Skocz do zawartości

Pomoc fachowe wytłumaczenie zasady działania pomiaru


Elektronik54321

Pomocna odpowiedź

Witam potrzebuje pomocy bo nie mogę promotorowi w fachowy sposób wytłumaczyć w jaki sposób algorytm/wzór wyliczania w kontrolerze - masy na podstawie sygnałów napięciowych z trzech czujników, dla mnie to po prostu na podstawie biblioteki dla modułu hx 711 przelicza rezystancję belek i podaje ciężar lecz ta odpowiedz jest mało satysfakcjonująca 

To samo z czujnikiem ultradźwiękowym  HC-SR04 2-200cm jak wylicza wysokość mierzonego obiektu odpowiedziałem oblicza prędkość dźwięku i są do tego wzory podane przez producenta i tutaj też odpowiedz lepsza by się przydała 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Elektronik54321 napisał:

To samo z czujnikiem ultradźwiękowym  HC-SR04 2-200cm jak wylicza wysokość mierzonego obiektu odpowiedziałem oblicza prędkość dźwięku i są do tego wzory podane przez producenta i tutaj też odpowiedz lepsza by się przydała 

Po żądaniu danych wysyła 8 impulsów o częstotliwości 40kHz i sprawdza czas, po którym impulsy wróciły do nadajnika. Potem z wykorzystaniem częstotliwości, prędkości fali i czasu otrzymanego z nadajnika możemy wyliczyć odległość obiektu, od którego odbiły się "dane".  Jest to fala dźwiękowa, więc prędkość jej rozchodzenia w powietrzu wynosi około 343m/s dla częstotliwości 40kHz i 20*C.  (355m/s dla 40*C i tej samej częstotliwości). Możemy liczyć z tego wzory, aczkolwiek lepiej skorzystać z danych podanych przez producenta i uznać, że odległość w centymetrach to t [us] / 58, gdzie t to czas stanu wysokiego na pinie sygnałowym po wysłaniu żądania. Liczenie tego na własną rękę może poskutkować tym, iż nasz wzór może nie być dokładny.

Jakoś tak to powinno chyba wyglądać (jak coś popraw sobie, by ładniej wyglądało).

Co do belki tensometrycznej nie mam pomysłu.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.