wręcz jest się przekonanym, że z pozoru prosty, mało skomplikowany projekt nie ma prawa nie działać - wręcz przeciwnie będzie on wywoływał więcej problemów niż złożone urządzenie. Chyba taka już jest natura ironii... Dlatego właśnie największy geniusz tkwi w układach prostych, prawidłowo zminimalizowanych ale wzorowo działających.

1 godzinę temu, rafi8112 napisał:

Dlatego właśnie największy geniusz tkwi w układach prostych, prawidłowo zminimalizowanych ale wzorowo działających.

Dokładnie. Po to zrobiono układy scalone, żeby mieć układ, który wewnętrznie jest spójny, przetestowany. Później obudowano to czymś innym i zrobiono większy klocek - moduł. Nic dziwnego, że moduły w elektronice chwyciły i początkujący nie sięgają już po scalaki i elementy dyskretne. 

Na podobnej zasadzie tworzy się dopracowane programy, jedna z zasad SOLIDa - jedna funkcjonalność - programistyczny klocek, który nie musi być jakoś niebywale wielki, ale jest wewnętrznie spójny, znamy jego działanie więc program zbudowany z takich klocków nie powinien działać przypadkowo.

(edytowany)

tak kombinuje z porad @rafi8112 i oto co wpadło 😉

1. Z pięciu przycisków tact-switch zostało tylko dwa. Jest to prosty układ z licznikiem '393, demultiplekserem 3-bitowym, licznikiem 4017 i kilka bramek AND. Gif z symulacji oraz skromne zdjęcie opisowe.

demux.thumb.png.193307ae1554d6e68fd86f3fbe030c18.png

982274983_https___www.falstad.com_circuit_circuitjs.html-GoogleChrome2021-08-1722-27-41_Trim.thumb.gif.764c925642ff71868ed563557438247e.gif

Kombinujemy dalej 😉

Edytowano przez Zimol

Witaj @Zimol dobrze kombinujesz, koncepcja jest jak najbardziej słuszna, ale ten obwód można jeszcze troszkę uprościć 🙂 Pamiętaj, że w technice cyfrowej zawsze dążymy do uzyskania jak najlepszych efektów jak najmniejszym kosztem elementów logicznych. Widzę tu co najmniej dwie możliwości:

1) z wykorzystaniem Twojego ulubionego licznika 74HC393 - jako demultiplexer stosujesz układ 74HC138. Wyjścia licznika podłączone do jego wejść adresowych zgodnie z Twoim rysunkiem. Wejścia demultiplexera E1 i E2 podłączasz na stałe do masy, wejście E3 do +5V. Wiodącym stanem wyjściowym układu 74HC138 jest przesuwające się logiczne zero. W takim przypadku wyjścia od Q0 do Q4 podłączasz do pierwszych wejść pięciu dwu wejściowych bramek NOR. Drugie wejścia tych bramek mostkujesz i poprzez układ eliminujący drgania styków podłączasz do chwilowego przycisku. Tylko w tym musi nastąpić zmiana stanu z logicznej jedynki na logiczne zero. Z kolejnej bramki NOR robisz inwerter (mostkując jej dwa wejścia), który podłączasz między wyjście Q5 demultipleksera, a wejście RESET licznika 74HC393 - dzięki czemu układ będzie pracował w zamkniętej pętli, adekwatnie do Twojego rysunku. Pamiętaj również o obwodzie eliminującym  drgania styków na wejściu licznika. Następnie pozbywasz się układu 4017, Twój wskaźnik wyboru składający się z diod LED podłączasz przez rezystory ograniczające prąd również do wyjść Q0-Q4 demultipleksera i dzięki temu masz upieczone dwie pieczenie na jednym ogniu bo licznik poprzez demultiplekser pamięta swoje stany wyjściowe 🙂 

