Skocz do zawartości

Ustawienie Hostingu na Raspberry pi4 i połączenie z wykupioną Domeną OVH


veltronic

Pomocna odpowiedź

Witam,

Staram się utworzyć hosting na raspberry pi 4 i połączyć ten hosting do domeny (Którą wykupiłem na stronie OVH).

Adres ip malinki mam dostępny, Program WinSCP ( Do transmisji plików ) mam, localhost w sieci lokalnej działa i wyświetla jakąś prostą stronę zaimplikowana na malince. Jak udostępnić tę stronę światu ?

1.png

Edytowano przez veltronic
Link do komentarza
Share on other sites

Uhm...

Przekierować ruch w DNS'ach OVH na adres IP malinki za pomocą rekordu typu A

https://www.cloudflare.com/learning/dns/dns-records/dns-a-record/#:~:text=What is a DNS A,210.9.

podajesz domenę z której ma być przekazywany ruch np. "mojadomena.ovh.pl.", kropka na końcu jest ważna. Alternatywnie możesz podać znak "dowolnej domeny", tylko nie pamiętam jaki był dla OVH. Bez kropki możesz tworzyć sub-domeny np. wpisanie "serwerplikow" odnosi się do "serwerplikow.mojadomena.ovh.pl", a wpisanie "mojadomena.ovh.pl" (bez kropki) poskutkuje czymś takim: "mojadomena.ovh.pl.mojadomena.ovh.pl".

Przykładowy rekord typu "A" (google.com):

  • @ A 216.58.208.206 14400

Przekierowanie z dowolnej domeny na adres IPv4 podany powyżej aktualizowane co 14400s (4h)

Oprócz tego zmień nazwę głównego pliku na index.html, bo inaczej przeglądarki go nie rozpoznają. Alternatywnie można zrobić przekierowania plików po stronie serwera sieciowego, ale to już sporo zachodu.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Tylko z tego co wiem, muszę na samym początku znaleźć/przypisać (?) adres publiczny do mojego raspberry pi (Poradnik). Znalazłem taki poradnik, lecz mam wrażenie, że na ten temat jest bardzo dużo różnych ( czasem mniej lub bardziej poprawnych ) poradników. Troszkę się gubię. 

 

Następnie gdy miałbym już adres publiczny do mojego raspberry pi, na stronie ovh muszę przypisać ten adres do domeny? 

 

/// Edit - Znalazłem kolejny poradnik ( https://blog.gabrielzima.pl/tag/publiczny-adres-ip/ ) z tego co rozumiem to bez publicznego adresu (kupując po prostu hosting (?) ) i ten hosting będzie podpiety do malinki i z niej pobierał dane etc...  Lecz to jest opcja już jak mi się nie uda utworzyć hostingu na raspberry.

Edytowano przez veltronic
Link do komentarza
Share on other sites

@veltronic nie żebym się znał, bo specem nie jestem, ale przenosiłem hosting www i założyłem z 2 strony internetowe to cośtam widziałem z panelach hostingodawców.

Poczytaj jak działa internet, ale w skrócie adres ip to adres niezrozumiały dla ludzi wiec zastąpiono go biblioteką (serwerem) adresów i nazw (DNS). Dla każdego adresu przypisana jest jakaś nazwa. Więc jak masz domenę to znaczy że kupiłeś sobie nazwe z puli dostepnych nazw. Jak masz ip to masz fizyczne urządzenie sieciowe - np. malinę w sieci połączoną z routerem, która ma swój adres w sieci lokalnej routera (localhost) i najważniejsze - masz ją wystawioną na zewnątrz gdzie ma adres publiczny? czy jakoś tak.

Teraz musisz wymyśleć co zrobić żeby adres się nie zmieniał - tu najpewniej musisz wykupić usługę stałego adresu ip ale nie dla maliny tylko jak już u dostawcy internetu (ale tu się nie odgrazam wiedzą). Następnie wysyłasz informację do serwera DNS że powiązujesz nazwę z adresem - do tego sluży rekord o którym pisał @H1M4W4R1

Więc moja propozycja to nieprzejmuj sie domeną i DNS bo to drugorzędny problem - najpierw wykup stały adres IP.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, Gieneq napisał:

najpierw wykup stały adres IP.

W ostateczności jeśli się nie da zawsze można jechać na miredo i dynv6.

Dnia 7.12.2021 o 21:00, H1M4W4R1 napisał:

Oprócz tego zmień nazwę głównego pliku na index.html, bo inaczej przeglądarki go nie rozpoznają.

Jesteś pewien tego co napisałeś (że to przeglądarka decyduje o tym co jest indeksem)? Bo ja mogę na serwerze zrobić plik o nazwie 'H1m4w4r1.ajajaj' i ustawić go jako DirectoryIndex.

Poczytaj sobie do poduszki: https://httpd.apache.org/docs/2.4/mod/mod_dir.html

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, ethanak napisał:

Mógłbyś się nie "wymądrzać" i czytać ze zrozumieniem?

Dnia 7.12.2021 o 21:00, H1M4W4R1 napisał:

Oprócz tego zmień nazwę głównego pliku na index.html, bo inaczej przeglądarki go nie rozpoznają. Alternatywnie można zrobić przekierowania plików po stronie serwera sieciowego, ale to już sporo zachodu.

