Skocz do zawartości

Solar tracker


Staszkowski

Pomocna odpowiedź

Witam,

Jestem nowy tutaj i dopiero się uczę więc nie wiem jak dużo sensu będzie w tym co piszę ale podobno idzie tutaj uzyskać pomoc. Do rzeczy nie wiem co mnie pokusiło ale na pracę magisterską wziąłem sobie projekt i oprogramowanie modelu trackera solarnego. Zostawiam się czy to jest wykonalne na płytce od zestawu jeśli tak to jak wygląda programowanie tego? Szukam jakichkolwiek informacji żebym mógł wiedzieć od czego zacząć czego się uczyć, mój promotor jest elektronikiem i powiedział mi że jest to bardzo łatwe więc się zdecydowałem bo zawsze sie chciałem nauczyć coś tworzyć i to zaprogramować tylko tak jak mówię jestem w tym zielony. Gdyby ktoś mi podesłał jakieś artykuły albo projekty cokolwiek tylko nie Arduino a coś najlepiej właśnie na mikrokontroleże STM32L4 albo pokrewne, za każdą pomoc wielkie dzięki i pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

A tok coś więcej? bo sam STM32 może służyć do sterowania czegoś na podstawie pomiarów za pomocą jakiegoś czujnika. Jakiś szerszy obraz całego rozwiązania by się przydał ale poza tym to tak jest to bardzo proste wystarczy wgrać funkcję opisującą położenie słońca w czasie dla danego położenia geograficznego. Wersje serii 'L' powinny mieć wbudowany zegar czasu rzeczywistego więc nie powinno być z tym żadnego problemu

Link do komentarza
Share on other sites

Ogólnie myślałem zrobić tak jak tutaj jest 

tylko nie na Arduino a ma STM jakimś najlepiej właśnie na tym z kursu. Dostałem jeszcze za zadanie sprawdzenie właściwości kinematycznych chodzi konkretnie o dokładności pozycjonowania. Promotor coś mówił że jakieś czujniki zastosujemy i sprawdzimy jak dokładnie model będzie się ustawiać względem słońca.

 

Link do komentarza
Share on other sites

https://forbot.pl/blog/kurs-stm32-l4-wstep-spis-tresci-dla-kogo-jest-ten-kurs-id48575

Przede wszystkim dobrze ogarnąć CubeMX bo w nim sporo rzeczy można włączyć za pomocą GUI a żeby pójść dale trzeba mieć jakieś pojęcie czym będzie sterować - inna sytuacja będzie dla serwomechanizmów inna dla silników krokowych a inna dla silników BLDC

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W sumie STM to może się przydać do pracy zawodowej, a i Raspberry Pi Pico też się nada - zawsze to w C można programować (w sumie Atmega też ma swoje SDK) Choć program będzie raczej wykorzystywał podstawy z programowania i możliwości kontrolera. Jeśli chodzi o "czujnik" położenia Słońca i jego dokładność, to nie ma tutaj się co rozczulać, +- 5 stopni nie ma istotnego wpływu na skuteczność w zwiększaniu uzysku instalacji. Trzeba też pomyśleć, jeśli będzie to układ z czujnikiem jak u GreatScott, żeby nie cofał się czasem jak pojawi się zachmurzenie i odczyty z fotorezystorów się zmienią na przeciwne (np. w takiej sytuacji jechać dalej do przodu proporcjonalnie według tego co było w poprzednim interwale - zakładając, że na układ włącza się co np. 5 minut). Potrzeba by zaimplementować funkcję wykrywania świtu/zmierzchu albo korzystać z zegarka, kalendarza i wschodu, zachodu słońca, żeby powrócić panelami i nie jeździć nimi w nocy tak, żeby nie marnować zdobytej energii. Generalnie sterowanie jedną osią będzie wystarczające w naszej szerokości - oszczędność napędów i prostsza konstrukcja. Polecam stronę do kalkulacji uzysków. Ja swego czasu zrobiłem to tak, też na mgr :D, choć wtedy byłem za cienki nawet na Arduino.

 

Bez tytułu.png

Diagram.png

Schemat.png

Czujnik1.png

Czujnik2.png

Edytowano przez matsobdev
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

To w sumie kiedyś tak to zrobiłem, dziś pewnie zrobiłbym inaczej. zależy czy to ma być taki mały pozycjonerek, czy na "prawdziwe" panele. Tak jak mi się wydaje, generalnie cos(fi) dokładność nie ma znaczenia pierwszorzędnego, ale zawsze można poprawić, jakieś PID zrobić. A co do czujnika, to tak jak na zdjęciu ze Słońcem - różnica natężenia światła (rezystancji fotorezystora), układ dąży do jej wyrównania obracając panele. Nie musi być konieczne sprawdzania siły wiatru. Napędy też mogą być samohamowne, bez konieczności używania hamulców. Nie wiem czy to będzie jakiś silnik obrotowy, liniowy, czy po prostu serwo modelarskie. Jeśli chodzi o serwo, to to można się podpiąć dwoma fotorezystorami w potencjometr serwa i już gotowy pozycjoner, tylko dziki, bo na wszystko reaguje i trochę mało inteligentny, bo tylko czujniki bierze pod uwagę.

Edytowano przez matsobdev
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym nie używał żadnych czujników światła. Pozycję słońca można wyznaczyć znając aktualny czas i współrzędne geograficzne. Współrzędne można ustawić raz + zegar RTC albo użyć modułu GPS gdzie mamy to wszystko na bieżąco na tacy. Takie coś będzie najdokładniejsze i nie nie ma ryzyka że układ zacznie świrować bo coś zasłoniło czujnik.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.