2) wręcz dziecinnie prosty schemat... Wykorzystujesz tylko licznik Johnsona 4017 lub "krótszy" 4022 i dwu wejściowe bramki AND Wejście zegarowe licznika Johnsona poprzez układ eliminacji drgań styków łączysz do chwilowego przycisku. Wyjścia od Q0 do Q4 tego układu łączysz do bramek AND w ten sam sposób jak na Twoim rysunku. Wskaźnik wyboru również łączysz do tych samych wyjść poprzez rezystory ograniczające prąd. Wyjście Q5 łączysz do wejścia RESET i osiągnąłeś dwa razy jeszcze prościej to co zawarłem w punkcie 1) 🙂

Jeszcze taka mała uwaga konstrukcyjna na sam koniec:

Jeżeli chodzi o układy eliminacji drgań styków to staraj się aby na wejścia zegarowe podawać zbocza narastające (najwięcej układów sekwencyjnych na nie reaguje) - dlaczego tak? Otóż wiąże się to z małym szczegółem, który powoduje, że przy naciśnięciu przycisku od razu zmieniamy stan sekwencji. W przeciwnym przypadku stan sekwencji zmieni się dopiero po zwolnieniu przycisku - dla mnie osobiście to troszkę denerwujące 😉

Powodzenia i miłego odkrywania kolejnych tajemnic cyfrówki 😀

• Pomogłeś! 1

Aktualizacja 21.08.2021

Schemat "chyba" skończony

Obawiam się że coś poknociłem z tym, nie jestem pewien czy wszystko zrobiłem poprawnie:

Dnia 8.08.2021 o 23:57, rafi8112 napisał:

Co do mostkowania wejść CLK i PE liczników 4029 nie możesz tego tak zrobić. Musisz zastosować dwie diody dla sygnałów 1HZ i SP-2 oraz analogicznie AND-S i RESET. Katody tych diod ściągasz rezystorem do masy (czyli na wejściach CLK i PE wymuszasz stan niski) - powstaje Ci prosta bramka OR. Dzięki czemu unikasz zwierania wyjść bramek poprzedzających.

Dobra przydałoby się opisać co jest co z etykiet 😉

Może najpierw generator pojedynczego impulsu dla resetu:

generatorpojedynczegoimp.thumb.png.63d0b6e4238b6c51d020b8e49989d613.png

RESET-wyjście bramki AND IC14D(służy do resetu wszystkich liczników rewersyjnych przy uruchomieniu urządzenia)

Zasilanie:

zasilanie.thumb.png.bbb0e46bc8b56d9c851814872b497117.png

Podstawowy moduł z filtrowaniem zasilania. Stabilizator 7805(VEE było głównie potrzebne dla dekoderów 4056)

Wybór kierunku zliczania liczników rewersyjnych:

kierunekzliczania.thumb.png.99cbd3f9be073dc16483c7c762f6147c.png

BU/D-Budzik UP/DOWN( UP-VDD, DOWN-VSS)

U/D-Zegar UP/DOWN

Generator 1HZ:

1hz.thumb.png.9c9348ea7a9a5f652927ea7ce5c9d278.png

Układ dokładnie taki sam jak w prototypie, jedynie dodałem sobie diodkę 😉

1HZ- sygnał prostokątny o wypełnieniu 50%, Pojawi się jedynie przy Zegar-sekundy

1HZ^-zanegowany sygnał 1HZ, tylko dla "widoku", spotka się go przy Budzik-sekundy

PO^-łatwiej było mi połączyć 😆

Ustawianie liczników:

1442609836_wybrustawiania.thumb.png.398adad68932a6a1f00524722f0fc167.png

Tutaj przy okazji wielkie podziękowanie @rafi8112, o wyrzuceniu 4017 nie pomyślałem, wybrałem opcję pierwszą, nie wykorzystałem jeszcze demultipleksera w żadnym projekcie 😉 

JS-Jednostki sekund, pojawi się przy Zegar-sekundy

JM-Jednostki minut, (Zegar-minuty)

JG-Jednostki godzin, (Zegar-godziny)

BJM-Budzik jednostki minut, (Budzik-minuty)

BJG-Budzik jednostki godzin, (Budzik-godziny)

SPGiM-System Porównywania Godzin i Minut:

SPGiM.thumb.png.4232fbaf3a21d5368662c1f3cb40f0d0.png

Wiem że tutaj jest zamęt, będę poprawiał m.in. zmniejszając ilość bramek etc.