Poza tym NGINX >>> Apache.

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Nie zgadzam się! 1
Link do komentarza
Share on other sites

27 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Jeżeli zrobisz przekierowanie do directory zamiast do pliku to i tak przeglądarka sprawdzi czy jest index.html, więc jest to implementacja po stronie przeglądarki.

Bzdura.

Poducz się może jak działa serwer WWW (obojętnie jaki), jakie żądania wysyła przeglądarka, jak i dlaczego odpowiada serwer, a zanim się nie poduczysz to nie krytykuj innych tylko dlatego, że czegoś nie rozumiesz.

BTW. może i jesteś świetny w programowaniu gier, ale ja jakieś 20 lat robię jako admin 😉

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

Pliz, uważałem Cię dotąd za inteligentnego młodego człowieka. Czy naprawdę chcesz udowodnić że użycie pierwszego przymiotnika było błedem?

Powtarzam, ale tym razem niezbyt grzecznie: jak się na czymś nie znasz to siedż cicho i nie drzyj ryja.

Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, ethanak napisał:

W ostateczności jeśli się nie da zawsze można jechać na miredo i dynv6.

Chciałbym trochę uporządkować wiedzę: 

Potrzebuje adresu publicznego do mojej Malinki (Przez to że jest ograniczona ilość takich adresów są adresy prywatne zaczynające się od prefixów 192,172,10(IPv4) ). Teraz korzysta się z IPv6 gdzie już takich adresów jest dużo więcej i wszystkie są publiczne. Dzięki tym dwóm programom(?) jak mniemam niezależnych od siebie (?) będę mógł zamienić adres IPv4 który mam na raspberry na adres IPv6, który będę mógł połączyć z domeną wykupioną na ovh ? 

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Mylisz pojęcia.

Po pierwsze: potrzebujesz adresu IP do swojej malinki. Domyślam się,że oprócz malinki jakoś korzystasz z Internetu, czyli masz jakiś router po drodze.

Jeśli masz prywatny adres IP (tzn.wykupiony adres, a nie jakiś publiczny) sprawa jest prosta - ustawiasz przekierowanie portu 80 na malinkę. 

Jeśli nie masz takiej możliwości, pozostaje IPv6. Wielu operatorów oferuje nawet klasy /64. Możesz spróbować jakiegoś tunelu - niestety, nie wszędzie to działa.

Ostatnia możliwość to właśnie miredo. Dostaniesz adres IPv6, tunel działa na każdym badziewiastym chińskim routerze. Dynv6 pottzebujesz, aby powiązać dynamiczny adres z miredo ze swoją nazwą.

Ogólnie nie ma jedynego słusznego rozwiązania - wszystko zależy od Twojego operatora.

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, ethanak napisał:

Pliz, uważałem Cię dotąd za inteligentnego młodego człowieka. Czy naprawdę chcesz udowodnić że użycie pierwszego przymiotnika było błedem?

Bardzo miło jest mi wyprowadzić Cię z błędu. Nawet sam uważam się za narcystycznego idi[PPF], więc nie wiem dlaczego Ty uważasz mnie za inteligentnego człowieka? Może po prostu stwarzam takie pozory, bo zadziwiająco wiele osób żyje w tym błędnym przekonaniu...

Jak chcesz możemy porozmawiać o tym temacie poza tym wątkiem, bo i tak Treker albo Gienek wykasuje posty przez PPF i zaśmiecanie dyskusji.

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, ethanak napisał:

Ostatnia możliwość to właśnie miredo. Dostaniesz adres IPv6, tunel działa na każdym badziewiastym chińskim routerze. Dynv6 pottzebujesz, aby powiązać dynamiczny adres z miredo ze swoją nazwą.

 

Stwierdziłem, że wybór padnie na ten sposób (wydaje się jedyny możliwy).

Po zainstalowaniu miredo po wpisaniu ifconfig - zostają wyświetlone jak mniemam adresy ipv6 (strzelam, że jeden z nich jest ten którego potrzebuje, bo reszta może być na zasadzie jakiegoś rozgłoszeniowego etc...) 

image.thumb.png.7f4340f1d6bdf1a795ea0cfbaddde041.png

Po zarejestrowaniu się na stronie dynv.6 , założeniu 'zonea'  i wykonaniu instrukcji (zmodyfikowaniu pliku "ddclient.conf " etc...) przechodząc do pola status niestety nie widnieje tam status IPv6 prefix, nie wiem gdzie moge szukac lokalizacji problemu,

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

13 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

Jak chcesz możemy porozmawiać o tym temacie poza tym wątkiem, bo i tak Treker albo Gienek wykasuje posty przez PPF i zaśmiecanie dyskusji.

Nauka nie idzie w las 😉🌲

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 9.12.2021 o 07:40, Gieneq napisał:

Dla każdego adresu przypisana jest jakaś nazwa.

Na odwrót. Dla każdej nazwy przypisany jest jakiś adres. Na jednym IP może być hostowanych wiele domen, stąd nawet używając HTTPS, nagłówek z domeną jest nieszyfrowany, po to aby serwer mógł ogarnąć do czego jest kierowane żądanie.

Ale to taki szczegół w kontekście pytania OPa.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.