Skocz do zawartości

Moduł wejściowy 4 przycisków i 4 diod RGB analogowe i cyfrowe (mikrokontroler Xmega32E5)


julimer228

Pomocna odpowiedź

Cześć!

Do zaprojektowania mam układ mikroprocesora Xmega32E5-M4U. Układ ma być zasilany z napięcia 12V (zastosowałam przetwornicę na 3.3V) Dodatkowo do układu maja być dołączony moduł wejściowy 4 przycisków i 4 diod RGB (analogowe i cyfrowe). Nie za bardzo rozumiem w jaki sposób mają być podłączone diody i przyciski. W internecie odnalazłam połączenie analogowe przycisków w oparciu o drabinkę rezystorów o identycznej rezystancji 100 Ohm (link poniżej), jednak nie za bardzo rozumiem jak mam podłączyć diody do takiego modułu. Z góry dziękuję za pomoc 🙂

http://home.agh.edu.pl/~bartus/index.php?action=efekty&subaction=arduino&item=10

Link do komentarza
Share on other sites

@julimer228 witam na forum 🙂 

31 minut temu, julimer228 napisał:

Układ ma być zasilany z napięcia 12V (zastosowałam przetwornicę na 3.3V)

Od razu zadam kontrowersyjne pytanie jaką? 

Ciekawy projekt z linku, ale pytanko bo nie wiem dlaczego chcesz to zrobić w taki sposób? Nie masz wystarczającej liczby wyprowadzeń w mikrokontrolerze?

Ja to bym Ci polecił najpierw podpatrzeć jak jest zrobione zasilanie na płytkach typu Arduino, ESP32, STM nucleo i zrobić to u siebie. Jeżeli potrzebujesz więcej mocy, czyli prąd do tych różnych LEDów itp np powyżej 1A to podpatrz jak zrobione są shiedly do ledów. Jest taki do diod programowalnych - pewnie wystarczy że dasz osobny regulator do diod świecących.

Przyciski, to znowu odpal sobie schemat jakiejś płytki i popatrz jak to jest zrobienie, zresztą w kursie Arduino masz. Dodaj tylko filtr i zrobione.

Wpisz jakiś moduł w googla, wejdź na stronę sklepu i poszukaj dokumentacji.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź @Gieneq. Model przetwornicy to LM2576S-3.3/NOPB. Na zajęciach prowadzący powiedział nam, że przy takim napięciu zasilania lepiej zastosować przetwornicę, bo układ będzie się za bardzo nagrzewał. Jeśli chodzi o schematy połączeń przycisków i diod na płytkach, to szukałam ich. Tylko nie za bardzo rozumiem fragmentu o module wejściowym "analogowym i cyfrowym". Wiem, że sygnał cyfrowy to sygnał, który przyjmuje stan "1" lub "0", a analogowy może przyjmować dowolną wartość napięcia. Chyba rzeczywiście powinnam się skonsultować z osobą, która wymyśliła treść zadania...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

13 godzin temu, julimer228 napisał:

Na zajęciach prowadzący powiedział nam, że przy takim napięciu zasilania lepiej zastosować przetwornicę, bo układ będzie się za bardzo nagrzewał.

@julimer228 trzeba zadać pytanie jaki jest cel, bo to nie takie oczywiste że jak chcesz mieć większy pobór prądu to od razu łapiesz sięza przetwornice. Dochodzą do tego inne parametry jak np. szum który wkrada się do sygnału. Kiedyś trafiłem na jedną przetwornicę, która na wyjściu miała amplitudę szumu grubo ponad 100mV. Pytanie czy to przeszkadza, czy nie 😉 

Ja bym osobiście dał regulator liniowy dla mikrokontrolera, a te przetwornice osobno do ledów i innych układów wymagających większego prądu.

Z tymi przyciskami to jest sprawa kodowania. Jeżeli podzielisz linię rezystorami to wciskając przyciski będziesz dodawał lub odejmował pewne napięcie - tak jakbyś kasował/ustawiał bity w rejestrze. Wyjściowo będziesz miał jakieś napięcie, tak jak bity w rejestrze określają liczbę. Używając ADC będziesz mógł odkodować te napięcie i dojść jaki przycisk był wciśnięty. Tylko to jest przypadek gdzie zależy Ci na oszczędności linii mikrokontrolera 😉 nie wiem po co innego to używać. Równie dobrze, możesz załatwić to multipleksowaniem przycisków jak to się robi w wielu klawiaturach.

Jak już tak przekombinowywać to może zaproponuj prowadzącemu DTMF 🙂 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Połączenie ze schematu, który podesłałam wyżej, okazało się właśnie tym, co prowadzący miał na myśli 🙂  Diody rgb podłączyłam przez rezystory do pozostałych wolnych wejść. Dzięki za pomoc i dyskusję 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.