Wejścia bramek XNOR są podłączone w następujący sposób, pierwsza z brzegu:

JMQ4A-Zegar, jednostki minut, wyjście licznika rewersyjnego Q4, wejście bramki A

BJMQ4B-Budzik, jednostki minut, wyjście licznika rewersyjnego Q4, wejście bramki B

I może jeszcze:

DMQ3A-Zegar, dziesiątki minut, wyjście licznika rew. Q3, wejście bramki A

BDMQ3B-Budzik, dziesiątki minut, wyjście licznika rew. Q3, wejście bramki B

Zegar-sekundy:

ZEGAR-SEK.thumb.png.67f3dfe1322289973ddffba80e8d85b1.png

RESET- Reset😛

1HZ-Sygnał prostokątny 1HZ

JS-Jednostki sekund, (ustawianie liczników)

AND-S->Wyjście bramki AND dla dziesiętnych sekund, zrobione specjalne modulo 6

CO-S->Wyjście przepełnienia licznika od jednostki sekund

Zegar-minuty:

ZEGAR-MIN.thumb.png.3c5dd0a6eb8ea508102d6ae1a59e90fa.png

JM-Jednostki minut, (ustawianie liczników)

AND-M-> Wyjście bramki AND dla dziesiętnych minut oraz dla jednostek godzin, zrobione specjalne modulo 6

CO-M->Wyjście przepełnienia licznika od jednostki minut i automatycznie wejście zegarowe licznika dziesiętnego minut

Reszta etykiet oznacza wejścia dla SPGiM.

Zegar-godziny:

ZEGAR-GODZ.thumb.png.72a9a5fd433eca03a32e9aba1c8225a7.png

AND-G->Wyjście bramki AND tych dwóch liczników, zrobione specjalne modulo 24

JG-Jednostki godzin, (ustawianie liczników)

CO-G->Wyjście przepełnienia licznika od jednostki godzin i automatycznie wejście zegarowe licznika dziesiętnego godzin

U/D- UP/DOWN, ustawianie kierunku zliczania, zmostkowane z pozostałymi "segmentami"

Reszta etykiet oznacza wejścia dla SPGiM, oczywiście poza powtórzonymi. 

Budzik-minuty:

BUDZIK-MIN.thumb.png.4fdde174370ed048e5c0011df999e19a.png

BJM-Budzik jednostki minut, (ustawianie liczników)

BAND-M->Budzik wyjście bramki AND, specjalne modulo 6

BCO-M->Wyjście przepełnienia licznika od budzik jednostki minut.

Reszta SPGiM

Budzik-godziny:

BUDZIK-GODZ.thumb.png.4cc8cc02b67b8081997a0f1c168f0c8f.png

BU/D- Budzik UP/DOWN, ustawianie kierunku zliczania, zmostkowane z pozostałymi "segmentami"

BAND-G->Wyjście bramki AND tych dwóch liczników, zrobione specjalne modulo 24

BJG-Budzik jednostki godzin, (ustawianie liczników)

Reszta SPGiM

Chyba tyle. Tak musiałem zrobić bo schemat za duży i jakość automatycznie kijowa.

• Lubię! 1

@Zimol Witaj, znów widzę dobre skutki Twojej nauki związanej z układami cyfrowymi. Narysowałeś schematy, przeanalizowałem je lecz chciałbym Ci jeszcze zwrócić uwagę na kilka kwestii:

1) "Wybór kierunku zliczania liczników rewersyjnych" W tym przypadku proponowałbym wyłącznik lub dwa wyłączniki jednobiegunowe (to zależy czy obydwa sekcje zawsze mają zliczać identycznie czy przeciwnie), zmostkowane wejścia U/D sekcji zegara oraz / lub budzika spolaryzować na stałe rezystorem lub dwoma rezystorami podłączonymi do masy lub do +5V (zależnie jaki ma być domyślnie wybrany kierunek zliczania). Zapytasz dlaczego tak? Na pewno wiesz, że wejścia CMOS nie mogą wisieć w powietrzu - gdy używasz przełącznika takiego jak na schemacie w trakcie przełączania na ułamek sekundy te wejścia pozostaną do niczego nie podłączone - może w tym konkretnym przypadku nie ma to aż takiego znaczenia ale dzięki temu będziesz wstanie przewidzieć potencjalne problemy w swoich przyszłych konstrukcjach i nabędziesz trochę dobrej świadomości elektronika konstruktora.

2) "SPGiM-System Porównywania Godzin i Minut" Czy nie chciałbyś nieco uprościć, a w zasadzie bardziej zintegrować tego obwodu? Wystarczyłyby dwa ośmiobitowe komparatory 74HC688, których zanegowane wyjścia P=Q należałoby podłączyć przez dwu wejściową bramkę NOR (masz dwie niewykorzystane bramki w module "Ustawianie liczników"). Jej wyjście będzie adekwatne z wyjściem Twojego układy porównywania. Docelowo wykorzystasz 2 i 1/4 układów scalonych...

3) "Zegar sekundy aż do budzik godziny" Nie potrzebujesz dwóch rezystorów polaryzujących wejścia PE i CLK liczników 4029 (dwu wejściowe bramki OR, które stworzyłeś z dwóch diod wymagają tylko jednego rezystora). Aby w takiej konfiguracji te liczniki w ogóle zliczały ich wejścia CI muszą być podłączone do masy. Możesz też te dwa liczniki w każdej sekcji podłączyć bardziej elegancko - wejścia CLK zmostkować, wejście CI młodszego licznika połączyć z masą, a jego wyjście CO podłączyć do wejścia CI starszego licznika. Spójrz w kartę techniczną i przeanalizuj przebiegi. Można też zamiast tych uniwersalnych liczników 4029 zastosować liczniki BCD 4510 - zyskujesz nóżkę RESET i nie musisz wykorzystywać wejścia ustawiania... Ale czy na pewno? Nie wiem czy przewidziałeś jedną sprawę - gdy ustawiasz zegar lub budzik i liczniki zliczają w górę jest wszystko OK, bramka AND wykrywa stany niedozwolone i "resetuje" starszy licznik, a gdy liczniki zliczają w dół i mamy na wyświetlaczu minut np: 00. Co się stanie gdy licznik dostanie impuls? Niestety otrzymamy na wyświetlaczu stan: 99 (nieprawidłowy format), gdy będziemy dążyć do prawidłowego formatu i  zejdziemy do stanu: 80, kolejny impuls nie zrobi nam 79 tylko od razu 09, spójrz na schemat... Nie chce Ci zdradzać prawidłowego rozwiązania tego problemu przy zliczaniu w dół - w ramach nauki zaproponuj odpowiedni obwód, który zniweluje ten problem 😉

I jeszcze jedna sprawa, która też może być męcząca: przy ustawianiu szczególnie sekund dobrze by było zatrzymać generator 1Hz aby impulsy nie wchodziły nam w paradę z impulsami z chwilowego przycisku. Analizując schematy, powstały poziom sygnału po zatrzymaniu generatora powinien być logicznym zerem (gdyby był logiczną jedynką nie mógłbyś ustawić sekund gdyż stan wysoki cały czas polaryzowałby wejście CLK najmłodszego licznika). Najprostszym sposobem zatrzymania generatora jest podanie stanu wysokiego na wejście R przerzutnika 4027 (może to być przełącznik pamiętając, iż wejście R przerzutnika należy spolaryzować rezystorem do masy).

Myślę, że to by było na tyle🙂 Nie mniej mi za złe tego wymądrzania, przez lata nauczyłem się skrupulatności w analizowaniu obwodów elektronicznych, a tak naprawdę cały czas doskonale ten proces, bardzo mi to pomaga w prawidłowym projektowaniu skomplikowanych urządzeń logicznych... Czekam na postępy w pracach 😀

• Pomogłeś! 1